Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Już nie tylko Visa i Mastercard. Banki tworzą nowy system płatności
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 03.07.2020 02:00

Już nie tylko Visa i Mastercard. Banki tworzą nowy system płatności

Visa i MasterCard będą mieć konkurencję. Europejskie banki ruszyły do pracy.
https://pixabay.com/stevepb

Visa i MasterCard na rynku płatności

Visa i MasterCard stały się nieodłącznym elementem życia wielu ludzi. Obecnie z kart płatniczych korzystają nawet starsi ludzie. Visa lub MasterCard to często jedyny wybór, który oferują nam banki w kwestii kart płatniczych. Przypomnijmy, że w oczy rzuca się nie tylko inne logo, ale też koszty i korzyści związane z ich użytkowaniem. Dzięki kartom Visa lub MasterCard możemy nie tylko dokonywać płatności przez internet, rezerwacji hoteli, ale także wielu innych rzeczy. Zachowujemy przy tym większy poziom bezpieczeństwa i dostęp do wielu programów.

Nic dziwnego, że banki europejskie zaczęły pracować nad własnym systemem płatności, który będzie "domowym rywalem" dla amerykańskiego MasterCard i Visa. W związku z tym 16 banków z Francji, Niemiec oraz trzech innych krajów strefy euro zaczęły pracować nad prawdziwie europejskim systemem płatności, który będzie mógł konkurować z Visa i MasterCard. Celem jest ucyfrowienie regionu, a także zachęcenie Europejczyków do dokonywania transakcji bezgotówkowo - podaje agencja Reutera.

Visa i MasterCard będą miały konkurencję

Visa i MasterCard do tej pory pozostają hegemonami i liderami wśród płatności bezgotówkowych. Agencja Reutera podaje, że decydenci Unii Europejskiej, a także banki centralne poszczególnych państw należących do strefy euro od dawna szukają rywala dla Visa i MasterCard. Do listy konkurencji należy dodać także gigantów technologicznych - Alipay, a także GooglePay od Google.

Płatności w czasie rzeczywistym w strefie euro możliwe są od 2017 r., a mimo to, od tamtej pory nie udało się utworzyć żadnej konkurencji dla Visa i MasterCard. Postanowiono, że w niedługim czasie zostanie utworzona tymczasowa spółka w Brukseli, która ma przyspieszyć prace nad europejskim systemem płatności. Co więcej, do rozmów nad projektem zostali zaproszeni inni dostawcy usług technologicznych. Europejski Bank Centralny w swoim oświadczeniu podał, że pandemia koronawirusa pokazała, że potrzebne jest jednolite rozwiązanie na terenie UE w zakresie płatności cyfrowych - podaje agencja Reuters.

Tagi: Finanse euro