BiznesINFO.pl
węgiel-pexels-pixabay

pexels.com

Ogrzewasz dom węglem? Nie mamy dla ciebie dobrych wieści, od lipca wchodzi istotny zakaz

21 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Najtańszy węgiel nie będzie mógł być już sprzedawany. 1 lipca wchodzi w życie zakaz sprzedaży miałów, na podstawie przepisów o normie jakości węgla dla pieców domowych i małych kotłowni. Choć branża walczyła o kolejne odroczenie zakazu, to Ministerstwo Kl

Węgiel zakazany. Przynajmniej ten najtańszy

Miał to najtańszy rodzaj węgla używany do ogrzewania domów. Sprzedawcy walczyli o to, aby zakaz został odroczony o kolejne dwa lata. Jak wskazuje Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW), miał to jeden z najczęściej wykorzystywanych rodzajów paliwa przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorców. 

Ruszą po węgiel z czarnego rynku?

Z danych Izby przytaczanych przez “Rzeczpospolitą” wynika, w samym sektorze małych i średnich firm jest ok. 24 tys. urządzeń grzewczych o mocy spalania poniżej 1 MW. Branża zużycie tego węgla w urządzeniach szacuje na 7,25 mln ton rocznie, a wartość tego rynku na ponad 6 mld zł.

Według sprzedawców węgla klienci mają teraz dwie możliwości. Pierwsza zakłada, że Polacy sięgną po lepszej jakości, ale droższy węgiel. Drugą opcją jest zakup miału na czarnym rynku. Sprzedawcy węgla są niemal pewni, że ten drugi wariant jest wielce prawdopodobny ze względu spadek dochodów obywateli wywołany pandemię koronawirusa.

Zakazu sprzedaży węgla nie zostanie odroczony

Wygląda na to, że sprzedawcy węgla nie mają co liczyć na zmianę przepisów. Minister klimatu Michał Kurtyka już zapowiedział, że kolejne odroczenie zakazu nie wchodzi w grę, a walka o poprawę jakości powietrza w Polsce są dla niego priorytetem.  

- Propozycja sprzedawców węgla to jawne lekceważenie zdrowia publicznego. Spalanie wilgotnego, zasiarczonego węgla z wysoką zawartością popiołu jest źródłem wysokiej emisji pyłów czy rakotwórczego benzo(a)pirenu - mówi na łamach “Rzeczpospolitej” Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego (PAS).

Tagi:

węgiel

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 31.12.2020. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w calym kraju obowiazuje zakaz przemieszczania sie. Wyjatkiem sa m.in. niezbedne czynnosci sluzbowe oraz inne wskazane w rozporzadzeniu. Za nieuzasadnione wyjscie z domu grozi m.in. mandat. W przypadku doniesienia do sanepidu, ten - za zlamanie obostrzen epidemicznych - moze nalozyc kare administracyjna w wysokosci do 30 tys. zl. N/z patroli policji na placu Bankowym.

Polska i Świat

Policja dzisiaj ruszyła na łowy. Mandat 3 tys. zł grozi bardzo wielu kierowcom

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Władze Nowego Jorku chcą zatrudnić szczurołapa. Oferują nawet 170 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >