BiznesINFO.pl
FLickr/Olgierd Rudak

Domena publiczna

W tym zawodzie zarobisz nawet 90 tys. złotych miesięcznie

19 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Patryk Solarczyk

W porównaniu z rokiem 2021, liczba ogłoszeń o pracę w branży IT wzrosła trzykrotnie, a pensje specjalistów, zależnie od doświadczenia i rodzaju umowy, zwiększyły się od 15,9% do 28,3% - wynika z raportu opublikowanego przez Just Join IT oraz GeoComply.

Seniorzy zatrudnieni na B2B średnio zarabiali powyżej 27 tys. zł/mies. Najpopularniejszym językiem programowania wg liczby ogłoszeń i aplikacji był JavaScript. Oprócz analizy danych z ogłoszeń, spytano 3000 pracowników sektora o rzeczywiste zarobki. Najwyższa zadeklarowana w badaniu pensja DevOpsa to 90 000 zł/mies.

Pięciocyfrowe wypłaty i czterocyfrowe podwyżki

Branża IT należy do najlepiej wynagradzanych w Polsce. W 2022 r. tylko juniorzy nie mogli liczyć na średnie wynagrodzenie powyżej 10 tys. zł/mies., choć i tak ich pensje wzrosły w porównaniu do 2021 o odpowiednio 1040 zł na UoP (15,9%) i 1239 zł na B2B (16,5%).

Zarobki midów na UoP kształtowały się na średnim poziomie 14 527 zł/mies. na UoP (wzrost o 24,6%) i 16 690 zł (wzrost o 18,3%) przy samozatrudnieniu. Oznacza to, że względem 2021 r., w 2022 mogli oni zarobić o ponad 2,5 tys. zł więcej. Największe wzrosty i przekroczenie bariery 20 tys. zł zanotowali seniorzy. W przypadku UoP ich średnie wynagrodzenie wzrosło o 28,3%, czyli ponad 4,5 tys. zł. Na B2B to wzrost odpowiednio o 25,1% i 4,8 tys. zł.

Kto zarobi najwięcej w IT?

Najlepiej wynagradzaną w 2022 r. kategorią IT jest DevOps. Specjaliści z tego obszaru, który łączy elementy rozwoju oprogramowania (tworzenie kodu) i utrzymania infrastruktury (administracja), zarobią na miesiąc średnio 16 474 zł na UoP i 19 172 zł na B2B.

Najwięcej mogą otrzymać seniorzy na umowie B2B. Z ofert pracy wynika, że jest to średnio 30 965 zł miesięcznie, natomiast ankietowani przez Just Join IT specjaliści wskazali, że największa rynkowa pensja DevOpsa może wynieść aż 90 tys. zł/mies. Drudzy najlepiej wynagradzani specjaliści to eksperci od zarządzania i analizy danych (śr. 18 514 zł/mies. na B2B). Podium zamyka Java z zarobkami B2B rzędu 17 550 zł/mies.

Zestawiając ze sobą dane o liczbie wakatów oraz średnich zarobkach, raport pokazuje także najbardziej opłacalne kategorie zawodów, czyli takie, w których można zarobić najwięcej względem szans na zdobycie pracy. W tym przypadku wygrywa Java, a na drugim miejscu jest JavaScript. Może to stanowić odpowiedź na pytanie, dlaczego te dwie kategorie cieszą się tak wysoką popularnością.

Tagi:

zarobki

Patryk SolarczykAutor

Redaktor Biznesinfo. W przeszłości dziennikarz naukowo - technologiczny. Obecnie autor tekstów o tematyce ekonomicznej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: patryk.solarczyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

KSeF będzie obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców. Rząd podkreśla: to duża oszczędność

Czytaj więcej >

Praca

Mercedes umie wynagrodzić swoich pracowników. Gigant motoryzacyjny szykuje się do wypłat sowitych premii

Czytaj więcej >

Praca

Szykuje się ważna zmiana dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Mogą wreszcie dostać prawo pracy

Czytaj więcej >

Praca

Netflix szuka personelu do prywatnych odrzutowców. Wynagrodzenie to nawet 385 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >
Siedziba Microsoft

Praca

Microsoft Corporation planuje redukcję etatów. Zwolni 11 tys. pracowników

Czytaj więcej >

Praca

Od niedawna pracujący renciści i wcześniejsi emeryci mogą dorobić więcej

Czytaj więcej >