Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Emerytury 2020. Znamy już stawkę i wysokość waloryzacji
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 18.12.2019 01:00

Emerytury 2020. Znamy już stawkę i wysokość waloryzacji

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Waloryzacja będzie wyższa

W przyszłym roku seniorzy otrzymają wyższą emeryturę i rentę. Jest to zależne od paru czynników. Najważniejszy z nich to waloryzacja, która w tym roku wyniosła 2,86 proc. Poza tym wysokość świadczeń będzie zależna od planowanych projektów rządu Prawa i Sprawiedliwości. Zapowiedziano wprowadzenie minimalnej stawki emerytalnej i coroczną trzynastą emeryturę.

Szacuje się, że waloryzacja ma wynieść w 2020 roku 3,24 proc. Oficjalny wskaźnik będzie znany, gdy Główny Urząd Statystyczny będzie miał wszystkie potrzebne dane do obliczeń, tj. w styczniu przyszłego roku. Podwyżki zaczną obowiązywać od 1 marca i obejmą niemal 10 milionów emerytów i rencistów.

Waloryzacja w systemie kwotowo-procentowym

Jak będzie wyglądać waloryzacja? Rząd podjął decyzję o utrzymaniu korzystnego dla świadczeniobiorców dwutorowego systemu obliczania waloryzacji. Obowiązywać będzie system kwotowy i procentowy - podaje next.gazeta.pl. Przewiduje on, że osoby, które otrzymują niższe świadczenia emerytalno-rentowe (do 2450 zł brutto), będą automatycznie dostawały podwyżkę w wysokości 70 zł. Natomiast osoby, które są ponad tym pułapem będą dostawać emeryturę lub rentę powiększoną o kwotę wyliczoną na podstawie wskaźnika waloryzacji. Ten system jest korzystny dla obu grup, ale przede wszystkim jest celem jest pomoc emerytom z najniższymi świadczeniami.

Ile będzie wynosić minimalna emerytura?

W przyszłym roku minimalna emerytura będzie wynosić 1200 zł brutto, co daje na rękę 888,25 zł. To wzrost o 100 zł w porównaniu do tego roku. Podwyżka będzie obowiązywać od 1 marca 2020 roku. Z zapowiedzi rządu wynika, że zwiększy się także dodatek pielęgnacyjny, który aktualnie wynosi 222 zł brutto. Szczegółowe informacje na temat projektu nie zostały podane.

Co z trzynastą emeryturą?

Nadal nie jest pewne, czy trzynasta emerytura zostanie wypłacona. Niedawno rząd opublikował projekt ustawy o “trzynastce”. Póki co został on odrzucony przez Senat, który zanegował wypłacanie dodatkowych emerytur z funduszu dla niepełnosprawnych. Trzynasta emerytura ma zostać wypłacona przed wyborami prezydenckimi.