BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Together for Europe. Morawiecki: Polska, to lokomotywa swojego regionu

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

W Warszawie pojawili się: premier Węgier Viktor Orban, premier Chorwacji Andrej Plenkovic, premier Czech Andrej Babis, premier Rumunii Vasilica-Viorica Dancila, premier Malty Joseph Muscat, premier Bułgarii Bojko Borisow, premier Estonii Juri Ratas, premier Litwy Saulis Skvernelis, minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkevics, wicepremier Słowacji Richard Rasi, przewodniczący Izby Reprezentantów Republiki Cypryjskiej Dimitris Siluris oraz minister spraw zagranicznych oraz wicepremier Słowenii Miro Cerar. (https://www.tvn24.pl )

Morawiecki cieszy się z obecności w Unii, ale ma wiele zastrzeżeń

Konferencja zwołana w Warszawie z inicjatywy polskiego premiera ma na celu wyraźne zaznaczenie, że to nasz kraj jest regionalnym liderem. Mateusz Morawiecki mówił, że obecność Polski w Unii Europejskiej, to dla nas wielki sukces i źródło bezpieczeństwa jak i możlwiość integracji rynków, a przez to rozwój naszego kraju. Tak samo do sprawy odnosili się przedstawiciele innych zaproszonych do Warszawy gości.

Na spotkaniach dyskutowano o inicjatywie "Deklaracji Warszawskiej Dotyczącej Ponownego Zjednoczenia Europy", którą Polski rząd przedstawił głową "Nowej Unii", ale także przedstawicielom krajów założycielskich, m.in. prezydentowi Francji i kanclerzowi Niemiec. Berlin i Paryż nie odpowiedziały jeszcze na dokument, o czym poinformował na konferencji sam Morawiecki. Deklaracja ma dotyczyć większego uwzględniania potrzeb krajów Europy Środkowej, które według premiera są traktowane w Unii Europejskiej nieco gorzej od "starych członków". 

Polska to "lokomotywa Europy Środkowej"

Szef polskiego rządu zaznaczył, że nasz kraj - jako największy z państw dołączonych do wspólnoty po 2004 r. - powinien przyjąć rolę lidera w regionie i walczyć o równe traktowanie całego regionu względem państw, które w Unii Europejskiego znajdują się już od dawna. W tej dziedzinie Warszawa liczy na pełną jedność Europy Środkowej, co da większe możlwiości walki o swoje postulaty. 

Nie ma miejsca na podwójne standardy 

W przemówieniu do dziennikarzy Morawiecki zwrócił uwagę na podwójne standardy, jakie dotyczą członków Unii. Tutaj jako główny przykład przywołane zostało finansowanie krajowych przedsiębiorstw z budżetu państwa. Mimo zakazu narzuconemu przez Brukselę podczas ostatniego kryzysu finansowego, który miał miejsce na końcu ubiegłej dekady, wiele państw "starej Unii" dofinansowało swoje największe przesiębiorstwa czy instytucje finansowe ze środków budżetowych, Polska tymczasem nie miała opcji na "doładowanie" np. stoczni. 

Zwrócono również uwagę na kwestię kompetencji, a mianowicie poziom decyzyjności lokalnych organów prawnych w stosunku do Brukseli. Strona polska żaliła się na zbyt duży wpływ prawa unijnego na prawo krajowe i nadrzędność aktów prawnych ze stolicy Unii Europejskiej jest w większości przypadków krzywdząca  zarówno naszego kraju, ale również wszystkich innych członków Wspólnoty. 

Chiny i Indie, to nie nasza sprawa 

Walka o miejsce o w światowej gospodarce pomiędzy Europą, a Chinami i Indiami nie powinna być sprawą Polski i Europy Środkowej. Ograniczanie handlu pomiędzy Pekinem, a naszym kontynentem jest według premiera krzywdzące dla państw, które wciąż muszą gonić tzw. starą Unię. Europa Środkowa nie może sobie pozwolić na ograniczanie handlu i relacji gospodarczych z nowymi potęgami świata, to stanowisko poprali także inni szefowie państw. 

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Bezprawnie wykorzystano wizerunek Roberta Makłowicza. "Pokaźna kwota" zadośćuczynienia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dziś pierwsza w historii transmisja na żywo z Marsa. Wiemy, gdzie obejrzeć to wyjątkowe wydarzenie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

PESEL cenniejszy od nazwiska. Coraz mniej osób wie, jak zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych
Czytaj więcej >

Handel

Znana amerykańska sieć restauracji niebawem wkroczy na polski rynek. Pierwsze otwarcie w lipcu
Czytaj więcej >

Polska i Świat

PKP Intercity przygotowuje nowość dla pasażerów. Możliwe tańsze bilety
Czytaj więcej >

Polska i Świat

USA blisko bankructwa. Problemy supermocarstwa
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska i Świat

Turystyka

Paula Drechsler

Uwaga na lewe oferty wakacyjne. W internecie aż się od nich roi
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Polscy studenci z nietuzinkowym projektem. Będzie wspierał bezpieczeństwo psów
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Rząd chce opleść Polskę siecią. Przeznaczy na to nawet 10 mld zł
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Sceny jak z horroru. Dron miał sam zdecydować o zabiciu człowieka
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Ogrom aplikacji ze zjadliwym wirusem, mamy listę. Sprawdź i natychmiast je odinstaluj
Czytaj więcej >
Handel

Maria Gil-Sobczyk

Fiat 126p obchodzi 50. urodziny. Pół wieku temu w Polsce rozpoczęła się prawdziwa rewolucja motoryzacyjna
Czytaj więcej >