Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dofinansowanie do wymiany okien, niektórzy dostaną nawet 100 proc. zwrotu kosztów. Trzeba złożyć wniosek
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 08.04.2023 18:05

Dofinansowanie do wymiany okien, niektórzy dostaną nawet 100 proc. zwrotu kosztów. Trzeba złożyć wniosek

pieniądze-gotówka
Biznesinfo

Dotację do wymiany okien można uzyskać w ramach programu Czyste powietrze. Wysokość dofinansowania zależy od zakresu prac i dochodów wnioskodawcy. Na 100 proc. zwrotu mogą liczyć właściciele nieruchomości mających ponad 10 lat, którzy uzyskują niskie dochody. Wsparcie mogą otrzymać również właściciele mieszkań w zabudowie wielorodzinnej.

Dofinansowanie do wymiany okien – co musisz o tym wiedzieć?

O dotację na zakup i montaż elewacyjnych oraz dachowych okien energooszczędnych (kluczowy jest tu współczynnik ciepła) mogą ubiegać się zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i mieszkań w zabudowie wielorodzinnej (należy mieć wpis w księdze wieczystej, dofinansowania nie otrzyma lokator/najemca). W pierwszym przypadku jest ona udzielana w ramach programu Czyste powietrze, a w drugim – Ciepłe Mieszkanie*. 

Wysokość dofinansowania zależy od zakresu prac i dochodów uzyskiwanych przez właściciela domu lub mieszkania. W przypadku Czystego powietrza zwrot pieniędzy na wymianę okien wynosi:

  • na poziomie podstawowym – 40 proc. kosztów kwalifikowanych (gwarantowane, gdy roczny dochód wnioskodawcy to maksymalnie 135 tys. zł)
  • na poziomie podwyższonym – 70 proc. kosztów kwalifikowanych (w przypadku wieloosobowych gospodarstw domowych, w których miesięczny dochód wynosi maksymalnie 1894 zł na osobę oraz osób samotnych, które mają do 2651 zł dochodu na miesiąc),
  • na najwyższym poziomie – 100 proc. kosztów kwalifikowanych (dotyczy osób o najniższych zarobkach – w przypadku gospodarstw wielorodzinnych jest to 1090 zł na osobę, a w jednoosobowym – 1526 zł).

Ważne: pierwszą transzę dotacji w wys. 50 proc. można otrzymać jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Reszta środków jest wypłacana już po zakończeniu prac.

Warto wspomnieć, że w tym roku nie tylko podniesiono progi dochodowe uprawniające do skorzystania z programu Czyste powietrze, ale również kwoty dofinansowania. Dotacja w formule podstawowej wynosi maksymalnie 66 tys. zł, w opcji podwyższonej – 99 tys. zł, a najwyższa sięga nawet 135 tys. zł.

*Ważne: w programie Ciepłe Mieszkanie dofinansowania na wymianę okien i drzwi jest udzielane tylko wtedy, gdy właściciel wymieni nieefektywne źródło ciepła na paliwo stałe.

Co potrzebujesz, aby uzyskać dofinansowanie?

Od początku roku podstawą do otrzymania dotacji na wymianę okien jest audyt energetyczny. Poza tym właściciel nieruchomości musi też przedłożyć zaświadczenie o dochodach i złożyć stosowny wniosek (można to zrobić online, wówczas z wykorzystaniem Profilu Zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego bądź dostarczyć stacjonarnie do właściwego dla swojego miejsca zamieszkania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki). W tym roku w przypadku Czystego powietrza uproszczone zostały procedury składania dokumentów – czas oceny wniosków skrócono do 30 dni.

Niewielu Polaków wie o tej opcji

Z przeprowadzonego w styczniu br. badania Koalicji Termomodernizacji wynika, że 56 proc. Polaków wymieniających okna w swoich domach w ubiegłym roku nie miało pojęcia, że mogli otrzymać dofinansowanie na tego typu inwestycję. Jedynie 13 proc. właścicieli nieruchomości skorzystało z rządowych dotacji, a 5 proc. odmówiono przyznania wsparcia, najczęściej w wyniku zbyt wysokich dochodów.

Jeśli interesują Cię szczegóły uzyskania dotacji na wymianę okien i drzwi, odwiedź stronę internetową czystepowietrze.gov.pl.