Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > W tydzień Polacy złożyli 890 tys. wniosków. Można otrzymać dodatkowe pieniądze
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 12.07.2023 08:20

W tydzień Polacy złożyli 890 tys. wniosków. Można otrzymać dodatkowe pieniądze

pieniadze-gotowka
Biznesinfo

Choć wakacje trwają już w pełni, to niebawem część rodziców rozpocznie kompletowanie wyprawki szkolnej na kolejny rok. Zakup podręczników, artykułów papierniczych, różnych sprzętów itp. kosztuje niemałe pieniądze. Wsparciem w tych wydatkach ma być program „Dobry Start”. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w ciągu pierwszego tygodnia Polacy złożyli 890 tys. wniosków o przyznanie wypłacanego w jego ramach świadczenia 300 plus. Wnioski można składać tylko do konkretnego terminu.

Dodatkowe 300 zł na dziecko

Wyprawka szkolna jest przyznawana i wypłacana jednorazowo w wys. 300 zł na dziecko, które uczy się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat, jeśli jest niepełnosprawne. Świadczenie nie przysługuje studentom ani dzieciom będącym w zerówce.

Wniosek o dodatkowe pieniądze składa rodzic lub opiekun prawny, wyłącznie drogą elektroniczną, a więc za pomocą aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej bądź portalu Emp@tia. Pomimo trwających wakacji w ciągu pierwszego tygodnia rodzice na Dolnym Śląsku wysłali do ZUS 67 tysięcy wniosków. W całym kraju wpłynęło ich 890 tys. – poinformował nas 11 lipca dolnośląski oddział ZUS–u. Aktualizacja z godz 13:30 12 lipca: Rodzice i opiekunowie złożyli już 1,1 mln wniosków o “Dobry start”, co objęło 1,6 mln dzieci. To istotne wsparcie dla wielu rodzin – przekazała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. 

Urzędnicy przyjmują wnioski od początku lipca do 30 listopada, przy czym złożenie wymaganego dokumentu do 31 sierpnia gwarantuje wypłatę środków do końca września. Natomiast złożenie wniosku po 30 listopada będzie możliwe tylko wtedy, gdy dziecko mające ponad 20 lat uzyska orzeczenie o niepełnosprawności właśnie po 30 listopada.

Wypalenie zawodowe może dotknąć każdego. Jak go uniknąć?

ZUS apeluje, by dokładnie sprawdzać dane wpisywane we wniosku

Bardzo ważne jest przy wypełnianiu wniosku nawet kilkukrotne sprawdzenie numeru konta. Pieniądze ZUS będzie wypłacał tylko na konto, więc ważne jest, aby numer był poprawny. Błąd w numerze konta to jeden z najczęstszych błędów, jaki popełniają wnioskujący – przestrzega Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Pieniądze są wypłacane wyłącznie na rachunek płatniczy

Jak tłumaczy ZUS, płatność bezgotówkowa jest znacznie bezpieczniejsza i tańsza niż przekaz gotówkowy.