BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Together for Europe. Morawiecki: Polska, to lokomotywa swojego regionu

1 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Na Zamku Królewskim w Warszawie trwa Szczyt Together for Europe, czyli państw tzw. nowej Unii, a mianowicie członków 15-letnich i młodszych. Zebranie rozpoczęło się o godz. 10:00 . Konferencja prasowa zakończyła się o godz. 15.

W Warszawie pojawili się: premier Węgier Viktor Orban, premier Chorwacji Andrej Plenkovic, premier Czech Andrej Babis, premier Rumunii Vasilica-Viorica Dancila, premier Malty Joseph Muscat, premier Bułgarii Bojko Borisow, premier Estonii Juri Ratas, premier Litwy Saulis Skvernelis, minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkevics, wicepremier Słowacji Richard Rasi, przewodniczący Izby Reprezentantów Republiki Cypryjskiej Dimitris Siluris oraz minister spraw zagranicznych oraz wicepremier Słowenii Miro Cerar. (https://www.tvn24.pl)

Morawiecki cieszy się z obecności w Unii, ale ma wiele zastrzeżeń

Konferencja zwołana w Warszawie z inicjatywy polskiego premiera ma na celu wyraźne zaznaczenie, że to nasz kraj jest regionalnym liderem. Mateusz Morawiecki mówił, że obecność Polski w Unii Europejskiej, to dla nas wielki sukces i źródło bezpieczeństwa jak i możlwiość integracji rynków, a przez to rozwój naszego kraju. Tak samo do sprawy odnosili się przedstawiciele innych zaproszonych do Warszawy gości.

Na spotkaniach dyskutowano o inicjatywie "Deklaracji Warszawskiej Dotyczącej Ponownego Zjednoczenia Europy", którą Polski rząd przedstawił głową "Nowej Unii", ale także przedstawicielom krajów założycielskich, m.in. prezydentowi Francji i kanclerzowi Niemiec. Berlin i Paryż nie odpowiedziały jeszcze na dokument, o czym poinformował na konferencji sam Morawiecki. Deklaracja ma dotyczyć większego uwzględniania potrzeb krajów Europy Środkowej, które według premiera są traktowane w Unii Europejskiej nieco gorzej od "starych członków". 

Polska to "lokomotywa Europy Środkowej"

Szef polskiego rządu zaznaczył, że nasz kraj - jako największy z państw dołączonych do wspólnoty po 2004 r. - powinien przyjąć rolę lidera w regionie i walczyć o równe traktowanie całego regionu względem państw, które w Unii Europejskiego znajdują się już od dawna. W tej dziedzinie Warszawa liczy na pełną jedność Europy Środkowej, co da większe możlwiości walki o swoje postulaty. 

Nie ma miejsca na podwójne standardy 

W przemówieniu do dziennikarzy Morawiecki zwrócił uwagę na podwójne standardy, jakie dotyczą członków Unii. Tutaj jako główny przykład przywołane zostało finansowanie krajowych przedsiębiorstw z budżetu państwa. Mimo zakazu narzuconemu przez Brukselę podczas ostatniego kryzysu finansowego, który miał miejsce na końcu ubiegłej dekady, wiele państw "starej Unii" dofinansowało swoje największe przesiębiorstwa czy instytucje finansowe ze środków budżetowych, Polska tymczasem nie miała opcji na "doładowanie" np. stoczni. 

Zwrócono również uwagę na kwestię kompetencji, a mianowicie poziom decyzyjności lokalnych organów prawnych w stosunku do Brukseli. Strona polska żaliła się na zbyt duży wpływ prawa unijnego na prawo krajowe i nadrzędność aktów prawnych ze stolicy Unii Europejskiej jest w większości przypadków krzywdząca  zarówno naszego kraju, ale również wszystkich innych członków Wspólnoty. 

Chiny i Indie, to nie nasza sprawa 

Walka o miejsce o w światowej gospodarce pomiędzy Europą, a Chinami i Indiami nie powinna być sprawą Polski i Europy Środkowej. Ograniczanie handlu pomiędzy Pekinem, a naszym kontynentem jest według premiera krzywdzące dla państw, które wciąż muszą gonić tzw. starą Unię. Europa Środkowa nie może sobie pozwolić na ograniczanie handlu i relacji gospodarczych z nowymi potęgami świata, to stanowisko poprali także inni szefowie państw. 

Wspólny los całego regionu 

Mateusz Morawiecki nie odnosił się tlyko do przyszłości, ale również do czasów przeszłych. Przypomniał, że ostatnia wojna światowa najmocjniej dotknęła właśnie Europę Środkową. Premier nie miał tutaj na myśli jedynie zniszczeń wojennych i strat ludnościowych, ale także westie gospodarcze. Chodzi tutaj prawdopodobnie o Plan Marshalla, który przeznaczony przez USA na odbudowę gospodarek europejskich, został odrzucony na wniosek Moskwy przez wszystkie kraje, które po 1945 r. znalazły się w strefie wpływów Związku Radzieckiego.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >