Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ustawa dotycząca hulajnóg elektrycznych podpisana. Niemałe zmiany w poruszaniu po chodniku
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 17.04.2021 02:00

Ustawa dotycząca hulajnóg elektrycznych podpisana. Niemałe zmiany w poruszaniu po chodniku

Hulajnoga elektryczna ustawa
East News, Arkadiusz Ziolek

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób ustawodawca podszedł do kwestii hulajnóg elektrycznych

  • Jakie będą ograniczenia

  • Dlaczego prezydent podpisał ustawę

Ustawa porządkuje hulajnogi

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym porządkuje kwestie związane z hulajnogami elektrycznymi. Ustawodawca przewidział szereg regulacji w tym zakresie tak, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

Zostało zdefiniowane to, czym jest hulajnoga elektryczna. W nowych przepisach czytamy, że jest to m.in.: pojazd elektryczny, który nie posiada żadnych siedzisk, a jedynie kierownicę. Ustawodawca dodaje, że jest to pojazd dwuosiowy, a poruszać się nim może tylko jedna osoba.

Nie tylko fani jazdy we dwójkę będą musieli obejść się smakiem, bowiem przepisy regulują maksymalną prędkość, którą możemy się poruszać na hulajnodze elektrycznej. Dotychczas takich ograniczeń nie było, a teraz będzie to 20 km/h.

Ustawa przewiduje, że kierujący hulajnogą elektryczną musi poruszać się ścieżką przeznaczoną dla rowerów, a jeśli takiej nie ma to jezdnią lub chodnikiem dla pieszych. Jednakże to nie koniec hulajnogowych przepisów.

Ustawa podpisana przez prezydenta

Regulowane są również kwestie pozostawiania hulajnóg elektrycznych. Dotychczas mogły być zostawiane dosłownie wszędzie, natomiast teraz ma być to miejsce na chodniku, które znajduje się jak najdalej od jezdni.

Do prowadzenia hulajnogi elektrycznej będziemy potrzebować karty rowerowej, jeśli nie mamy ukończonych 18 lat. Minimalny wiek do jazdy wynosi 10 lat, natomiast mniejsi będą zmuszeni do prowadzenia pojazdu pod opieką dorosłych i w strefie zamieszkania.

Ustawa została podpisana przez prezydenta. Kancelaria Prezydenta na swojej oficjalnej stronie internetowej argumentuje, że rozwiązania przedstawione w nowelizacji Prawa o ruchu drogowym mają na celu uprządkowanie pewnych kwestii związanych m.in.: z hulajnogami elektrycznymi.

O zrobienie porządku w tym zakresie zabiegało wiele środowisk od dłuższego czasu. Wszak użytkownicy hulajnogi elektrycznej bardzo często nie zachowywali szczególnej ostrożności, a na drogach dochodziło do wypadków z ich udziałem.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]