Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > W kwietniu masz bardzo ważny obowiązek. Kara 5000 zł, lepiej mieć dokument jak już przyjdą
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 08.04.2023 12:15

W kwietniu masz bardzo ważny obowiązek. Kara 5000 zł, lepiej mieć dokument jak już przyjdą

drzwi
biznesinfo

Wysokie koszty ogrzewania mają coraz większy wpływ na decyzje mieszkaniowe Polaków. Od 28 kwietnia 2023 r. osoby chcące sprzedać bądź wynająć mieszkanie będą zobligowane do okazania świadectwa energetycznego. Ominięcie wymogu może wiązać się z karą w wysokości 5 tys. zł. Gdy przyjdą nowi właściciele lub najemcy lepiej wiec już posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej. 

Świadectwo energetyczne obowiązkowe od 28 kwietnia

Do tej pory wymogiem dostarczenia świadectwa energetycznego byli objęci właściciele nieruchomości zbudowanych po 1 stycznia 2009 r. Budynki budowane po tej dacie posiadają od razu świadectwo energetyczne, które musi dostarczyć deweloper. 

Teraz wymóg posiadania świadectwa energetycznego spadnie również na osoby, który sprzedają lub wynajmują budynki starsze. Jeżeli więc planują zrobić to po 28 kwietnia tego roku, nowi właściciele lub najemcy powinni otrzymać takie świadectwo. 

Kara 5 tys. zł za brak świadectwa energetycznego

Jeżeli nie dopełnimy obowiązku związanego ze świadectwem energetycznym, to może grozić nam grzywna w wysokości 5 tys. zł, podaje portal muratorplus.pl. 

Na rządowych stronach możemy za to przeczytać, że w przypadku braku dostarczenia świadectwa przy umowie sprzedaży nieruchomości o potrzebie jego dostarczenia przypomni nam notariusz, który również przekaże nam wiadomość o grzywnie, która może nam grozić za niedostarczenie dokumentu. 

Świadectwo energetyczne możemy dostarczyć w formie papierowej lub elektronicznej. 

Jakie budynki muszą posiadać świadectwo energetyczne

Obowiązek dostarczenia świadectwa energetycznego od 28 kwietnia będzie spoczywał praktycznie na każdej osobie sprzedającej lub wynajmującej nieruchomość mieszkalną. Świadectwo energetyczne będzie musiało być dostarczone również dla nieruchomości do tej pory zwolnionych z obowiązku, nawet budowanych po 2009 r. Mowa tutaj o domach mieszkalnych do 70 m kw, nieruchomościach klasztornych i obiektach zabytkowych. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej ważne jest przez 10 lat od daty jego sporządzenia, mieszkańcy budynków zbudowanych przed 28 kwietnia 2013 r. a po 1 stycznia 2009 r. muszą więc także je odnowić.