Waloryzacja w przyszłym roku będzie wynosić 3,24 proc. Świadczenia będą wyższe
needpix.com
Autor Stanisław Węgrowski - 18 Grudnia 2019

Emerytury 2020. Znamy już stawkę i wysokość waloryzacji

Waloryzacja ma wynieść 3,24 proc. w przyszłym roku. Emeryci i renciści będą mogli liczyć na wyższe świadczenia. Podwyżki wejdą w życie 1 marca 2020 roku.

Waloryzacja będzie wyższa

W przyszłym roku seniorzy otrzymają wyższą emeryturę i rentę. Jest to zależne od paru czynników. Najważniejszy z nich to waloryzacja, która w tym roku wyniosła 2,86 proc. Poza tym wysokość świadczeń będzie zależna od planowanych projektów rządu Prawa i Sprawiedliwości. Zapowiedziano wprowadzenie minimalnej stawki emerytalnej i coroczną trzynastą emeryturę.

500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąk500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąkCzytaj dalej

Szacuje się, że waloryzacja ma wynieść w 2020 roku 3,24 proc. Oficjalny wskaźnik będzie znany, gdy Główny Urząd Statystyczny będzie miał wszystkie potrzebne dane do obliczeń, tj. w styczniu przyszłego roku. Podwyżki zaczną obowiązywać od 1 marca i obejmą niemal 10 milionów emerytów i rencistów.

Waloryzacja w systemie kwotowo-procentowym

Jak będzie wyglądać waloryzacja? Rząd podjął decyzję o utrzymaniu korzystnego dla świadczeniobiorców dwutorowego systemu obliczania waloryzacji. Obowiązywać będzie system kwotowy i procentowy - podaje next.gazeta.pl. Przewiduje on, że osoby, które otrzymują niższe świadczenia emerytalno-rentowe (do 2450 zł brutto), będą automatycznie dostawały podwyżkę w wysokości 70 zł. Natomiast osoby, które są ponad tym pułapem będą dostawać emeryturę lub rentę powiększoną o kwotę wyliczoną na podstawie wskaźnika waloryzacji. Ten system jest korzystny dla obu grup, ale przede wszystkim jest celem jest pomoc emerytom z najniższymi świadczeniami.

Wraca stary pomysł na emerytury. Nikt w UE już się na podobne rozwiązanie nie decydujeWraca stary pomysł na emerytury. Nikt w UE już się na podobne rozwiązanie nie decydujeCzytaj dalej

Ile będzie wynosić minimalna emerytura?

W przyszłym roku minimalna emerytura będzie wynosić 1200 zł brutto, co daje na rękę 888,25 zł. To wzrost o 100 zł w porównaniu do tego roku. Podwyżka będzie obowiązywać od 1 marca 2020 roku. Z zapowiedzi rządu wynika, że zwiększy się także dodatek pielęgnacyjny, który aktualnie wynosi 222 zł brutto. Szczegółowe informacje na temat projektu nie zostały podane.

Co z trzynastą emeryturą?

Nadal nie jest pewne, czy trzynasta emerytura zostanie wypłacona. Niedawno rząd opublikował projekt ustawy o “trzynastce”. Póki co został on odrzucony przez Senat, który zanegował wypłacanie dodatkowych emerytur z funduszu dla niepełnosprawnych. Trzynasta emerytura ma zostać wypłacona przed wyborami prezydenckimi.

Rząd reaguje na podwyżki cen prądu. Ma rozwiązanie, dzięki któremu ich nie odczujemyRząd reaguje na podwyżki cen prądu. Ma rozwiązanie, dzięki któremu ich nie odczujemyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Obliczono, który hit świąteczny zarabia najwięcej. Wyprzedził nawet "Last Christmas"
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News