Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Wielka fala zwolnień L4. Kontrole już nie tylko z ZUS
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 17.05.2023 21:55

Wielka fala zwolnień L4. Kontrole już nie tylko z ZUS

Kontrola puka do drzwi
BiznesINFO

Z informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy w roku wystawiono ponad 5 mln zwolnień lekarskich. Nadużycia związane z L4 stały się prawdziwą plagą, więc nic dziwnego, że nie tylko ZUS korzysta z prawa do kontroli pracowników na zwolnieniach.

Plaga zwolnień lekarskich

Dane ZUS mówią wprost: zwolnienia lekarskie w Polsce stały się plagą i są nadużywane. Jak podaje Interia, praca zawodowa obejmuje 15 mln Polaków, zatem liczba 5 mln zwolnień lekarskich szokuje.

Na problem odpowiedzią są kontrole w domach pracowników, do przeprowadzania których upoważniony jest ZUS oraz sam pracodawca. Jednak problem polega na tym, że w praktyce zwrot “odpowiedzią są” brzmi “odpowiedzią powinny być”.

Przyzwolenie na oszukiwanie pracodawcy

Jak wynika ze słów Mikołaja Zająca, prezesa firmy Conperio zajmującej się pracowniczymi absencjami chrobowymi dla Interii, polskie społeczeństwo przyzwala na oszukiwanie pracodawcy. ZUS, pomimo prawa do kontrolowania zwolnień chrobowych, woli jego zdaniem kontrolować emerytów i przedsiębiorców.

W takiej sytuacji jedynym podmiotem, który może kontrolować zwolnienia, jest pracodawca. Tyle, że w dużej firmie absencja pracownika jest bardzo łatwa do ukrycia, zaś małe firmy do 21 osób kontroli przeprowadzić nie mogą ze względu na prawo.

Liczba kontroli w górę

Fala zwolnień L4 jest widoczna również w liczbach. Jak przypomina Interia, w zeszłym roku wystawiono 27 mln zwolnień na 288,8 mln dni, co było rekordem. Natomiast z danych firmy Conperio udostępnionych Interii wynika, że 30 proc. skontrolowanych zwolnień nie było wykorzystywanych należycie.

Pomimo problemów związanych z ukrywaniem absencji czy małymi firmami, ze słów Mikołaja Zająca dla Interii wynika, że liczba kontroli L4 idzie w górę. Jego zdaniem, trend będzie jeszcze przybierał na sile w najbliższych miesiącach.

Z kolei rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski, w rozmowie z Interią zauważył, że w monitorowaniu wystawionych L4 pomogła cyfryzacja. Elektroniczne zwolnienia pozwalają na sprawdzanie ilości zwolnień z godziny na godzinę; kontrolowane mają być osoby korzystające z krótkich zwolnień od różnych lekarzy.