Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Tusk na zakupach. Wyśmiewa obecne ceny. "Moja cena cebuli to była złotówka za kilogram, dzisiaj - 6 razy więcej"
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 15.03.2023 19:55

Tusk na zakupach. Wyśmiewa obecne ceny. "Moja cena cebuli to była złotówka za kilogram, dzisiaj - 6 razy więcej"

Donald Tusk
Donald Tusk /Twitter

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej i były premier Donald Tusk postanowił wybrać się na zakupy. Podczas wizyty w sklepie porównywał obecne ceny z tymi sprzed 8 lat.

Zakupy byłego premiera

Swoją wizytę Tusk uwiecznił na filmie opublikowanym w środę na Twitterze. Nietrudno się domyślić, że powodem było opublikowanie przez Główny Urząd Statystyczny informacji o inflacji - w lutym wyniosła ona 18,4 proc.

Jak informuje Interia, były premier porównywał ceny obecne z tymi, jakie były na końcu rządów jego partii w 2015 roku. Według jego słów, pomidory kosztowały 3,99 zł/kg, zaś obecnie cena wynosi 13 zł.

Ludzko brzmiący komunikat?

Potem Donald Tusk przeszedł do innych produktów. Na liście znalazła się m.in. cebula, która za PO kosztowała 1 zł/kg, a dziś - 6 zł/kg, oraz 2 l oleju - w 2015 kosztowały 9 zł, zaś obecnie 22 zł.

Swoje wyliczenia były premier podsumował słowam zacytowanymi przez Interię, iż rządy Prawa i Sprawiedliwości oznaczają drożyznę. Według niego, jest to “ludzko brzmiący komunikat”.

 

 

Jest lepiej niż gorzej

Na film Donalda Tuska odpowiedzieli m.in. senator Prawa i Sprawiedliwości Maria Koc oraz wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki. Senator Koc wskazała, iż za rządów Platformy Obywatelskiej “bieda aż piszczała i żaden happening tego nie przysłoni”.

Z kolei Bernacki zaznaczył, iż za rządów Tuska płaca za godzinę pracy wynosiła 5 zł lub mniej. Obecnie płaca minimalna jest blisko pięć razy wyższa niż w 2015 roku.