Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Waloryzacja emerytur podwyższona i pełne czternastki. Senat podkręcił świadczenia
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 20.02.2021 01:00

Waloryzacja emerytur podwyższona i pełne czternastki. Senat podkręcił świadczenia

Waloryzacja minimum 70 zł i czternasta emerytura dla każdego. Senat zaakceptował poprawki
Pxhere

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wyniesie kwota minimalnej waloryzacji

  • Kto otrzyma czternastą emeryturę

  • Ile wyniesie dodatkowe świadczenie

Waloryzacja minimum 4,24 proc.

Ustawa dotycząca czternastych emerytur została przyjęta w styczniu przez Sejm i teraz trafiła do Senatu. Po konsultacjach w Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaproponowano trzy poprawki.

Jedną z nich było podwyższenie minimalnej kwoty podwyżek emerytur z 51 do 70 zł. Drugim pomysłem było zagwarantowanie czternastych emerytur w pełnej kwocie każdemu świadczeniobiorcy bez żadnych limitów.

Czternastki dla każdego

Senat przyjął zarówno poprawkę dotyczącą kwoty minimalnej waloryzacji, jak i wypłat czternastych emerytur, a to oznacza, że emeryci mają szansę, by otrzymać dodatkowe 1250,88 zł, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia.

Decyzja należy do posłów

To, czy poprawki zaakceptowane przez Senat wejdą w życie, zależy w tej chwili tylko od Sejmu. Przypomnijmy, że dodatkowe świadczenie miało przysługiwać osobom otrzymującym emerytury i renty w systemie powszechnym, rolnikom, służbom mundurowym, osobom otrzymującym emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz osobom, które pobierają renty inwalidów wojennych i wojskowych, jeśli ich świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto miesięcznie.

W przypadku osób pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł miała być stosowana zasada „złotówka za złotówkę” - czternasta emerytura byłaby wtedy zmniejszana o kwotę przekroczenia.

Jak otrzymać czternastą emeryturę

Osoby uprawnione do otrzymania dodatkowego świadczenia nie muszą nic robić, ponieważ czternaste emerytury mają być wypłacane z urzędu.

Zwiększenie liczby osób uprawnionych do odbioru czternastej emerytury w pełnej kwocie zdecydowanie zwiększy szacowany koszt wypłat czternastek, które początkowo miały pochłonąć z budżetu 11,4 mld zł.