Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Trzynasta emerytura jeszcze przed Wielkanocą. Już wiemy, kto otrzyma pieniądze najszybciej
Radosław Święcki
Radosław Święcki 30.03.2021 02:00

Trzynasta emerytura jeszcze przed Wielkanocą. Już wiemy, kto otrzyma pieniądze najszybciej

Kiedy wypłata trzynastej emerytury?
pixinio/Bicanski

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy zostanie wypłacona trzynasta emerytura

  • Kto otrzyma dodatek przed świętami

  • Jaki jeszcze finansowy dodatek czeka w tym roku seniorów

Trzynasta emerytura. Kiedy wypłata?

Trzynasta emerytura to dodatek finansowy dla emerytów. Jego koncepcja pojawiła się wiosną 2019 roku w kampanii wyborczej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. To właśnie wtedy po raz pierwszy wypłacono świadczenie (funkcjonowało ono wówczas pod nazwą „Emerytura Plus”).

Przygotowujące się do kolejnej kampanii przed wyborami do parlamentu krajowego Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że w przypadku zachowania władzy trzynasta emerytura nie będzie już świadczeniem jednorazowym, a stałym. Po wygranej zdecydowano, że „trzynastka” będzie wypłacana ustawowo co roku. I tak wiosną 2020 roku świadczenie po raz drugi trafiło do emerytów.

Kiedy trzynasta emerytura zostanie wypłacona po raz trzeci? W niektórych przypadkach jeszcze przed Wielkanocą.

Świadczenie będzie bowiem wypłacane seniorom w terminie w którym pobierają oni „tradycyjną” emeryturę. Terminy wypłat to: 1, 5, 6, 10, 15, 20, 25 kwietnia br.  Warto tu podkreślić, że dodatku pieniężnego przed świętami mogą spodziewać się nie tylko ci, którym listonosz dostarcza przekaz (bądź otrzymują środki na konto) pierwszego dnia miesiąca. W związku z tym, że Wielkanoc wypada w tym roku 4-5 kwietnia, to osobom, którym wypłata przypada w świąteczny poniedziałek, ZUS wypłaci świadczenie wcześniej, co w praktyce oznacza, że powinno ono dotrzeć najpóźniej w najbliższy piątek.

- Wypłaty będą realizowane na ogólnych zasadach przyjętych do wypłaty świadczeń, gdy termin płatności wypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy w Polsce np. dla terminu płatności „05” w kwietniu wypłaty świadczeń będą realizowane do 2 kwietnia włącznie - poinformowało biuro prasowe ZUS, cytowane przez tvn24.pl.

Aby otrzymać trzynastą emeryturę, nie trzeba nic robić, gdyż zostanie ona wypłacona wszystkim uprawnionym automatycznie, bez konieczności składania wniosku.

A uprawnieni to jak przypomina tvn24.pl osoby pobierające emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowe, renty socjalne, renty rodzinne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz świadczenia i zasiłki przedemerytalne.

[EMBED-11]

Ile wynosi trzynasta emerytura?

Wbrew nazwie wysokość trzynastej emerytury nie jest równa wysokości otrzymywanych przez seniorów świadczeń. Będzie natomiast równa wysokości najniższej emerytury, czyli 1250,88 zł brutto (1068 zł „na rękę”.

Trzynasta emerytura to nie jedyny dodatek finansowy, jaki otrzymają w tym roku seniorzy. W listopadzie po raz pierwszy ma zostać wypłacona – również w kwocie minimalnego świadczenia – czternasta emerytura. W odróżnieniu od „trzynastki” jesienny dodatek nie trafi w pełnej kwocie do wszystkich seniorów. Otrzymają go ci, których emerytura nie przekracza 2900 zł brutto miesięcznie. Dla pozostałych przewidziano zasadę „złotówka za złotówkę”, co w praktyce oznacza, że dodatek nie trafi do emerytów ze świadczeniem na poziomie 4150 zł brutto.

Z danych przytoczonych przez Money.pl wynika, że koszt trzynastej i czternastej emerytury to ponad 20 mld zł.

Wysokość "trzynastki" to wartość najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W 2021 roku to około 1251 złotych brutto (1068 złotych netto).

Tagi: Trzynastka