Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Usługi transportowe a właściwa stawka podatku VAT
Hylla Jan
Hylla Jan 07.06.2021 02:00

Usługi transportowe a właściwa stawka podatku VAT

pixabay, Fz
https://pixabay.com/pl/photos/pojazdu-ci%C4%99%C5%BCar%C3%B3wka-tir-1330394/

Prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko kwestie związane z zarządzaniem firmą, szukaniem klientów i pozyskiwaniem kontraktów. To także konieczność odnalezienia się w prawdziwym gąszczu przepisów, szczególnie ważne są te, które odpowiadają za prawidłowe rozliczenie się z fiskusem.

 

Obowiązujące stawki VAT za usługi transportowe

W przypadku usług transportowych w większości uznaje się, że stawka 23% jest obowiązująca. Niemniej jednak, stawka podatku od towarów i usług dla branży transportowej może być różna, a wpływa na nią kilka lub może kilkanaście czynników. Możemy więc spotkać się zarówno z pełną stawką 23% VAT, ale w niektórych przypadkach podatek będzie wynosić 8%, a niektóre usługi z sektora branży transportowej nie objęte są podatkiem wcale. Firmy transportowe korzystają z usług doświadczonych księgowych lub firm zajmujących się księgowością, aby odpowiednio się rozliczyć, niemniej jednak warto znać podstawy opodatkowania branży, w której się pracuje lub prowadzi działalność.

Podatek VAT a usługi transportu towarów

Kwestia podatku VAT na usługi transportowe w przypadku transportu towarów jest dosyć złożona i zależy od wielu czynników. Są to między innymi status podatkowy nabywcy usługi oraz rodzaj transportu.

W przypadku usług transportu świadczonego na rzecz podatnika zastosowanie ma miejsce zasada znajdująca się w art.28b ustawy o VAT stanowiąca:

1.

Miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2–4 oraz art. 28e usługi dotyczące nieruchomości - miejsce świadczenia, art. 28f miejsce świadczenia usług transportu pasażerów ust. 1 i 1a, art. 28g usługi związane z działalnością kulturalną, artystyczną, sportową, naukową i inną - miejsce świadczenia ust. 1, art. 28i miejsce świadczenia usług restauracyjnych i cateringowych, art. 28j krótkoterminowy wynajem transportu ust. 1 i 2 oraz art. 28n miejsce świadczenia usług turystyki.

2.

W przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

3.

W przypadku gdy podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w ust. 2, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

4.

W przypadku świadczenia usług, które są przeznaczone wyłącznie na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych lub członków stowarzyszenia, do określenia miejsca świadczenia stosuje się odpowiednio przepisy art. 28c miejsce świadczenia usług na rzecz podmiotów nie będących podatnikami.

 

Oznacza to, że stawka podatku VAT za usługi transportowe związana jest nie tylko z miejscem rejestracji przedsiębiorstwa nabywcy usługi, lecz także bezpośrednio z lokalizacją wykonywania zlecenia (jeśli zlecenie odbywa się na rzecz podatnika/firmy).

 

Stawki podatku VAT na usługi transportowe uzależnione są również od rodzaju wykonywanego transportu. W przypadku transportu międzynarodowego obowiązuje wówczas stawka VAT 0%, w przypadku transportu krajowego lub wewnątrzwspólnotowego jest to stawka 23%. VAT 0% obowiązuje również w wymienionych w przepisach sytuacjach i są to:

 

  • transport towarów, jeśli jest on wykonywany w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego;

  • wewnątrzwspólnotowego transportu towarów, jeżeli transport ten stanowi część usługi transportu międzynarodowego;

  • transportu towarów świadczonych na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 28a ustawy, którego siedziba, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w Polsce, a transport jest w całości wykonywany poza terytorium kraju.

 

Transport pasażerów a podatek VAT

 

Jeśli chodzi o transport pasażerów, ustawa o VAT stanowi, że miejsce świadczenia transportu – z uwzględnieniem przebytych odległości – jest miejscem wykonania usługi. Dla tego typu usług nie ma większego znaczenia, czy osoba, dla której usługa jest wykonywana, to osoba fizyczna czy czynny podatnik VAT. Firma transportowa ponosi opłaty w postaci podatku od towarów i usług zgodnie z przepisami państw, przez które przejeżdża. Co do zasady, usługa transportu pasażerów jest obłożona VAT-em wysokości 8%.

 

Bibliografia

https://www.pep.pl/porady/uslugi-transportowe-a-vat-jak-obliczyc-wlasciwa-stawke-podatkowa-196.html

https://inewi.pl/Blog/uslugi-transportowe-a-vat-jak-obliczyc-wlasciwa-stawke-podatkowa-

https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat-akcyza/136051,Uslugi-transportowe-a-VAT-co-warto-wiedziec.html

https://poradniktransportowy.pl/12/podatek-vat-w-transporcie-3-najwazniejsze-rzeczy-ktore-powinienes-wiedziec/

http://bizpoland.pl/podatki/jakie-jest-vat-w-przypadku-uslug-transportowych/ppfe_cvtf

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-uslugi-transportowe-a-podatek-vat