BiznesINFO.pl > Polska i Świat > W wielu miastach w Polsce obowiązuje ten zakaz. Jego złamanie oznacza sporą grzywnę
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 02.10.2023 10:18

W wielu miastach w Polsce obowiązuje ten zakaz. Jego złamanie oznacza sporą grzywnę

Osiedle i pieniądze
BiznesINFO

Początek października to jednoznaczna wskazówka, że już niedługo dojdzie do ważnych zmian w kontekście grzewczym. Warto zatem zwrócić uwagę na lokalne przepisy. Wiele miast wprowadziło bowiem zakaz, za którego złamanie grożą spore kary.

Październik, początek jesieni

Sezon jesienny rozkręca się na dobre wraz z początkiem października. Rok szkolny trwa już od miesiąca, ruszył także nowy rok akademicki na polskich uczelniach.

Nadejście dziesiątego miesiąca oznacza również, że temperatury powietrza coraz bardziej będą spadały. Co za tym idzie, wielkimi krokami zbliża się również inny element jesieni i zimy - sezon grzewczy.

Grzanie ma swoje ograniczenia

Chęć ogrzania domu jest zrozumiała, jednakże jak zaznacza portal Interia.pl, należy to robić z rozwagą. Nie można bowiem palić w piecu czym się chce - ale nie tylko ze względu na szkodliwość tego, co jest spalane.

Wiele miast, powiatów i gmin w Polsce postanowiło walczyć ze smogiem i zatruwaniem powietrza przez domowe piece. Rezultatem są wprowadzane od kilku lat przepisy antysmogowe, ograniczające dowolność w paliwie do ogrzewania domów.

Zakazy palenia węglem w miastach

Jednym z zakazów nałożonych przez uchwały antysmogowe jest zakaz palenia węglem. Jak podaje Interia.pl, obejmuje on również paliwa, do produkcji których wykorzystuje się węgiel kamienny. Obowiązuje on m.in. we Wrocławiu, w Krakowie, w miastach Dolnego Śląska mających status uzdrowiska, a od początku października 2023 roku również w Warszawie.

Trochę luźniejszy zakaz palenia węglem obowiązuje m.in. na terenie Mazowsza, w woj. śląskim, wielkopolskim czy opolskim. W tych miejscach można palić węglem, ale jego uziarnienie musi być większe niż 3 mm.

Grożą spore kary

Zakazom palenia węglem towarzyszą w niektórych przypadkach również dofinansowanie do wymiany pieców węglowych. Przykładowo, jak wynika ze słów Magdaleny Młochowskiej dla Interii, w Warszawie wynosi ono 70 proc. kosztów - w ramach programu oferującego dofinansowanie, w stolicy zlikwidowano 5,3 tys. “kopciuchów”.

A co jeżeli dana osoba nie zdecyduje się na wymianę pieca i będzie paliła węglem pomimo zakazu? Jak podaje Interia, za złamanie zakazu grozi grzywna 500 zł - dalsze jego łamanie może skończyć się sprawą w sądzie i karą sięgającą nawet 5000 zł.