BiznesINFO.pl > Finanse > VAT wciąż wyłudzany. Mimo odtrąbienia sukcesu, rząd odzyskał niecały 1 proc.
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:27

VAT wciąż wyłudzany. Mimo odtrąbienia sukcesu, rząd odzyskał niecały 1 proc.

Porażka w uszczelnianiu VAT
Flickr/Kancelaria Premiera, https://creativecommons.org/publicdomain/mark/1.0/

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie nadużycia w sprawie VAT wykryli reporterzy TVN

  • Co na temat materiału uważa premier

  • Jak na ujawnione dane dotyczące oszustw zareagowała opozycja

Oszustwa VAT nadal nieokiełznane. Przełomowy reportaż podważa działania władzy

VAT i wyłudzenia z nim związane to główny temat najnowszego reportażu Superwizjera „Kłamstwo vatowskie”. Materiał prezentuje historię kilku osób podejrzanych przez prokuraturę o branie udziału w procederze wyłudzania VAT na miliony złotych. Reportaż dyskredytuje działania rządu PiS w zakresie niwelowania luki VAT i przekazywania odzyskanych środków najbardziej potrzebującym.

Z dziennikarskiego śledztwa wynika, że w latach w latach 2018-2020 na wyłudzeniach VAT Skarb Państwa stracił prawie 17 mld zł, a odzyskał zaledwie 150 mln zł. Oznacza to, że państwo zdobyło z powrotem zaledwie 1 proc. utraconej sumy. Z kolei Prokuratura Krajowa twierdzi, że nie jest w stanie oszacować dokładnych strat w tym zakresie.

Premier broni sukcesów w zakresie VAT. Z internetu znikają jednak niektóre grafiki

Reportaż odbił się szerokim echem zarówno w przestrzeni medialnej, jak i politycznej. Na materiał bezzwłocznie zareagował premier Mateusz Morawiecki. „Twórcy najnowszego wydania Superwizjera w telewizji TVN24 podjęli tyleż brawurową, co totalnie zafałszowaną próbę zdyskredytowania polityki fiskalnej rządów Zjednoczonej Prawicy. Prawda jest taka, że od 2015 roku zmniejszyliśmy lukę VAT o około połowę. To nie jest zmiana statystyczna. To jest prawdziwa rewolucja w zarządzaniu budżetem państwa. Tylko w okresie 2016-2019 wpływy z poszczególnych podatków wzrastały następująco: wpływy z VAT o 47 proc., z PIT o 46,7 proc., z CIT o 54,7 proc.”, czytamy we wpisie szefa polskiego rządu w mediach społecznościowych.

Portal money.pl donosi, że na manipulację danymi zwrócił dr Sławomir Dudek, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. Po tym, jak zadał pytania pod postami opublikowanymi na Twitterze przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, z oficjalnego profilu zaczęły znikać niektóre grafiki.

Druga wersja wykresu, która prezentuje lukę VAT wskazuje, że według rządu zmniejszyła się ona o połowę. Dr Dudek zwraca uwagę, że brakuje jakichkolwiek źródeł tych wyliczeń. Dane nie mogą pochodzić z Ministerstwa Finansów, ponieważ resort twierdzi, że luka VAT w Polsce wzrasta, a nie utrzymuje się na identycznym poziomie, do czego próbuje przekonywać KPRM na jednym z nowych slajdów.

We wpisie premier przekonuje, że dzięki uszczelnieniu VAT rząd jest w stanie świadczyć wymierną pomoc milionom obywateli. „Ktoś powie, że to tylko liczby. Otóż wcale nie. To są realne pieniądze, które zasiliły wszystkie programy społeczne i inwestycyjne w ostatnich latach. Bez nich Program 500 Plus, Program 300 Plus, 13. Emerytura, Program Maluch Plus czy ogromny, o ok. 90 proc, przyrost wydatków na cele związane z osobami niepełnosprawnymi (z 15,5 do ponad 29 mld) - te działania po prostu nie mogłyby zostać zrealizowane”, czytamy w poście Morawieckiego.

Warto jednak odnotować, że na wykresach autorstwa rządu luka VAT zmniejszyła się o 22 mld zł. Sam program „Rodzina 500 plus” kosztował w 2020 r. budżet państwa ponad 41 mld zł i identyczną kwotę zabezpieczono na ten cel również w tym roku.

Polityczny spór o VAT

Reportażu stacji TVN nie mogli przeoczyć także politycy opozycyjni. Onet podaje, że w mediach społecznościowych wylała się fala niepochlebnych komentarzy pod adresem polskiego rządu. Zdecydowane działania w tym zakresie deklaruje poseł Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk. W poniedziałek 22 lutego partia zamierza przedłożyć wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Finansów Publicznych, aby wyjaśnić całą sprawę.

„W kontekście reportażu Superwizjera warto przypomnieć, że PiS i Mateusz Morawiecki nie tylko nie odebrali miliardów mafiom vatowskim, ale tolerowali mafię wyłudzającą VAT w Ministerstwie Finansów pod okiem Banasia, a prokuratura Zbigniewa Ziobry utajniła proces sądowy. Czy to znaczy, że mafia=PiS?”, czytamy we wpisie na Twitterze posłanki KO Izabeli Leszczyny. „Miał być Harrym Potterem polskiej polityki. W istocie to groteskowy Pinokio. #ObózZjednoczonegoKłamstwa”, czytamy w komentarzu lidera KO Borysa Budki.

Głos w sprawie ujawnienia skali nadużyć VAT zabrali także eksperci. „Ależ zabolał rządzących materiał Superwizjera o luce VAT. Liczę, że któreś medium zaprosi wreszcie przedstawicieli rządu do kilkudziesięciominutowej rzeczowej rozmowy na ten temat. Najlepiej po wszechstronnym przygotowaniu do tematu, aby nie dać się zagadać rozmówcy”, czytamy w poście analityka prawnego FOR Patryka Wachowca.

Wtórował mu były szef MSWiA i były prokurator generalny Janusz Kaczmarek. „Od paru lat wypowiadam się że kwoty zabezpieczone (o ile są) to kwoty nie mające nic wspólnego z kwotami odzyskanymi dla Skarbu Państwa (niestety)”, czytamy we wpisie na Twitterze.

Politycy partii rządzącej konsekwentnie bronią działań podejmowanych przez rząd w zakresie walki z wyłudzeniami VAT. Najczęstszym argumentem, który przywołują jest wspomniany już program „Rodzina 500 plus”, a także dodatkowe emerytury. Wpisy w tym tonie opublikowali m.in. europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk czy szef Centrum Informacyjnego Rządu Tomasz Matynia.