Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wiemy ile zarabiają prezesi polskich banków. Kwoty robią wrażenie
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 16.03.2023 19:43

Wiemy ile zarabiają prezesi polskich banków. Kwoty robią wrażenie

pieniądze
Domena publiczna

Nadszedł czas publikacji sprawozdań za ubiegły rok przez banki notowane na giełdzie. Można w nich przeczytać, ile konkretnie zarabiają członkowie zarządów, w tym również ich prezesi.

Lista rocznych płac prezesów

O porównaniu pensji prezesów banków poinformowała “Rzeczpospolita”. Gazeta przygotowała na podstawie sprawozdań za 2022 rok zestawienie płac.

Na czele zestawienia, jak cytuje je money.pl, znajduje się Michał Gajewski. Jest to prezes Santander Banku Polska, który w zeszłym roku zarobił ponad 6 mln zł.

Na czele banki prywatne

Stopień niżej na podium uplasował się szef Banku Millennium, Joao Bras Jorge. Jego roczne wynagrodzenie wynosi 4,9 mln zł i było wyższe od tego z 2021 o 16 proc.

Z zestawienia “Rzeczpospolitej” wynika, że na najniższym stopniu podium znalazł się prezes BNP Paribas BP, Przemysław Gdański. Jego roczna płaca w zeszłym roku wyniosła 4,4 mln zł.

Sumy są uzasadnione

Na czele znajdują się prezesi banków prywatnych. Z instytucjami należącymi do Skarbu Państwa jest gorzej - najwięcej spośród wszystkich prezesów takich banków zarobił szef Banku Pekao, Leszek Skiba - 1,9 mln zł.

Jak powiedział “Rzeczpospolitej” Kamil Sobolewski, ekspert rynków finansowych, w wypowiedzi cytowanej przez money.pl, tak wysokie kwoty rocznych zarobków są jednak uzasadnione. Jest to wynagrodzenie za wysokie kompetencje i zarządzanie ogromnymi sumami pieniędzy Polaków.

Tagi: bank zarobki