BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.04.2020. n/z Drogowskaz z napisem - urzad skarbowy.

East News, Arkadiusz Ziolek

Urząd skarbowy to za mało? Powstanie superurząd do zadań specjalnych

4 Października 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Urząd skarbowy przejdzie rewolucję. Ministerstwo Finansów planuje reformę urzędów skarbowych i stworzenie wyspecjalizowanej placówki. Będzie ona zajmowała się wybranymi podmiotami, a zasięgiem działania obejmie całą Polskę. Kiedy możemy spodziewać się pra

Urząd skarbowy przejdzie rewolucję

Urzędy skarbowe w Polsce czeka prawdziwa rewolucja. Tym razem to nie Magda Gessler będzie sprawdzać tamtejszy catering, a Ministerstwo Finansów zaciera ręce na przeorganizowanie polskiej administracji skarbowej. Gazeta Wyborcza informuje, że projekt zmian jest na etapie negocjacji i prac wewnątrzresortowych, ale jeśli uda się to wprowadzić, to można mówić o prawdziwej rewolucji urzędów skarbowych. Resort chce, aby urzędy skarbowe przeszły lifting w kilku obszarach, m.in.: zasięgu terytorialnego działania urzędów i właściwości organów podatkowych. Czy resort chce, aby urzędy jeszcze bardziej patrzyły Polakom na ręce?

Urząd skarbowy będzie musiał liczyć się z nadchodzącymi zmianami. Jak się okazuje, ministerstwo finansów planuje, aby stworzyć jeden wyspecjalizowany urząd skarbowy zajmujący się obsługą największych podmiotów, które przeprowadzają najbardziej skomplikowane operacje gospodarcze i finansowe. Mali przedsiębiorcy nie muszą się niczego bać, ponieważ stworzony na kształt Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie będzie doglądać pracy tylko tych podmiotów, których roczny przychód wynosi ponad 50 mln euro. Na działanie takiego urzędu skarbowego mogą liczyć banki państwowe czy spółki giełdowe. Jednakże małe firmy także znalazły się na celowniku resortu.

Urząd skarbowy zmodernizowany

Urząd skarbowy będzie teraz bliżej małych firm i przedsiębiorstw. Ministerstwo planuje, aby małe firmy obracające przychodami rzędu 3 mln zł mogły korzystać ze wszystkich placówek urzędów skarbowych, a nie jak dotąd, jedynie z wyspecjalizowanych jednostek, których w kraju jest zaledwie dziewiętnaście. Plany ministerstwa obejmą także firmy z zagranicznym kapitałem. Gazeta Wyborcza podaje przykład obcokrajowców posiadających w Polsce budkę z fast foodem. Od tej pory będą mogli korzystać z usług najbliższego urzędu skarbowego. Czym więc zajmie się pozostałe 19 urzędów skarbowych?

Urząd skarbowy z grupy pozostałych dziewiętnastu ma skupić się na pracy małych i średnich przedsiębiorstw. - Obecnie duże podmioty gospodarcze nie są w nich grupą dominującą. Znaczna część pracy wykonywana przez kadrę tych urzędów to obsługa drobnych podmiotów gospodarczych z udziałem zagranicznym. Przygotowane rozwiązania są odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców. Kluczowe podmioty będą obsługiwane przez pracowników, którzy na co dzień zajmują się takimi podatnikami i rozumieją sposób ich działania, mówi w rozmowie z GW resort. Wygląda na to, że nie tylko urzędy skarbowe czeka rewolucja. Polacy prowadzący własny biznes także będą musieli przyzwyczaić sie do nowych zmian.

Tagi:

Urząd SkarbowyPolskaMinisterstwo FinansówMinister Finansów

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >