BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Pracodawca może obniżyć także twoją pensję. Prawo ustala maksymalne cięcie

6 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Wypłata może zostać obniżona w ramach kryzysu. Pracodawcy są zmuszeni do obniżania wymiaru etatu, a to wpływa na wysokość pensji. Takie działania to konsekwencja pandemii koronawirusa i wprowadzanych przez rząd rozwiązań.

Wypłata niższa nawet o połowę

Wraz z początkiem kwietnia weszła w życie tarcza antykryzysowa, która przewiduje wsparcie finansowe dla firm, które będą mieć kłopoty z powodu epidemii koronawirusa. Jeżeli obroty przedsiębiorstwa spadną i nie dojdzie do tam do zwolnień, to wypłata dla pracownika może zostać obniżona, a firma otrzyma pomoc od rządu - podaje dziennik “Fakt”.

Wypłata zależna od sytuacji firmy

W obecnej sytuacji są dwie możliwości. Pierwsza obejmuje firmy, które nadal prowadzą działalność. Przedsiębiorstwa mogą zmniejszyć czas pracy o maksymalnie 20 proc. i o tyle samo może zostać obniżona wypłata. Warto zaznaczyć, że wynagrodzenie po obniżce nie może być niższe niż płaca minimalna wynosząca 2600 zł brutto.

Natomiast w sytuacji, gdy firma wstrzymuje działalność i ma przestój, to wypłata może zostać obniżona nawet o 50 proc. Tak jak w pierwszym wariancie wypłata nie może być niższa niż wynagrodzenie minimalne.

Dofinansowanie na wypłaty

Przedsiębiorstwa, które zdecydują się na jedną z tych opcji, przez trzy miesiące będą otrzymywać od państwa dofinansowanie na wypłaty dla pracowników. - Czyli przez trzy miesiące pracownicy będą dostawać mniejsze wynagrodzenie. Ale warto podkreślić, że przez pół roku pracodawca nie będzie mógł zwalniać - tłumaczy na łamach “Faktu” dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Zgodnie z przepisami zawartymi w tarczy antykryzysowej pracodawcy mają obowiązek skonsultować ze związkami zawodowymi decyzję o zredukowaniu wypłaty w trakcie komplikacji związanych z epidemią.

Jak podaje dziennik, niektóre przedsiębiorstwa już planują cięcia wynagrodzeń. Z danych ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej wynika, że wnioski o dofinansowanie do obniżonych wypłat pracowniczych złożyło do tej pory blisko 1400 przedsiębiorstw.

Podobne artykuły

startup

Finanse

POLSKIE START-UPY. JAK OSIĄGNĄĆ SUKCES Z UNIJNYM WSPARCIEM?

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 25.06.2020. n/z Walizka pieniedzy.

Finanse

mBank musi zwrócić pieniądze klientom. UOKiK nie ma wątpliwości

Czytaj więcej >
Pekao ostatecznie przejmuje Idea Bank

Finanse

Idea Bank znika z polskiego rynku. Pekao zaczyna migracje klientów

Czytaj więcej >
Prezydent Duda, emerytury stażowe

Finanse

Doradca prezydenta ostrożnie o emeryturach stażowych. Pomysł wypali?

Czytaj więcej >
Ważne zmiany w bankach od lipca

Finanse

Banki wprowadziły zmiany w kredytach. Koniec tanich ofert, wracają limity

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Finanse

Wciąż można składać wnioski o dotację na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej

Czytaj więcej >