W połowie listopada w życie wejdą ważne zmiany w prawie spadkowym – donosi portal infor.pl. Obejmą one m.in. kwestię odrzucania spadku przez dzieci, dziedziczenie w tzw. trzeciej grupie spadkowej oraz katalog sytuacji umożliwiających uznanie spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia. Poniżej wskazujemy szczegóły.
Kilka dni temu w życie weszła nowelizacja, wskutek której strażnicy miejscy i gminni zyskali nowe uprawnienia mandatowe. Najpierw były pouczenia, a potem zaczęło się wystawianie mandatów. W województwie małopolskim 40, w mazowieckim 30, a w pomorskim – 6. “Rzeczpospolita” informuje, że będzie ich tylko więcej.
Płatny urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu, kto jest zatrudniony na umowie o pracę w pełnym wymiarze godzin. Do momentu osiągnięcia 10-letniego stażu pracy wynosi on 20 dni, a gdy ktoś pracuje dłużej niż 10 lat – 26 dni. Poza tą formą wolnego, mamy też m.in. urlop okolicznościowy, rodzicielski czy szkoleniowy. To właśnie ten ostatni może wynieść nawet 21 dni ponad standardowo przysługujący limit wypoczynkowy. Na jakich zasadach działa i kto może z niego skorzystać?
W lipcu w jednej z polskich lodziarni doszło do kuriozalnej sytuacji. Julia Myszalowa sprzedała klientowi dwie gałki lodów, położyła paragon na ladzie i poszła zrealizować zamówienie. Chwilę później pojawili się kontrolerzy skarbówki, którzy ukarali dziewczynę mandatem w wys. 3 tys. zł. W mojej ocenie przypadek lodziarni to przykład naruszenia zasad kontroli – mówi Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt, w informacji nadesłanej do redakcji Biznesinfo. Jaki jest finał tej sprawy?