BiznesINFO.pl
Marek BAZAK/East News

Marek BAZAK/East News

W bankach zalegają pieniądze, których nikt nie podejmuje. Klienci często nawet nie wiedzą

18 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Pieniądze nadal czekają na klientów, którzy spłacili już swoje zobowiązania kredytowe. Z analizy KNF wynika, że niemal każdy ze skontrolowanych banków posiada środki klientów na rachunkach technicznych. Część kredytobiorców nie upomina się o ich zwrot.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego banki przechowują pieniądze byłych kredytobiorców

  • Jakie kwoty zalegają na rachunkach technicznych

  • Jak wygląda procedura zwrotu środków

Pieniądze zalegają na rachunkach technicznych. Klienci nie upominają się o ich zwrot

Pieniądze z nadpłaty powinny wrócić do klientów, którzy spłacili kredyty - takie są zapisy ustawy o kredycie konsumenckim. Jednak zwrot środków przebiega dość mozolnie.

Z ustaleń KNF wynika, że wszystkie skontrolowane banki przechowują pieniądze pożyczkobiorców na kontach technicznych. Chętnych do ich odebrania w dalszym ciągu brakuje.

KNF nie poinformowała ile osób czeka na zwrot prowizji ani jaka jest łączna kwota zaległości. Portal money.pl donosi, że takimi danymi nie dysponuje również Związek Banków Polskich.

Jednak w obliczu ogromnego zainteresowania kredytami konsumenckimi z pewnością znajdzie się kilka osób, które nie będą pamiętały o możliwości odzyskania prowizji. W dużych bankach takich klientów mogą być nawet tysiące.

Norbert Jeziolowicz, dyrektor ZBP, studzi optymizm. Pieniądze czekające na zwrot to zazwyczaj niewielkie kwoty. - To czasami może być kilka złotych do odebrania - przyznał przedstawiciel ZBP w rozmowie z PAP.

Banki chcą zwrócić pieniądze, ale kontakt jest utrudniony

Weryfikacja KNF wskazuje, że pieniądze czekają przede wszystkim na klientów, którzy zaciągnęli kredyt w innym banku niż macierzysty i po spłacie nie zdecydowali się na inny produkt. W takiej sytuacji pieniądze trafią na rachunki techniczne banków i są wykorzystywane do obsługi. 

Następnie banki próbują skontaktować się z klientem. Jednak zazwyczaj wysyłają zawiadomienie tylko raz w postaci listu na ostatni adres lub poprzez wiadomość SMS.

Dotarcie do takich klientów jest utrudnione. Jeziolowicz zwrócił uwagę, że adresy i numery telefonu często są już nieaktualne. Kontakt z klientem, który wyjechał za granicę, to dla banków ogromne wyzwanie.

Procedury są bowiem jednoznaczne - bank nie może wymagać od klienta, aby po zakończeniu umowy przesłał mu swoje nowe dane. W takiej sytuacji kredytobiorca powinien samodzielnie zgłosić się po należne pieniądze. 

Zaległe pieniądze czekają na rachunkach technicznych przez kilka lat. Później trafiają na kapitał zapasowy banku.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

pieniądze

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

ZUS upomina Polaków, tysiące z nich wciąż nie aktywowało bonu turystycznego. Pieniądze mogą przepaść

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Będzie olbrzymie przejęcie nadajników w Polsce. Ministerstwo dało zielone światło

Czytaj więcej >
PHOTO: PIOTR GAJEK / SE / EAST NEWS MYSLOWICE AKCJA POLICJI BEZPIECZNA SZKOLA N/Z PATROL POD SZKOLA MAREK MIKOS DROGOWKA SZKOLA DZIECI PRZEJSCIE DLA PIESZYCH RADAR KONTROLA SUSZARKA LIZAK 03 / 09 / 2008 FOT PIOTR GAJEK WIECEJ NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL

Polska i Świat

Rząd przekazał dane o kierowcach firmom ubezpieczeniowym. Dla wielu osób oznacza to wzrost składek

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Od 1 lipca liczba bezpłatnych badań znacznie się wydłuży. Okazja do sprawdzenia stanu zdrowia

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

Chińczycy przekazali wiadomość o nawiązaniu kontaktu z obcą cywilizacją. Chwilę później skasowali wiadomość

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polski statek "Polesie" w poważnych tarapatach w Kolumbii. Wszystko skończyło się dobrze

Czytaj więcej >