
Ogrzewasz dom węglem? Nie mamy dla ciebie dobrych wieści, od lipca wchodzi istotny zakaz
Najtańszy węgiel nie będzie mógł być już sprzedawany. 1 lipca wchodzi w życie zakaz sprzedaży miałów, na podstawie przepisów o normie jakości węgla dla pieców domowych i małych kotłowni. Choć branża walczyła o kolejne odroczenie zakazu, to Ministerstwo Klimatu zapowiada, że będzie nieugięte, a Polacy nie będą mogli już kupować tego rodzaju węgla.
Węgiel zakazany. Przynajmniej ten najtańszy
Miał to najtańszy rodzaj węgla używany do ogrzewania domów. Sprzedawcy walczyli o to, aby zakaz został odroczony o kolejne dwa lata. Jak wskazuje Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW), miał to jeden z najczęściej wykorzystywanych rodzajów paliwa przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorców.
Ruszą po węgiel z czarnego rynku?
Z danych Izby przytaczanych przez “Rzeczpospolitą” wynika, w samym sektorze małych i średnich firm jest ok. 24 tys. urządzeń grzewczych o mocy spalania poniżej 1 MW. Branża zużycie tego węgla w urządzeniach szacuje na 7,25 mln ton rocznie, a wartość tego rynku na ponad 6 mld zł.
DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Zapytali Małgorzatę Trzaskowską o Agatę Dudę. Wbiła jej szpilę
Według sprzedawców węgla klienci mają teraz dwie możliwości. Pierwsza zakłada, że Polacy sięgną po lepszej jakości, ale droższy węgiel. Drugą opcją jest zakup miału na czarnym rynku. Sprzedawcy węgla są niemal pewni, że ten drugi wariant jest wielce prawdopodobny ze względu spadek dochodów obywateli wywołany pandemię koronawirusa.
Zakazu sprzedaży węgla nie zostanie odroczony
Wygląda na to, że sprzedawcy węgla nie mają co liczyć na zmianę przepisów. Minister klimatu Michał Kurtyka już zapowiedział, że kolejne odroczenie zakazu nie wchodzi w grę, a walka o poprawę jakości powietrza w Polsce są dla niego priorytetem.
- Propozycja sprzedawców węgla to jawne lekceważenie zdrowia publicznego. Spalanie wilgotnego, zasiarczonego węgla z wysoką zawartością popiołu jest źródłem wysokiej emisji pyłów czy rakotwórczego benzo(a)pirenu - mówi na łamach “Rzeczpospolitej” Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego (PAS).
ZOBACZ TAKŻE:
- Niepokojące doniesienia wstrząsnęły mediami. Znana piosenkarka na łożu śmierci?
- Prześliczna Karolina pędziła motocyklem na solarium. Tragiczna śmierć. Nie żyje
- Tysiące Polaków co roku gnało w jedno miejsce na wakacje. W ostatniej chwili władze zablokowały przyjazd
- Sejm podjął decyzje w sprawie nowego 500 plus. Korzystać będzie można jeszcze dłużej
- Kim jest Mirosław Piotrowski? Najważniejsze postulaty kandydata na prezydenta
- „Jarek, czemu nie poleciałeś z bratem?". Kontrowersyjny manifest taksówkarza
