Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wnioskowałeś o dodatek na ogrzewanie, spodziewaj się inspekcji. Kontrolerzy pukają do drzwi mieszkańców
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 09.03.2023 15:29

Wnioskowałeś o dodatek na ogrzewanie, spodziewaj się inspekcji. Kontrolerzy pukają do drzwi mieszkańców

Mężczyzna pukający do drzwi
BiznesInfo

W całej Polsce przeprowadzane są kontrole gospodarstw domowych, których mieszkańcy ogrzewają się energią elektryczną. Inspekcje przeprowadzane są u tych lokatorów, których wnioski budziły wątpliwości urzędników. Jak się okazuje, zdarzają się próby wyłudzenia dodatku, informuje TVP Bydgoszcz. 

Kontrole już trwają

Strażnicy miejscy odwiedzają mieszkańców, którzy złożyli wnioski o dodatek elektryczny do ogrzewania. Standardowo można było się ubiegać o dofinansowanie w wysokości od 1 do 1,5 tys. zł. Mieszkania, gdzie przeprowadzane są kontrole, wytypowane zostały przez urzędy miast. Chodzi o wnioski, które zawierały pewne niejasności.

Warunkiem koniecznym do otrzymania dodatku elektrycznego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Informacje tam złożone muszą być zgodne z informacjami we wniosku.

Wyłudzenia w Bydgoszczy

„Zdarzają się przypadki, gdzie wnioski złożyły osoby, które zamieszkują w blokach zasilanych przez ciepło miejskie” - mówi Arkadiusz Bereszyński, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Bydgoszczy. „W jednym przypadku wnioskodawca wskazał adres, pod którym nigdy nie mieszkał” - dodaje.

Karolina Dymarkowska, która również pracuje w Straży Miejskiej w Bydgoszczy, podkreśla, że mieszkańcy reagują dobrze na kontrole i są o nich wcześniej informowani.

Co jest sprawdzane?

Mieszkaniec jednej z bydgoskich kamienic ogrzewa pomieszczenia za pomocą paneli na podczerwień, z których największy jest w pokoju i ma moc 1200 vat. „Rachunki w granicach 600 zł miesięcznie. Taka cena do przyjęcia jeszcze teraz. Sam koszt instalacji nie jest duży, bo jeden grzejnik kosztuje 1,5 tysiąca” - mówi Andrzej Antoniak.

Mężczyzna ubiega się o jednorazowe wsparcie finansowe w wysokości 1,5 tys. zł.

Na tej kontroli wszystko się zgadza, są panele na podczerwień, jest grzejnik dodatkowy elektryczny w kuchni. Pan posiada umowę i rachunki wystawione na swoje nazwisko, także dodatek będzie przyznany” - informuje Marcin Frąckiewicz ze Straży Miejskiej w Bydgoszczy.