BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rząd podał termin całkowitej rezygnacji z węgla kamiennego

30 Września 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Minister środowiska Henryk Kowalczyk uważa, że Polska będzie mogła całkowicie zrezygnować z węgla kamiennego ok. 2050 roku.

Węgiel nie ma przyszłości

W gazecie “Wprost” ukazała się właśnie rozmowa z ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem. Polityk wypowiedział się na temat kierunku, jaki powinna obrać Polska pod względem źródeł energii, a także przyszłość węgla. - Jest oczywiste, że musimy od niego odchodzić. Trzeba to jednak robić rozsądnie i stopniowo, rozbudowując inne źródła energii, w tym - co wywołuje pewne kontrowersje - także energię jądrową. Nie wiem jak ekolodzy, ale ja nie widzę innego wyjścia - powiedział minister.

Węgiel do 2050 r.

Kowalczyk uważa, że w ciągu 10 lat w Polsce powstania elektrownia atomowa, a ok. 2050 roku Polska będzie mogła całkowicie zrezygnować z węgla kamiennego.

Podczas rozmowy z tygodnikiem ministrowi zasugerowano, że Polacy mogą czuć lęk przed elektrowniami jądrowymi. Zdaniem Kowalczyka ma to związek z przeszłością i historią Czarnobyla. Mimo wszystko minister przekonuje, że ta technologia nie koliduje z ekologicznym podejściem do środowiska, a energetyka tego rodzaju jest całkowicie bezpieczna.

Rząd chce wspierać działania na rzecz ochrony klimatu

“Wprost” poprosił też ministra o komentarz w sprawie Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Młodzi ludzie zarzucają rządzącym bierność i powolność w działaniach mających poprawić stan środowiska. - Nie ukrywam, że obecność tysięcy młodych ludzi w dziesiątkach polskich miast, którzy wyrażają swoje zaniepokojenie zmianami klimatycznymi, to niezwykle ważny głos w debacie publicznej. Ze strony rządu oraz resortu środowiska młodzi ludzie mogą liczyć na nasze wsparcie w tej słusznej i szczytnej idei ochrony klimatu - powiedział Kowalczyk. 

Jednocześnie minister zaznaczył, że rząd przekazał już kilka miliardów zł na poprawę jakości powietrza i zapowiedział, że będzie to robić nadal, a środki na ten cel będą cały czas zwiększane. Oprócz tego rząd chce inwestować w odnawialne źródła energii, a w zanadrzu ma wiele programów w tym zakresie. - Naszym głównym celem jest zniwelowanie niskiej emisji - przyczyny smogu, który przekłada się także na zmiany klimatu - tłumaczył minister.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >