BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rewolucja w rozliczeniach PIT, szczególnie dla rodziców. Zmiany dotkną m.in. ulgę na dzieci

9 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Ulga na dzieci i ich dane mają trafiać automatycznie do systemu Twój e-PIT za 2019 rok. Dyrektor departamentu poboru podatków w resorcie finansów Dariusz Aniećko poinformował, że usługa ma dalej być rozwijana.

Ulga na dzieci w systemie e-PiT

Ulga na dzieci i ich dane będą trafiały automatycznie do systemu Twój e-PIT za ten rok. Dyrektor departamentu poboru podatków w resorcie finansów Dariusz Aniećko poinformował, że system przejdzie zmiany. Jak podaje TVN24BiS, od 15 lutego 2020 roku w usłudze pojawią się nowe formularze PIT-36 oraz PIT-28, a usługa będzie w pełni zintegrowana z zewnętrznymi rejestrami, m.in. PESEL i szkolnictwa wyższego.

Aniećko tłumaczył, że ulga na dzieci ma się automatycznie pojawiać w deklaracji wraz z danymi dzieci, którym przysługuje ulga. Dyrektor zapowiedział, że te zmiany będą działać już w rozliczeniach za 2019 rok.

Twój e-PIT

Usługa Twój e-PIT działa od połowy lutego tego roku. Jak informuje resort finansów, jest to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Podatnik, który decyduje się na tę usługę, nie musi wypełniać wniosków ani składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek. Zeznanie podatkowe z danymi zgromadzonymi przez KAS czeka na podatnika w wersji elektronicznej na Portalu Podatkowym. 

Ministerstwo Finansów zapowiada, że od 2020 roku usługa będzie dostępna (do rozliczeń za 2019 r.) dla osób fizycznych, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i składają PIT-36, PIT-36L, a także płacących zryczałtowany podatek dochodowy tj. rozliczających się na PIT-28.

Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów, od 2020 r. usługa będzie dostępna (z zastosowaniem do rozliczeń za 2019 r.) dla osób fizycznych, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i składają PIT-36, PIT-36L oraz tych, którzy płacą zryczałtowany podatek dochodowy, czyli rozliczają się na PIT-28 - podaje TVN24BiS.

Niemal 7 mln deklaracji przez Twój e-PIT

W maju Ministerstwo Finansów poinformowało, że w rozliczeniach PIT za ubiegły rok złożono łącznie 19,9 mln deklaracji, z czego 16,1 mln to deklaracje złożone elektronicznie, co okazało się nowym rekordem pod tym względem. Spośród nich blisko 7 milionów zostało złożonych przez usługę Twój e-PIT. Wliczając w to wspólne deklaracje małżonków, z usługi skorzystało 8,8 mln osób.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >