BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Pracodawca może obniżyć także twoją pensję. Prawo ustala maksymalne cięcie

6 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Wypłata może zostać obniżona w ramach kryzysu. Pracodawcy są zmuszeni do obniżania wymiaru etatu, a to wpływa na wysokość pensji. Takie działania to konsekwencja pandemii koronawirusa i wprowadzanych przez rząd rozwiązań.

Wypłata niższa nawet o połowę

Wraz z początkiem kwietnia weszła w życie tarcza antykryzysowa, która przewiduje wsparcie finansowe dla firm, które będą mieć kłopoty z powodu epidemii koronawirusa. Jeżeli obroty przedsiębiorstwa spadną i nie dojdzie do tam do zwolnień, to wypłata dla pracownika może zostać obniżona, a firma otrzyma pomoc od rządu - podaje dziennik “Fakt”.

Wypłata zależna od sytuacji firmy

W obecnej sytuacji są dwie możliwości. Pierwsza obejmuje firmy, które nadal prowadzą działalność. Przedsiębiorstwa mogą zmniejszyć czas pracy o maksymalnie 20 proc. i o tyle samo może zostać obniżona wypłata. Warto zaznaczyć, że wynagrodzenie po obniżce nie może być niższe niż płaca minimalna wynosząca 2600 zł brutto.

Natomiast w sytuacji, gdy firma wstrzymuje działalność i ma przestój, to wypłata może zostać obniżona nawet o 50 proc. Tak jak w pierwszym wariancie wypłata nie może być niższa niż wynagrodzenie minimalne.

Dofinansowanie na wypłaty

Przedsiębiorstwa, które zdecydują się na jedną z tych opcji, przez trzy miesiące będą otrzymywać od państwa dofinansowanie na wypłaty dla pracowników. - Czyli przez trzy miesiące pracownicy będą dostawać mniejsze wynagrodzenie. Ale warto podkreślić, że przez pół roku pracodawca nie będzie mógł zwalniać - tłumaczy na łamach “Faktu” dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Zgodnie z przepisami zawartymi w tarczy antykryzysowej pracodawcy mają obowiązek skonsultować ze związkami zawodowymi decyzję o zredukowaniu wypłaty w trakcie komplikacji związanych z epidemią.

Jak podaje dziennik, niektóre przedsiębiorstwa już planują cięcia wynagrodzeń. Z danych ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej wynika, że wnioski o dofinansowanie do obniżonych wypłat pracowniczych złożyło do tej pory blisko 1400 przedsiębiorstw.

Tagi:

Tarcza antykryzysowaKoronawiruswypłatawynagrodzeniepracownicypracodawcy

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Dodatkowy podatek obciąży wynajmujących mieszkania. To efekt Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Przedsiębiorco uważaj. Jeżeli nie złożysz ważnej deklaracji w ZUS, zapłacisz 5 000 zł kary

Czytaj więcej >

Finanse

Rata kredytu niższa o 5 tys. złotych. Sąd pozbawił bank prawa doliczania WIBOR-u do raty

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse

UOKIK stawia zarzuty Profi Credit Polska. Dotyczą sposobu windykacji

Czytaj więcej >
Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

Finanse

Nowe limity dorabiania do rent i emerytur. Zmiany od grudnia 2022

Czytaj więcej >
Iberion

Finanse

Dodatek elektryczny. Wnioski można składać od 1 grudnia

Czytaj więcej >