BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wojsko wezwie na obowiązkowe ćwiczenia. Za niestawienie się w jednostce grożą poważne kary
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 07.12.2022 09:23

Wojsko wezwie na obowiązkowe ćwiczenia. Za niestawienie się w jednostce grożą poważne kary

flaga polski-flaga-warszawa-iberion
Biznesinfo

W 2023 roku Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) zamierza wezwać na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe nawet 200 tys. Polaków — donosi portal Money.pl. Ustawa o obronie Ojczyzny zezwala również na wezwanie osób, które nigdy nie były żołnierzami. Jeśli ktoś nie stawi się na ćwiczeniach w jednostce, może zostać ukarany grzywną, a nawet trafić więzienia.

Krótkotrwałe ćwiczenia wojskowe trwają od 2 do 30 dni. Ich uczestnicy zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne dla potencjalnego przyszłego żołnierza i pod koniec składają przysięgę wojskową. Ćwiczenia mają charakter obowiązkowy. Za niestawienie się w jednostce w określonym czasie lub umyślne unikanie udziału grozi kara grzywny, a nawet pozbawienia wolności.

Kto dostanie wezwanie do wojska?

Zgodnie z projektem rozporządzenia MON ponad 17 tys. osób może otrzymać powołanie do odbycia czynnej służby wojskowej jako żołnierz zawodowy (również podczas kształcenia).

Poza tym, obowiązek stawienia się w jednostce w celu odbycia ćwiczeń wojskowych będzie dotyczył nawet 200 tys. osób. Chodzi o rezerwistów, którzy nie ukończyli — w przypadku szeregowych — 50 roku życia oraz oficerów i podoficerów mających poniżej 60 lat. 

W artykule Money.pl czytamy, że niektórzy otrzymali już wezwania. Swoją historią miał podzielić się z użytkownikami portalu Wykop.pl jeden z internautów. Zdradził on, że dostał wezwanie od Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu. Regionalny serwisem informacyjny nasze.fm potwierdził w rozmowie z szefem wspomnianego Centrum, pułkownikiem Danielem Jurewiczem, że jednostka rzeczywiście wysyła wezwania na ćwiczenia. Trafiają one również do tych osób, które nigdy w wojsku nie były.

Częstokroć panuje takie przekonanie, że jeżeli ktoś w wojsku nigdy nie był to do tego wojska nie trafi. Wysyłamy więc wezwania, by takiego człowieka poznać osobiście i z nim porozmawiać. Do tego wytłumaczyć co się będzie działo i jak będzie realizowane. Myślę, że to lepsze rozwiązanie, bo gdybyśmy od razu wysyłali karty powołania na ćwiczenia to zaskoczenie byłoby jeszcze większe— tłumaczył ppłk. D. Jurewicz w rozmowie z redakcją nasze.fm.

Oni stracą najwięcej

Sporo rezerwistów, aby odbyć obowiązkowe szkolenie, będzie musiało wziąć w pracy bezpłatny urlop. Jednak należy pamiętać, że zgodnie z art. 305 ust. 1 ustawy o obronie Ojczyznyza każdy dzień ćwiczeń należy się rekompensata w formie uposażenia zasadniczego. Wypłaty dokonuje jednostka wojskowa. Stawki na poszczególnych szczeblach wynoszą:

  • kapitan - 184,95 zł

  • porucznik- 174,70 zł 

  • sierżant - 141,80 zł

  • kapral - 133,60 zł

  • szeregowy - 117,13 zł

Problem pojawia się jednak w przypadku wolnych zawodów czy też przedsiębiorców będących na własnej działalności. Jarosław Wolski, dziennikarz specjalizujący się w obronności, napisał na swoim profilu na Twitterze, że najbardziej poszkodowani mogą być lekarze, dziennikarze, programiści, architekci, prawnicy i youtuberzy. Wszystko dlatego, że wypłacony ekwiwalent pieniężny może być znacznie niższy od ich realnych zarobków.

Jarosław Wolski Twitter 1
Jarosław Wolski Twitter 2
Jarosław Wolski Twitter 3

Polecane