Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > To już ostatnie godziny na złożenie wniosku. ZUS wypłaci jednorazowe 300 zł
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 30.11.2023 10:03

To już ostatnie godziny na złożenie wniosku. ZUS wypłaci jednorazowe 300 zł

pieniadze-gotowka-stol
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do 30 listopada można wnioskować o wypłatę dofinansowania wyprawki szkolnej w ramach programu “Dobry Start”. Świadczenie w wys. 300 zł jest wypłacane na każde uczące się dziecko w określonym wieku. Większość rodziców już złożyła wnioski na łącznie 4,5 mln dzieci – od lipca br. wypłacono z tego tytułu 1,3 mld zł.

ZUS przypomina: 30 listopada to ostatni dzień na złożenie wniosku

Chociaż rok szkolny już w pełni, to wciąż warto przypominać o zbliżającym się końcowym terminie. Zdarza się, że ktoś wcześniej nie miał możliwości złożenia elektronicznego dokumentu, albo po prostu zapomniał. Tylko w okresie od połowy października do połowy listopada w województwie śląskim wpłynęło 9 tys. wniosków o 300 plus. Tak więc teraz jest to ostatni moment na to, by złożyć taki wniosek, jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił – apeluje Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa ZUS województwa śląskiego.

Majątek Marleny Maląg. Ile zarobiła jako minister rodziny? Komisja Europejska chce zmian w prawach jazdy. Mają objąć seniorów

“Dobry Start”. Jak działa ten program?

Program “Dobry Start” powstał z rządowej inicjatywy w 2019 roku. W jego ramach rodzice i opiekunowie prawni mogą wnioskować o jednorazowe 300 zł na dziecko – pieniądze te mają wspomóc domowy budżet w wydatkach związanych z zakupem wyprawki szkolnej. Niemniej, nikt nie weryfikuje, na co faktycznie przeznaczane są te środki.

Świadczenie 300 plus przysługuje na każde dziecko w wieku od 7 do 20 lat (w przypadku uczniów z niepełnosprawnością – do 24 lat) uczące się w szkole podstawowej, liceum, technikum, szkole policealnej, szkole dla dorosłych bądź specjalnej szkole przysposabiającej do pracy. Ważne: pieniądze nie przysługują ani przedszkolakom, ani studentom.

Wniosek o 300 zł tylko w formie elektronicznej

Wniosek w ramach programu “Dobry Start” można dostarczyć tylko w formie elektronicznej, stąd też ZUS uspokaja, że rodzice mogą dopełnić formalności nawet dziś wieczorem, już po godzinach pracy. Dokument z danymi wnioskodawcy, dziecka, miejscem zamieszkania, adresem szkoły i numerem rachunku bankowego można przesłać przez aplikację mZUS, Platformę Usług Elektronicznych, portal Empatia czy bankowość elektroniczną.

ZUS dostarczy decyzję i zawiadomienia w tej sprawie w formie elektronicznej. Informacje na temat wniosku i jego obsługi znajdują się na PUE ZUS lub w aplikacji mZUS. Pieniądze pojawią się na koncie nie później niż dwa miesiące po złożeniu wniosku.