BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Węgry z nowym prezydentem. Novak podczas pierwszej przemowy powiedziała o Polsce
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 14.05.2022 18:27

Węgry z nowym prezydentem. Novak podczas pierwszej przemowy powiedziała o Polsce

Węgry ważne
biznesinfo/pixabay

Dzisiaj w Budapeszcie odbyła się ceremonia inauguracji Katalin Novak na urząd prezydenta Węgier. Nowa prezydent Węgier podczas pierwszej przemowy ogłosiła, że jej pierwszym krajem podróży zagranicznej będzie Polska.

Z wizytą w Warszawie prezydent Węgier zapowiedziała się już 17 maja. Katalin Novak podziękowała podczas uroczystej przemowy Andrzejowi Dudzie za możliwość spotkania i porozmawiania "jak na przyjaciół przystało", cytuje Reuters.

Stosunki polsko-węgierskie zniszczone przez wojnę na Ukrainie

Nowej prezydent Węgier wywodzącej się, tak samo jak premier Orban, z Fideszu wyraźnie zależy na naprawie relacji z Polską, które zostały w ostatnim czasie mocno nadszarpnięte.

Budapeszt do tej pory stał w większości przypadków ramię w ramię z Warszawą, ponieważ rządy obu krajów są oskarżane przez Komisję Europejską o łamanie praworządności.

Poważny rozłam nastąpił w momencie, gdy Węgry zapowiedziały brak zgody na unijne sankcje wobec Rosji i zgodziły się płacić za rosyjskiej surowce w rublach. Polska z kolei jest jednym z państw, które szczególnie mocno naciskały na KE w celu wprowadzenia sankcji na Rosję.

Novak mówiła także o wojnie na Ukrainie

Katalin Novak powiedziała także, że Węgry stanowczo potępiają rosyjski atak na Ukrainę. Nowa prezydent przypomniała, że Budapeszt zabiega o proces, który doporwadzi do wykrycia i skazania zbrodniarzy.

Novak powiedziała także, że Węgry zdecydowanie nie będą sprzyjać działaniom, które miałyby oznaczać "reaktywację Związku Radzieckiego" - pisze Reuters.

Tagi: Węgry
Polecane