Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ujawnili prawdę o wypoczynku polskich dzieci na koloniach. Posypały się mandaty
Julia Bogucka
Julia Bogucka 26.09.2024 12:56

Ujawnili prawdę o wypoczynku polskich dzieci na koloniach. Posypały się mandaty

Kolonie
Fot. ewg3D/Getty Images/CanvaPro

Za nami wakacje, a co za tym idzie, sezon kolonii letnich dla dzieci i młodzieży. Państwowa Inspekcja Sanitarna skontrolowała ponad 9 tysięcy turnusów, w których brali udział najmłodsi. W sumie urzędnicy wystawili 239 mandatów. Za co? Brudne pomieszczenia i posiłki przygotowane z przeterminowanych produktów to tylko niektóre problemy.

Wakacyjne kolonie dla dzieci i młodzieży objęte kontrolą

Kolonie wakacyjne to jeden z popularniejszych sposobów na znalezienie zajęcia dla dorastających dzieci podczas letnich miesięcy. Wyjazdy mogą nieść za sobą szereg pozytywnych konsekwencji oraz zapewnić pociechom rozwój na wielu płaszczyznach. Okazuje się jednak, że ośrodki, w których przebywają, nie zawsze spełniają warunki higieniczno-sanitarne.

To jedna z największych obaw rodziców, którzy decydują się na wysłanie swojego dziecka na kolonie. Zaniedbane pokoje, brudne sprzęty lub zanieczyszczone pożywienie mogą skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Państwowa Inspekcja Sanitarna każdego roku prowadzi kontrole warunków higieny wypoczynku i rekreacji, właśnie opublikowano jej wyniki.

Nawet 330 zł miesięcznie - to świadczenie nie tylko dla seniorów. Polacy często popełniają poważny błąd Cen biletów lecą w dół? Pasażerowie muszą być przygotowani na jedno

Takie są wyniki kontroli warunków higieniczno-sanitarnych na koloniach

Ze sprawozdań wynika, że do elektronicznej bazy wypoczynku Ministerstwa Edukacji Narodowej zostało zgłoszonych 32 329 turnusów, w których z wypoczynku skorzystało 553 545 dzieci. Najwięcej z nich zorganizowano w Małopolsce, najmniej zaś w województwie lubuskim. Państwowa Inspekcja Sanitarna objęła swoją kontrolą 9784 turnusów. Istnieje szereg zagadnień, które brała wówczas pod uwagę.

Chodziło przede wszystkim o wymagania formalne, zachowanie limitu miejsc, zapewnienie dostatecznej liczby urządzeń sanitarnych oraz dostępu do bieżącej wody. Oprócz tego sprawdzano posiadanie aktualnej dokumentacji zdrowotnej, nadzoru nad jakością wody oraz obszaru działalności pionu higieny żywności i żywienia. Istotny był również stan zdrowia uczestników, a także stan sanitarno-higieniczny pomieszczeń.

Wyniki kontroli wykazały, że 95,5 proc. turnusów spełniło warunki wymagane przez Państwową Inspekcję Sanitarną, a jeśli nieprawidłowości zostały wykryte, natychmiast podejmowano działania, które miały na celu ich usunięcie.

Posypały się mandaty dla organizatorów kolonii

Mimo tak optymistycznych wyników, na aż 224 turnusach wykryto uchybienia związane z higieną żywności i jedzenia. Według raportu najczęściej dotyczyły one:

  • braku lub nieprzestrzegania instrukcji dotyczących Dobrej Praktyki Higienicznej i Produkcyjnej oraz innych obowiązkowych procedur
  • niewłaściwego stanu sanitarno-technicznego bloków żywieniowych,
  • niezachowania należytego stanu sanitarnego w zakresie utrzymania czystości,
  • niewłaściwego przechowywania żywności, produktów spożywczych z przekroczoną datą minimalnej trwałości i przydatności do spożycia.

Wykazywano również nieprawidłowości dotyczące braku aktualnej dokumentacji zdrowotnej personelu. W związku z uchybieniami posypały się kary. Łącznie wystawiono 239 mandatów karnych na łączną kwotę 69 600 zł, najwięcej (169) dotyczyło bezpieczeństwa żywności i żywienia, najmniej (27) w pionie higieny komunalnej.