BiznesINFO.pl > Polska i Świat > We Włoszech sprzedają domy za 1 euro, w Hiszpanii całe wioski. Za cenę dużego mieszkania
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 08:26

We Włoszech sprzedają domy za 1 euro, w Hiszpanii całe wioski. Za cenę dużego mieszkania

Włosi sprzedawali dom z 1 euro. Hiszpania poszła dalej.
pixabay, Ryan_Hogg

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jakich zasadach odbywa się sprzedaż włoskich domów

  • Jakie warunki trzeba spełnić, aby kupić wieś w Hiszpanii

  • Które wsie są na sprzedaż

Dom we Włoszech za 1 euro

Jakiś czas temu świat obiegła informacja dotycząca tego, że w niektórych miejscowościach we Włoszech możemy kupić dom za równowartość 1 euro. Włodarze włoskich miasto podkreślają, że takie działania mają zapobiegać migracji, jednakże żeby taki dom nabyć, trzeba spełnić szereg określonych warunków.

Przyszli właściciele włoskich posiadłości muszą zobowiązać się do przeprowadzenia koniecznych prac remontowych oraz przestawienia szczegółowego planu remontu. "Rzeczpospolita" informuje, że w przypadku domów na Sycylii właściciel musi wpłacić depozyt w wysokości 3 tys. euro, który zostanie mu zwrócony po zakończeniu remontu.

W ślad za Włochami poszła Hiszpania, która oferuje na sprzedaż wioski. Aktualnie na sprzedaż jest malownicza Xerdiz w hiszpańskim regionie autonomicznym Galicja oraz El Mortorio w Asturii. Każdą z nich możemy nabyć za równowartość mieszkania w wielkim mieście.

Xerdiz sprzedawana jest za 430 tys. euro, czyli ok. 2 mln zł, natomiast El Mortorio za 1,87 mln euro, czyli 8,6 mln zł. W tym przypadku również powodem taki niskich kwot do sprzedaży jest wyludnienie wioski, do którego doprowadziła migracja młodych ludzi do miast.

W Hiszpanii kupimy całą wieś

Malownicza Xerdiz reklamowana jest jako idealna dla osób ceniących sobie ciszę i spokój. Na 5 ha ziemi położonych jest wiele zabudować, a w tym m.in.: szkoła. Xerdiz uraczy nas także pięknymi widokami i zaledwie 20 km do najbliższej plaży. A co ma w sobie El Mortorio?

El Mortorio jest większa niż Xerdiz, bo posiada 13 ha rolnych oraz 3 ha pod zabudowę mieszkalną. Składa się 12 budynków i ponad 20 działek budowlanych. Większość z tamtejszych obiektów zamieniona została w domy wakacyjne - informuje "Rz".

El Mortorio oferuje niezapomniane widoki górskie, a w odległości 10 km położona jest miejscowość z targiem, barami i kawiarniami. Co więcej, ten region Hiszpanii słynie ze wspaniałej kuchni.

Możliwość zakupu wioski w Hiszpanii nie oznacza pozostania jedynie jej włodarzem. W projektach chodzi nie tylko o zaludnianie miejsc, ale także ich rozwój i przywracanie utraconego blasku.

Polecane