BiznesINFO.pl
Marek BAZAK/East News

Marek BAZAK/East News

Waloryzacja emerytur 2022. Najniższe świadczenia z podwyżką 50 zł brutto

15 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Waloryzacja 2022 zbliża się wielkimi krokami. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej postanowiło uchylić rąbek tajemnicy w sprawie przyszłorocznej podwyżki emerytur i rent. Z wyliczeń resortu wynika, że najniższe świadczenia wzrosną o ok. 50 zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile ma wynosić przyszłoroczna waloryzacja

  • Co na ten temat mówią przedstawiciele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

  • Na jakie inne przywileje będą mogli liczyć seniorzy

Waloryzacja 2022 identyczna jak w tym roku? Resort odsłania karty

Waloryzacja to moment, na który czekają wszyscy seniorzy w Polsce. Wskaźnik jest wyliczany na podstawie realnego wzrostu wynagrodzeń oraz inflacji emeryckiej. Ostateczna kwota będzie znana dopiero na początku przyszłego roku, ale Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRPiS) postanowiło zaprezentować pierwsze oficjalne wyliczenia.

Wiceszef resortu Stanisław Szwed zapowiada, że przyszłoroczna waloryzacja będzie wynosiła 104 proc. To dokładnie tyle samo, ile w tym roku. W rezultacie najniższe świadczenia zwiększą się o ok. 50 zł brutto. 

Co to oznacza w praktyce? Na ten moment najniższa emerytura wynosi 1250,88 zł brutto. Waloryzacja na poziomie 4 proc. sprawi, że do seniorów z emeryturą minimalną trafi nieco ponad 1300 zł brutto.

Jednak MRiPS nie wyklucza drobnych korekt w wyliczeniach. - Według naszych prognoz najniższe świadczenia w 2021 r. miały wynieść 1250 zł brutto, ale okazało się, że wskaźnik inflacji był wyższy i ostatecznie wyszło 1250,88 zł brutto - przypomniał Szwed.

Waloryzacja obejmie także dodatki

Waloryzacja dotyczy wszystkich świadczeń emerytalnych - również dodatkowych. Oznacza to, że podwyżkę zanotuje także trzynasta emerytura, która trafia do seniorów od 2019 r.

Trzynastka brutto wynosi tyle samo, ile najniższa emerytura. Zatem każdy senior, bez względu na wysokość regularnej emerytury, otrzyma w przyszłym roku dodatek rzędu ok. 1300 zł brutto. 

Przyszłoroczna waloryzacja nie będzie obejmowała czternastej emerytury. Dodatek, który ma trafić do seniorów jesienią to świadczenie jednorazowe. Jak na razie rząd nie planuje rozszerzać czternastek na kolejne lata.

Nie tylko waloryzacja. Zbliża się także koniec podatków dla seniorów

Waloryzacja to nie jedyna dobra informacja dla seniorów. Minister Szwed przypomniał, że w planach jest również zwolnienie z opodatkowania niektórych emerytur. To jedno z najczęściej komentowanych założeń Polskiego Ładu.

Kto będzie na uprzywilejowanej pozycji? Seniorzy, którzy pobierają z ZUS mniej niż 2500 zł miesięcznie. - Ten przyrost będzie więc o wiele wyższy niż sama waloryzacja - przekonywał wiceszef resortu.

Z oficjalnych wyliczeń wynika, że przyszłoroczna waloryzacja będzie kosztowała 10,5 mld zł. Ta kwota może jeszcze ulec zmianom, ponieważ eksperci są przekonani, że waloryzacja na poziomie 4 proc. to za mało, aby zrekompensować seniorom tegoroczną inflację. Wszystko zależy jednak od decyzji rządu.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Unsplash/Jonas Leupe

Niebezpieczne aplikacje w Google sklepie Play. Można stracić pieniądze

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Waloryzacja emeryturpodwyżkaemeryci

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Chiny podróżnik

Polska i Świat

Chiny łagodzą restrykcje covidowe. Ludzie masowo protestowali przeciw polityce zero covid

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Wojsko wezwie na obowiązkowe ćwiczenia. Za niestawienie się w jednostce grożą poważne kary

Czytaj więcej >
Ministerstwo Rolnictwa przekazało wspaniałe wieści dotyczące produkcji jabłek

Polska i Świat

Sytuacja w rolnictwie jest zła. A będzie jeszcze gorzej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zapłacisz dużą karę, jeżeli nie załatwisz jednej ważnej sprawy

Czytaj więcej >
Viktor Orban ujawnił szczegóły swojej rozmowy z Władimirem Putinem

Polska i Świat

Rada Europejska chce wspomóc Ukrainę miliardami euro, Węgry mówią "nie"

Czytaj więcej >
emeryci

Polska i Świat

Ważne zmiany dla emerytów i rencistów od 1 stycznia 2023 roku

Czytaj więcej >