Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > "Mama 4 plus". Nawet 739 zł dodatku do emerytury
Michał Górecki
Michał Górecki 21.04.2024 18:00

"Mama 4 plus". Nawet 739 zł dodatku do emerytury

pieniądze
PIxabay.com/zdjęcie ilustracyjne/Iberion materiały własne

Budżet państwa wypłaca niepracującym 1780,96 zł brutto co miesiąc. Rzecz jasna są i warunki: rodzinne świadczenie uzupełniające, bo tak nazywa się projekt, określany jest mianem programu “Mama 4 plus”, ale wypłacany jest także ojcom. Co trzeba zrobić, by mimo niewypracowanej emerytury otrzymywać pieniądze?

Mama 4 Plus: 1780,96 zł co miesiąc bez pracy

O programie, okrzykniętym później “Mama 4 Plus” (Rodzinne Świadczenie Uzupełniające) wiadomo od 2019 r. - pojawiło się dokładnie 1 marca. Dziś, także od 1 marca 2024 r., jego wartość wynosi 1780,96 zł, czyli dokładną równowartość najniższej emerytury. Czym się zatem różni, skoro nie stawką? Warunkami otrzymania.

Nie przegap: Posłowie PiS chcą ekologicznego przymusu. Samorządy protestują. “Absurdalne”

Majówka 2024. Pracodawca może dopłacić do wyjazdu. Co trzeba zrobić?

Emerytura bez pracy, czyli Mama 4 Plus. Jak otrzymać pieniądze?

Rządowy projekt jest przeznaczony dla osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci - dlatego też wymaganie w postaci wypracowanych w trakcie życia kwot zostało usunięte. W tym przypadku Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej tłumaczy, że rozwiązanie jest odpowiedzią dla tych osób, które - wychowując dzieci - “nie mogły podjąć pracy zarobkowej lub z niej zrezygnowały, w związku z czym dziś nie mają prawa do świadczeń nawet na najniższym poziomie”.

Metoda wypłacania świadczenia może być dwojaka: dla osoby, która pobiera już jakiś rodzaj świadczenia stałego (emeryturę mniejszą od najniższej, rentę itp.) - wtedy świadczenie rodzicielskie będzie uzupełniać tę pobieraną kwotę do poziomu minimalnej emerytury krajowej - lub dla osoby, która nie wypracowała żadnego świadczenia - wtedy je zastąpi. W tym drugim przypadku wysokość odpowiada kwocie najniższej emerytury - od 1 marca br. to 1780,96 zł brutto.

Nie tylko panie

Co ważne, ZUS przyznał, że choć powszechnie projekt utożsamiany jest z kobietami, także panom zdarza się pobierać świadczenie. Serwis Interia podaje w tym kontekście, że obecnie (kwiecień 2024 r.) świadczenie rodzicielskie otrzymuje ok. 60 tys. osób w całej Polsce i 99,9 proc. to kobiety. Panowie stanowią 0,1 proc. beneficjentów. Przykładowo: na Dolnym Śląsku w 2021 r. pieniądze pobierało 14 mężczyzn, a w 2022 r. - już tylko 3.

Świadczenie rodzicielskie. Jak je otrzymać? Jak złożyć wniosek? Mężczyznom będzie trudniej

W zdecydowanej większości przypadków - choć maksymalna wartość świadczenia wynosi równowartość m.in. emerytury - kwoty przelewane przez ZUS opiewają na przeszło 739 zł brutto - to dlatego, że większość beneficjentów pobiera je w ramach wyrównania do emerytury minimalnej, a nie zamiennika emerytury (tzn., że większość osób ma wypracowaną jakąś formę świadczenia emerytalnego). 

Co ważne warunkiem koniecznym, aby ubiegać się o te pieniądze, jest osiągnięcie wieku emerytalnego (mężczyźni: 65, kobiety: 60 l.) Z tego też powodu średni wiek beneficjentów szacuje się na ok. 69 lat. Mężczyźni, chcący skorzystać ze świadczenia, muszą - poza wnioskiem do ZUS lub KRUS - udowodnić także, że matka porzuciła rodzinę, lub nie żyje.