fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 19.01.2019. n/z Polskie banknoty i bilon.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 6 Kwietnia 2020

Pracodawca może obniżyć także twoją pensję. Prawo ustala maksymalne cięcie

Wypłata może zostać obniżona w ramach kryzysu. Pracodawcy są zmuszeni do obniżania wymiaru etatu, a to wpływa na wysokość pensji. Takie działania to konsekwencja pandemii koronawirusa i wprowadzanych przez rząd rozwiązań.

Wypłata niższa nawet o połowę

Wraz z początkiem kwietnia weszła w życie tarcza antykryzysowa, która przewiduje wsparcie finansowe dla firm, które będą mieć kłopoty z powodu epidemii koronawirusa. Jeżeli obroty przedsiębiorstwa spadną i nie dojdzie do tam do zwolnień, to wypłata dla pracownika może zostać obniżona, a firma otrzyma pomoc od rządu - podaje dziennik “Fakt”.

Wypłata zależna od sytuacji firmy

W obecnej sytuacji są dwie możliwości. Pierwsza obejmuje firmy, które nadal prowadzą działalność. Przedsiębiorstwa mogą zmniejszyć czas pracy o maksymalnie 20 proc. i o tyle samo może zostać obniżona wypłata. Warto zaznaczyć, że wynagrodzenie po obniżce nie może być niższe niż płaca minimalna wynosząca 2600 zł brutto.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Ważny apel prezydenta do wszystkich Polaków. Chodzi o zakupy

Natomiast w sytuacji, gdy firma wstrzymuje działalność i ma przestój, to wypłata może zostać obniżona nawet o 50 proc. Tak jak w pierwszym wariancie wypłata nie może być niższa niż wynagrodzenie minimalne.

Dofinansowanie na wypłaty

Przedsiębiorstwa, które zdecydują się na jedną z tych opcji, przez trzy miesiące będą otrzymywać od państwa dofinansowanie na wypłaty dla pracowników. - Czyli przez trzy miesiące pracownicy będą dostawać mniejsze wynagrodzenie. Ale warto podkreślić, że przez pół roku pracodawca nie będzie mógł zwalniać - tłumaczy na łamach “Faktu” dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Zgodnie z przepisami zawartymi w tarczy antykryzysowej pracodawcy mają obowiązek skonsultować ze związkami zawodowymi decyzję o zredukowaniu wypłaty w trakcie komplikacji związanych z epidemią.

Wirusolog ujawnia, skąd tak wielki przyrost zachorowań w ostatnich dniach. Wskazuje winnych szerzenia epidemiiWirusolog ujawnia, skąd tak wielki przyrost zachorowań w ostatnich dniach. Wskazuje winnych szerzenia epidemiiCzytaj dalej

Jak podaje dziennik, niektóre przedsiębiorstwa już planują cięcia wynagrodzeń. Z danych ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej wynika, że wnioski o dofinansowanie do obniżonych wypłat pracowniczych złożyło do tej pory blisko 1400 przedsiębiorstw.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dwa ciała w mieszkaniu, na miejscu prokurator i policja. Nieoficjalnie: siostra zabiła brata, potem siebie?
  2. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Gwałtowny wzrost zakażonych, Japonia wprowadzi stan wyjątkowy. Wiążą się z nim kolejne zakazy
Morawiecki chce wprowadzenia nowych podatków. Potrzebne są pieniądze na walkę z epidemiąMorawiecki chce wprowadzenia nowych podatków. Potrzebne są pieniądze na walkę z epidemiąCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News