BiznesINFO.pl
pilne

Jakub Kaminski/East News

UE chce zmienić prawo azylowe dla Polski. Sytuacja na granicy z Białorusią ma się polepszyć

1 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 29 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Bruksela zaoferowała Polsce, Litwie i Łotwie duże poluzowanie wymogów prawa azylowego na granicy z Białorusią. Jak poinformowano, łatwiejsze ma być legalne blokowanie migrantów i ich deportacje.

Komisja Europejska przedłożyła projekt przewidzianych na pół roku zmian w przepisach migracyjnych i azylowych, które bardzo zaostrzą wymogi dla migrantów na pograniczu z Białorusią, a dla władz Polski, Łotwy i Litwy mogą stać się sposobem na zalegalizowanie części obecnych praktyk krytykowanych przez organizacje humanitarne.

pexels-gustavo-fring-3985170 (2)

600 zł i ulga podatkowa. Wystarczy się zaszczepić

CZYTAJ DALEJ

Komisarz UE ds. wewnętrznych, przekonywała, że Unia „nie zamierza legalizować push-backów", ale jednocześnie tłumaczyła, że nie jest to pojęcie jednoznacznie zdefiniowane prawnie.

– Dzisiejszy projekt wyjaśnia, co jest możliwe zgodnie z prawem na granicy – tak wymijająco odpowiadała dziś Ylva Johansson, komisarz UE ds. wewnętrznych na kilkukrotne pytania dziennikarzy o polskie przepisy, na których podstawie osoba zatrzymana na nielegalnym przekroczeniu granicy będzie mogła zostać niezwłocznie wydalona z Polski.

Komisja Europejska odmawia jednoznacznej oceny nowej polskiej „ustawy wywózkowej", choć Johansson jeszcze przed tygodniem tłumaczyła nam, że w KE trwa jej ocena prawna, a ponadto wstępnie wskazywała na swoje zastrzeżenia.

Zaproponowane zmiany

Pierwszą zaproponowaną zmianą jest wydłużenie dozwolonego okresu rejestracji wniosków o azyl z 10 dni do czterech tygodni. Co więcej, Polska, Litwa i Łotwa będą mogły ograniczyć miejsca, gdzie wolno składać takie wnioski, co może sprowadzić się do legalnego „przekierowywania” migrantów (w tym uchodźców) do innych miejsc na granicy – bez podanego w rozporządzeniu limitu w metrach czy kilometrach.

Jednak prawdopodobnie najważniejszą zmianą będzie zgoda na objęcie nadzwyczajną „procedurą graniczną” (wydłużoną z czterech do 16 tygodni) wszystkich migrantów przekraczających granicę z Białorusi do Polski, Litwy i Łotwy.

Ambasadorzy krajów Unii zatwierdzili dziś sankcyjną listę 17 Białorusinów i 11 firm, instytucji, organizacji odpowiedzialnych za atak hybrydowy Łukaszenki. Ich lista zostanie ujawniona w czwartek, 2 grudnia.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Wielu użytkowników straciło dostęp do HBO GO

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowy kalkulator od ZUS dla obliczenia składki zdrowotnej już działa

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Będą kary kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszustwo "na koronawirusa". Policja alarmuje

Czytaj więcej >

Polska i Świat

OBYWATELSKIE WYSŁUCHANIE PUBLICZNE O ROZWOJU WIELKOPOLSKI WSCHODNIEJ

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zaskakujące słowa prezesa Pfizera w izraelskiej telewizji. Mówił o kolejnych szczepieniach

Czytaj więcej >