BiznesINFO.pl

Pxhere

Waloryzacja emerytur podwyższona i pełne czternastki. Senat podkręcił świadczenia

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wyniesie kwota minimalnej waloryzacji

  • Kto otrzyma czternastą emeryturę

  • Ile wyniesie dodatkowe świadczenie

Waloryzacja minimum 4,24 proc.

Ustawa dotycząca czternastych emerytur została przyjęta w styczniu przez Sejm i teraz trafiła do Senatu. Po konsultacjach w Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaproponowano trzy poprawki.

Jedną z nich było podwyższenie minimalnej kwoty podwyżek emerytur z 51 do 70 zł. Drugim pomysłem było zagwarantowanie czternastych emerytur w pełnej kwocie każdemu świadczeniobiorcy bez żadnych limitów.

Czternastki dla każdego

Senat przyjął zarówno poprawkę dotyczącą kwoty minimalnej waloryzacji , jak i wypłat czternastych emerytur, a to oznacza, że emeryci mają szansę, by otrzymać dodatkowe 1250,88 zł, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia.

Decyzja należy do posłów

To, czy poprawki zaakceptowane przez Senat wejdą w życie, zależy w tej chwili tylko od Sejmu. Przypomnijmy, że dodatkowe świadczenie miało przysługiwać osobom otrzymującym emerytury i renty w systemie powszechnym, rolnikom, służbom mundurowym, osobom otrzymującym emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz osobom, które pobierają renty inwalidów wojennych i wojskowych, jeśli ich świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto miesięcznie.

W przypadku osób pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł miała być stosowana zasada „złotówka za złotówkę” - czternasta emerytura byłaby wtedy zmniejszana o kwotę przekroczenia.

Jak otrzymać czternastą emeryturę

Osoby uprawnione do otrzymania dodatkowego świadczenia nie muszą nic robić, ponieważ czternaste emerytury mają być wypłacane z urzędu.

Zwiększenie liczby osób uprawnionych do odbioru czternastej emerytury w pełnej kwocie zdecydowanie zwiększy szacowany koszt wypłat czternastek, które początkowo miały pochłonąć z budżetu 11,4 mld zł.

Tagi:

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]