BiznesINFO.pl
pixabay Couleur

pixabay, Couleur

Truskawki już możesz kupić. Ale cena pewnie cię odstraszy

8 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Sezon na truskawki powoli się rozpoczyna, ale wraz z pierwszymi łubiankami, pojawiają się także dyskusje o cenach owoców. W tym roku sezon zaczął się trochę później, a ceny są zawrotne.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile zapłacimy za kilogram truskawek na targowisku

  • Jakie są hurtowe ceny truskawek

  • Od czego zależy spadek cen

Truskawki już na targach

Sezon wiosenno-letni trwa w najlepsze, a wielu Polaków czekało na to, aż będzie mogło kupić świeże owoce i warzywa wprost z targu. Okazuje się, że jak co roku ceny na samym początku są iście zawrotne, ale w tym roku jest trochę inaczej.

Właściciele zieleniaków przyznają, że problemem w tym roku była pogoda. Długa i mroźna zima oraz chłodna wiosna nie sprzyjają temu, aby sezon na warzywa zaczął się szybciej. Z kolei rok temu mieliśmy do czynienia z pogodową sinusoidą oraz pandemią koronawirusa.

Te czynniki wpłynęły na podwyżkę cen warzyw i owoców. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2020 r. ceny owoców wzrosły o 17,6 proc. w porównaniu z 2019 r. Czy w tym sezonie również owoce uderzą w nasze portfele?

Portal gazeta.pl informuje, że wizja lokalna targowiska na warszawskiej Sadybie przyniosła spore zaskoczenie, bowiem na kilku stoiskach polskie truskawki można kupić już za 12 zł/kg. Polskie truskawki można zakupić również na bazarkach na Ursynowie - tutaj cena wynosi średnio 14 zł/kg.

Jak się okazuje, im dalej w las, tym drożej. Na Sadybie można kupić również truskawki z Grecji i zapłacić za pojemniczek ok. 10 zł. Pojemnik waży pół kilograma, dlatego w ogólnym rozrachunku cena wynosi, aż 20 zł/kg.

Truskawki w zawrotnych cenach

Dziennikarze portalu udali się także na pobliskie targowisko w Broniszach niedaleko Ożarowa Mazowieckiego, gdzie owoce i warzywa możemy kupić po cenach hurtowych. Tamtejsi eksperci i sprzedawcy podsumowują krótko: drożyzna.

Anna Kaszewiak, ekspert WRSRH Bronisze wylicza, że z polskich warzyw można kupić m.in.: rzodkiewkę, kalafior, czy szpinak. Sezon na truskawki dopiero się zaczyna, a ceny zaczynają się od 20 złotych. Dodaje, że na cenę truskawek wpływa fakt, że aktualnie jest ich mało na rynku.

Większość truskawek pochodzi z upraw szklarniowych lub tunelowych, ale można kupić także te spod osłon. W ich przypadku średnia cena wynosi 27 zł/kg. W zeszłym roku o tej samej porze uśredniona cena wynosiła 25 zł/kg.

Eksperci uspokajają klientów mówiąc, że słoneczna pogoda oraz ciepło przyczynią się do spadku cen owoców. Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska mówi, że należy zachować spokój i pociesza: - Susza nam w tym roku nie grozi.

Jednocześnie czynnikiem, który wpłynie na ceny owoców może być także brak problemu z pracownikami sezonowymi. Przypomnijmy, że rok temu problem urósł do tego stopnia, że plantatorzy zachęcali klientów do samodzielnego zbierania truskawek, które ci mogli później nabyć po niższej cenie. Metoda win-win doskonale sprawdziła się w okresie pierwszej fali pandemii COVID-19.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Zinu

Handel

Ofensywa Zinu. Otwarto drugi bezobsługowy sklep firmy, ma mieć koncesję na alkohol

Czytaj więcej >
Biedronka zaszczepi pracowników

Handel

Biedronka zabiera się za szczepienie swoich pracowników. Inne wielkie sieci też mają dołączyć

Czytaj więcej >
fot. pixabay/pascalkoenig

Handel

HalfPrice ma być wielkim sukcesem. CCC rzuca wyzwanie TK Maxx

Czytaj więcej >
Marek Bazak/EAST NEWS

Handel

Regionalne pieczywo w Lidlu. Sieć nawiązała współpracę z miejscowymi dostawcami

Czytaj więcej >
Audi przejęcie akcji

Handel

Audi może wkrótce zmienić właściciela. Jeden z koncernów chce wykupić wszystkie akcje niemieckiego giganta

Czytaj więcej >
Lidl obniży ceny części produktów

Handel

Lidl wprowadza zmiany cen w związku z innymi stawkami VAT. Sieć już poinformowała klientów

Czytaj więcej >