Jarosław Kaczyński nie otrzyma czternastej emerytury
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS
Autor Wiktoria Pękalak - 24 Stycznia 2021

Nie wszyscy dostaną czternastą emeryturę. Jarosław Kaczyński zdyskwalifikowany przez przepisy

Czternasta emerytura jest już pewna. Sejm uchwalił ustawę, na mocy której emeryci otrzymają dodatkowe pieniądze. Okazuje się, że jednak nie wszyscy. Wśród nich także Jarosław Kaczyński.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego Jarosław Kaczyński nie otrzyma czternastej emerytury
  • Kto oprócz prezesa PiS nie może liczyć na dodatkowe świadczenie
  • Kiedy czternasta emerytura będzie wypłacana

Czternastej emerytury nie dostanie Jarosław Kaczyński

Sejm uchwalił już ustawę w sprawie czternastej emerytury. Według szacunków rządu dodatkowe fundusze wpłyną na konta 9,1 mln osób, zatem nie wszystkich osób do tego uprawnionych. Wśród nich znalazł się także Jarosław Kaczyński.

Zgodnie z ustawą czternasta emerytura będzie przysługiwała każdemu emerytowi pod jednym warunkiem i będzie wynosić tyle, co minimalne świadczenie emerytalne - 1250 zł. To właśnie wspomniany warunek sprawia, że świadczenie nie trafi do wszystkich emerytów. Dodatek w wysokości 1250 zł otrzymają tylko ci, których świadczenie emerytalne nie przekracza progu 120 proc. średniej emerytury, czyli 2900 zł brutto.

Emeryci, których świadczenie przekracza ustalone progi otrzymają czternastą emeryturę pomniejszoną o kwotę nadwyżki według zasady “złotówka za złotówkę”. To oznacza, że osoba, która pobiera świadczenie w wysokości 3 tys. zł brutto miesięcznie, otrzyma czternastą emeryturę pomniejszoną o 100 zł. Analogicznie, osoby, które otrzymują emeryturę w wysokości 3500 zł miesięcznie, w ramach dodatkowego świadczenia otrzymają kwotę o 600 zł niższą.

Tym samym oznacza to, że najbogatsi emeryci, których świadczenie wynosi ponad 4200 zł, nie otrzymają ani złotówki. Super Express zauważa, że w tym gronie jest m.in. Jarosław Kaczyński, którego świadczenie emerytalne wynosi 7,7 tys. zł miesięcznie.

Prezes PiS, choć tak jak każdy inny emeryt ma prawo do świadczenia, nie zobaczy go w swojej kieszeni wcale. Otrzymywana przez niego co miesiąc emerytura jest dalece za wysoka, jak na poziom, który kwalifikuje się na wypłatę choćby 100 zł (4100 zł emerytury).

Czternasta emerytura już w listopadzie

Ministerstwo zakłada, że czternaste emerytury zostaną wypłacone z urzędu w terminie listopadowych świadczeń.

- W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacone w grudniu 2021 r. – w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych – oraz w styczniu 2022 r. – w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników - poinformowała minister rodziny Marlena Maląg.

Celem wprowadzenia czternastej emerytury miało być polepszenie komfortu życia emerytów, których świadczenia nie są zwykle zbyt wysokie.

- Czternasta emerytura będzie nowym, ważnym wsparciem finansowym, szczególnie dla osób pobierających niskie świadczenia emerytalno-rentowe. Zależy nam na tym, żeby tym osobom żyło się lepiej, żeby miały więcej finansowych możliwości - tłumaczyła minister cytowana przez PAP.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News