Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kapitalne informacje dla tysięcy Polaków. Będzie nowa, olbrzymia ulga podatkowa
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 03.01.2021 01:00

Kapitalne informacje dla tysięcy Polaków. Będzie nowa, olbrzymia ulga podatkowa

Ulga podatkowa na zakup robotów
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czego dokładnie będzie wynosić ulga podatkowa

  • Jakiej będzie wysokości

  • Kiedy prawdopodobnie zostanie wprowadzona

Ulga podatkowa wysokości 50 proc. dla przedsiębiorców 

Ulga podatkowa na zakup robotów wraz z ulgami na badania i rozwój i IP Box, miały poprawić innowacyjność polskiej gospodarki. Jak podaje Rzeczpospolita, nad wprowadzaniem nowych przepisów podatkowych wspólnie pracowały resort finansów i rozwoju.

- Ulga obejmie przede wszystkim zakupy nowych robotów przemysłowych i potrzebnego do ich funkcjonowania oprogramowania - mówił Jan Sarnowski, wiceminister finansów.

Przepisy pozwalałyby na odjęcie od podstawy opodatkowania 50 proc. kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycjami w robotyzację. Z ulgi podatkowej przedsiębiorcy skorzystaliby w wypadku zakupu, lub leasingu nowych robotów i kobotów, zakupu oprogramowania, oraz osprzętu (np. czujników ruchu, obrotników etc.), urządzeń bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przeszkolenia pracowników w zakresie obsługi nowego sprzętu.

- Z zapowiedzi wynika, że konstrukcja nowej ulgi będzie podobna do ulgi B R. Przedsiębiorcy odliczą wydatki na robotyzację w ciągu roku jako koszt podatkowy w PIT lub CIT. Dodatkowo w momencie składania rocznego zeznania podatkowego odliczą ponownie 50 proc. tych wydatków jako koszt kwalifikowany - mówił dla Rz, adwokat Arkadiusz Stepniewski.

Z ustawy skorzystałyby zarówno małe, średnie i duże firmy, ze wszystkich branż. Ulgi podatkowe objęłyby firmy rozliczające się PIT, jak i CIT, a korzystne przepisy obowiązywałaby przez pięć lat od ich wprowadzenia.

- To dobre i oczekiwane przez przedsiębiorców rozwiązanie. O tym jednak, czy stanie się popularne, zdecydują szczegółowe zapisy ustaw. Ważne jest zdefiniowanie w przepisach podatkowych zasad wdrażania ulgi oraz dokumentowania wydatków. Duże znaczenie zyska także katalog kosztów kwalifikowanych uprawniających do odliczenia - kontynuował Stępniewski.

Jak z kolei podaje money.pl, ministerstwo rozwoju wypracowało z branżą definicję robota. Jest nim maszyna z trzema stopniami swobody, poruszająca się w prawo, lewo, do góry i do dołu, oraz odwzorowaniem ludzkiego nadgarstka.

Ulga podatkowa zostanie opóźniona

Początkowo oba resorty zakładały wprowadzenie ulgi podatkowej od 1 stycznia 2021 roku. Plan rządu spalił na panewce, ale to nie znaczy, że kompletnie zniknęły szansę na ulgę. Według money.pl uchwalenie nowych przepisów opóźni się prawdopodobnie do połowy 2021 roku.

- Jest ryzyko, że zamiast zdynamizować modernizację przemysłu, ulga ją zahamuje, jeśli przedsiębiorcy będą się wstrzymywać z inwestycjami, czekając na obiecaną ulgę - mówił dla wnp.pl prezes firmy VersaBox, Jacek Królik.

Jak wynika z ustaleń Ministerstwa Finansów w 2019 roku z ulgi B R skorzystało o 34 proc. więcej przedsiębiorców niż w 2018 roku. Ponadto w rozliczeniach z 2019 roku aż 1650 firm skorzystało z możliwości zapłacenia 5 proc. podatku od dochodu kwalifikowanego z IP.