Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > To już pewne, w portfelach Polaków zostanie sporo pieniędzy. Podniesiono limity zużycia prądu
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 24.08.2023 11:12

To już pewne, w portfelach Polaków zostanie sporo pieniędzy. Podniesiono limity zużycia prądu

Kobieta, pieniądze, rachunki
Marek BAZAK/East News

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej. Nowe przepisy wprowadzają m.in. wyższe progi zużycia, od których odbiorcom w gospodarstwach domowych przysługują zamrożone ceny energii.

Nowelizacja ustawy

W środę, 23 sierpnia, Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz niektórych innych ustaw. 

Z komunikatu dowiadujemy się, że celem utrzymania rozwiązań osłonowych obowiązujących od 2022 r. jest dalsze wsparcie minimalizowania podwyżek cen dla najbardziej wrażliwych odbiorców, a także zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego państwa. Dodano, że nowela ma charakter przejściowej interwencji publicznej.

Niesamowite wsparcie. Wielu emerytów dostanie nawet 7600 zł

Nowe, wyższe limity

Nowe przepisy wpłyną na podniesienie progów zużycia, do których odbiorcom w gospodarstwach domowych przysługują zamrożone ceny energii.

Limit zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrośnie z 2000 kWh do 3000 kWh. Dla gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi limit ten wzrośnie z 2600 kWh do 3600 kWh, a dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny i rolników z 3000 kWh do 4000 kWh.

Obniżona cena maksymalna na energię

Nowelizacja przewiduje również, że od 1 października 2023 r. obniżona zostanie cena maksymalna na energię - z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh. Niższa cena będzie dotyczyła m.in.: samorządów, małych i średnich przedsiębiorstw, wrażliwych podmiotów użyteczności publicznej (szpitale, szkoły, przedszkola,, noclegownie). 

Tagi: ceny prądu