BiznesINFO.pl
Węgry ważne

biznesinfo/pixabay

Węgry z nowym prezydentem. Novak podczas pierwszej przemowy powiedziała o Polsce

14 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Dzisiaj w Budapeszcie odbyła się ceremonia inauguracji Katalin Novak na urząd prezydenta Węgier. Nowa prezydent Węgier podczas pierwszej przemowy ogłosiła, że jej pierwszym krajem podróży zagranicznej będzie Polska.

Z wizytą w Warszawie prezydent Węgier zapowiedziała się już 17 maja. Katalin Novak podziękowała podczas uroczystej przemowy Andrzejowi Dudzie za możliwość spotkania i porozmawiania "jak na przyjaciół przystało", cytuje Reuters.

Stosunki polsko-węgierskie zniszczone przez wojnę na Ukrainie

Nowej prezydent Węgier wywodzącej się, tak samo jak premier Orban, z Fideszu wyraźnie zależy na naprawie relacji z Polską, które zostały w ostatnim czasie mocno nadszarpnięte.

Budapeszt do tej pory stał w większości przypadków ramię w ramię z Warszawą, ponieważ rządy obu krajów są oskarżane przez Komisję Europejską o łamanie praworządności.

Poważny rozłam nastąpił w momencie, gdy Węgry zapowiedziały brak zgody na unijne sankcje wobec Rosji i zgodziły się płacić za rosyjskiej surowce w rublach. Polska z kolei jest jednym z państw, które szczególnie mocno naciskały na KE w celu wprowadzenia sankcji na Rosję.

Novak mówiła także o wojnie na Ukrainie

Katalin Novak powiedziała także, że Węgry stanowczo potępiają rosyjski atak na Ukrainę. Nowa prezydent przypomniała, że Budapeszt zabiega o proces, który doporwadzi do wykrycia i skazania zbrodniarzy.

Novak powiedziała także, że Węgry zdecydowanie nie będą sprzyjać działaniom, które miałyby oznaczać "reaktywację Związku Radzieckiego" - pisze Reuters.

Tagi:

Węgry

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

ZUS upomina Polaków, tysiące z nich wciąż nie aktywowało bonu turystycznego. Pieniądze mogą przepaść

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Będzie olbrzymie przejęcie nadajników w Polsce. Ministerstwo dało zielone światło

Czytaj więcej >
PHOTO: PIOTR GAJEK / SE / EAST NEWS MYSLOWICE AKCJA POLICJI BEZPIECZNA SZKOLA N/Z PATROL POD SZKOLA MAREK MIKOS DROGOWKA SZKOLA DZIECI PRZEJSCIE DLA PIESZYCH RADAR KONTROLA SUSZARKA LIZAK 03 / 09 / 2008 FOT PIOTR GAJEK WIECEJ NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL

Polska i Świat

Rząd przekazał dane o kierowcach firmom ubezpieczeniowym. Dla wielu osób oznacza to wzrost składek

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Od 1 lipca liczba bezpłatnych badań znacznie się wydłuży. Okazja do sprawdzenia stanu zdrowia

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

Chińczycy przekazali wiadomość o nawiązaniu kontaktu z obcą cywilizacją. Chwilę później skasowali wiadomość

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polski statek "Polesie" w poważnych tarapatach w Kolumbii. Wszystko skończyło się dobrze

Czytaj więcej >