BiznesINFO.pl
Jarosław Kaczyński nie otrzyma czternastej emerytury

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Nie wszyscy dostaną czternastą emeryturę. Jarosław Kaczyński zdyskwalifikowany przez przepisy

24 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Czternasta emerytura jest już pewna. Sejm uchwalił ustawę, na mocy której emeryci otrzymają dodatkowe pieniądze. Okazuje się, że jednak nie wszyscy. Wśród nich także Jarosław Kaczyński.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego Jarosław Kaczyński nie otrzyma czternastej emerytury

  • Kto oprócz prezesa PiS nie może liczyć na dodatkowe świadczenie

  • Kiedy czternasta emerytura będzie wypłacana

Czternastej emerytury nie dostanie Jarosław Kaczyński

Sejm uchwalił już ustawę w sprawie czternastej emerytury. Według szacunków rządu dodatkowe fundusze wpłyną na konta 9,1 mln osób, zatem nie wszystkich osób do tego uprawnionych. Wśród nich znalazł się także Jarosław Kaczyński.

Zgodnie z ustawą czternasta emerytura będzie przysługiwała każdemu emerytowi pod jednym warunkiem i będzie wynosić tyle, co minimalne świadczenie emerytalne - 1250 zł. To właśnie wspomniany warunek sprawia, że świadczenie nie trafi do wszystkich emerytów. Dodatek w wysokości 1250 zł otrzymają tylko ci, których świadczenie emerytalne nie przekracza progu 120 proc. średniej emerytury, czyli 2900 zł brutto.

Emeryci, których świadczenie przekracza ustalone progi otrzymają czternastą emeryturę pomniejszoną o kwotę nadwyżki według zasady “złotówka za złotówkę”. To oznacza, że osoba, która pobiera świadczenie w wysokości 3 tys. zł brutto miesięcznie, otrzyma czternastą emeryturę pomniejszoną o 100 zł. Analogicznie, osoby, które otrzymują emeryturę w wysokości 3500 zł miesięcznie, w ramach dodatkowego świadczenia otrzymają kwotę o 600 zł niższą.

Tym samym oznacza to, że najbogatsi emeryci, których świadczenie wynosi ponad 4200 zł, nie otrzymają ani złotówki. Super Express zauważa, że w tym gronie jest m.in. Jarosław Kaczyński, którego świadczenie emerytalne wynosi 7,7 tys. zł miesięcznie.

Prezes PiS, choć tak jak każdy inny emeryt ma prawo do świadczenia, nie zobaczy go w swojej kieszeni wcale. Otrzymywana przez niego co miesiąc emerytura jest dalece za wysoka, jak na poziom, który kwalifikuje się na wypłatę choćby 100 zł (4100 zł emerytury).

Czternasta emerytura już w listopadzie

Ministerstwo zakłada, że czternaste emerytury zostaną wypłacone z urzędu w terminie listopadowych świadczeń.

- W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacone w grudniu 2021 r. – w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych – oraz w styczniu 2022 r. – w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników - poinformowała minister rodziny Marlena Maląg.

Celem wprowadzenia czternastej emerytury miało być polepszenie komfortu życia emerytów, których świadczenia nie są zwykle zbyt wysokie.

- Czternasta emerytura będzie nowym, ważnym wsparciem finansowym, szczególnie dla osób pobierających niskie świadczenia emerytalno-rentowe. Zależy nam na tym, żeby tym osobom żyło się lepiej, żeby miały więcej finansowych możliwości - tłumaczyła minister cytowana przez PAP.

Tagi:

Czternasta emeryturaJarosław Kaczyńskiemerytura

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >