Wielka szansa na ekstra pieniądze na dziecko. Choć wielu z nas już dawno zdążyło zapomnieć o becikowym, świadczenie wciąż jest wypłacane, wystarczy tylko się o nie upomnieć. Wynosząca 1000 zł zapomoga może znacznie pomóc w podreperowaniu budżetu i to nie tylko w przypadku rodziców noworodków. Jakie są więc wymagania? I w jaki sposób wnioskować o pieniądze? Wyjaśniamy.
Przed wyborami parlamentarnymi jedną z większych obietnic Lewicy było przeprocedowanie projektu o tzw. rencie wdowiej. Miałaby ona pomóc emerytom, którzy zostają sami, w pokryciu kosztów codziennego życia. W sieci utworzona została właśnie specjalna strona internetowa, pokazująca symulacje i konkretne wyliczenia, dotyczące wysokości potencjalnych nowych świadczeń. Wynika z nich, że seniorzy mogliby naprawdę wiele zyskać. Wyjaśniamy, o co chodzi i podajemy przykłady.
Wysokość emerytur polskich seniorów to temat, na który wielu najstarszych Polaków wypowiada się z niechęcią lub sporym zdenerwowaniem. Dzieje się tak głównie dlatego, że świadczenia z ZUS do wysokich nie należą, a często nie zaspokajają nawet podstawowych potrzeb beneficjentów. Te troski zdają się jednak podzielać nie wszyscy, bo wśród emerytów także nie brakuje budzących lekkie ukłucie zazdrości wyjątków. Jednym z nich jest mieszkaniec woj. śląskiego, któremu Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Zabrzu wypłaca co miesiąc małą fortunę.
Marzeniem niemal każdego Polaka jest wygrana ogromnej sumy pieniędzy, która zapewniłaby mu dostatnie życie. Ostatnio szczęście uśmiechnęło się do pewnego mieszkańca Lublina, który wydał kilka złotych na zdrapkę i zgarnął fortunę.
Coraz częściej możemy spotkać się z koniecznością uregulowania opłaty za parkowanie pod popularnymi dyskontami, takimi jak chociażby Lidl czy Biedronka. Jak się okazuje, oszuści znaleźli nowy sposób na wyłudzenie pieniędzy i tym razem posługują się fałszywymi wezwaniami do zapłaty za parking. Przedstawiamy szczegóły.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca wiele różnych świadczeń, które są wsparciem finansowym dla Polaków. Jednym z nich jest dodatek pielęgnacyjny wypłacany dwóm grupom osób. Okazuje się, że niektórzy nie będą nawet musieli złożyć wniosku o wypłatę dodatkowych pieniędzy.
Jakiś czas temu zapowiedziano wprowadzenie nowej formy wsparcia dla polskich seniorów. Ostatnio padło jasne potwierdzenie, że świadczenie wejdzie w życie, a także podano konkretny termin, kiedy Polacy mogą się go spodziewać.
Abonament RTV to opłata, którą powinien uiszczać każdy, kto posiada telewizor lub radio. Spora część osób jest jednak zwolniona z tego obowiązku, a jakiś czas temu lista ta uległa zmianie. Ma to związek z waloryzacją świadczeń emerytalnych, która odbyła się 1 marca.
Wiele osób wciąż czeka na kolejne wieści w sprawie projektu ustawy o wydłużeniu wakacji kredytowych do końca 2024 roku. Donald Tusk ma dobre wieści dla kredytobiorców: Podjęliśmy decyzję.
Polscy seniorzy mogą liczyć na wypłatę dodatkowego świadczenia tuż przed przejściem na emeryturę. Pieniądze trafią do osób, które spełnią odpowiednie warunki oraz złożą wniosek. Wiadomo, jaką kwotę wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach świadczenia przedemerytalnego.
Okazuje się, że Polacy mają możliwość otrzymania świadczenia emerytalnego po zmarłym bliskim. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca jednak pieniądze tylko tym osobom, które spełnią odpowiednie warunki. Przedstawiamy szczegóły.
Podczas rozliczania się ze skarbówką Polacy mogą skorzystać z rozmaitych ulg podatkowych, dzięki którym odliczą całkiem pokaźne kwoty. Większość z tych ulg jest Polakom doskonale znana, choć o niektórych wiele osób wciąż nie ma pojęcia.
Do 30 kwietnia Polacy mają czas na to, by złożyć zeznania podatkowe za ubiegły rok. Przy okazji rozliczenia z fiskusem mogą skorzystać z rozmaitych ulg podatkowych. Okazuje się, że niektóre z nich można ze sobą łączyć. Jest to szansa na otrzymanie całkiem sporych zwrotów.
Już niedługo setki dzieci przystąpi do pierwszej komunii. Z całą pewnością jest to ważna i doniosła chwila — zarówno dla nich, jak i dla rodziców. Trzeba jednak przyznać, że jest to również chwila niezwykle kosztowna. Ile wydadzą rodzice w 2024 roku?
Z dniem 1 marca wzrosło wiele świadczeń, które wypłacane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jedno z nich zostanie wypłacone po złożeniu wniosku, ale tylko tym osobom, które spełnią odpowiednie warunki. Komu przysługują dodatkowe pieniądze z ZUS-u?
Co roku w marcu odbywa się waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Kilka dni temu pierwsze osoby otrzymały wypłatę podwyższonych emerytur. Okazuje się jednak, że część środków z świadczeń seniorów pobierze skarbówka i NFZ.
Już niebawem wygasną rządowe rozwiązania, dzięki którym Polacy płacą mniej za prąd. Okazuje się, że już w sierpniu w życie wejdą ogromne zmiany w rachunkach za energię, które przyczynią się do ich obniżenia. O co dokładnie chodzi?
Spora część seniorów w Polsce otrzymuje wyjątkowo niskie świadczenia emerytalne, które często nie wystarczają na sfinansowanie podstawowych potrzeb. Choć ustalony jest poziom minimalnej emerytury, to i tak wiele osób otrzymuje niższe wypłaty. Przykładem tego jest pewien senior, który przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat. Niebywałe, ile pieniędzy wypłaca mu ZUS.
Jakiś czas temu rozpoczął się czas rozliczeń ze skarbówką za ubiegły rok. Polacy mają możliwość skorzystania z rozmaitych ulg podatkowych, które przynoszą wiele korzyści. Jedna z nich sprawia, że nie trzeba płacić podatku dochodowego. Należy jednak spełnić pewne warunki. Przedstawiamy szczegóły.
Włoskie samorządy od kilkunastu lat sprzedają domy za symboliczne 1 euro. Oczywiście nieruchomości te trzeba gruntownie zrewitalizować, a to i tak nie wszystko, na co musimy być przygotowani. Dwie Amerykanki, które zdecydowały się na ryzykowną transakcję, opowiedziały po latach, czy żałują swojej decyzji. W końcu nie sposób nie odnieść wrażenia, że porwały się z motyką na słońce. Co więc na to same zainteresowane?
Rosnące koszty życia są zmorą nie tylko naszą, ale i innych europejskich krajów. Ich rządy walczą z drożyzną na różne sposoby, m.in. oferując swoim mieszkańcom sowite rekompensaty. Na taki krok zdecydował się właśnie rząd Wielkiej Brytanii, który proponuje niektórym wypłatę zasiłku w wysokości ponad 4000 zł. Skorzystać z niego mogą także obywatele Polski na Wyspach, ale tylko spełniający ściśle określone kryteria.
Do końca kwietnia Polki i Polacy mogą rozliczyć się z fiskusem. Ci, którzy utrzymują jeszcze dzieci, mają przy tym szansę na specjalne przywileje podatkowe. To m.in. ulga na dziecko, ulga 4+ i ulga dla osób samotnie wychowujących dzieci. Sprawdzamy, co zrobić, aby móc z nich skorzystać.
Wielu Polaków chętnie korzysta z dodatków, które co miesiąc wypłaca ZUS. O świadczeniu 500+ słyszeli wszyscy, jednak okazuje się, że podobna kwota, bo aż 550 złotych jest niewykorzystywane przez osoby, które mają do niego prawo. Wystarczy spełnić kilka warunków, by nasze domowe budżety co miesiąc zasilały te niebagatelne pieniądze. A najważniejsze — nie jest ono ograniczone wiekowo, więc skorzystać może każdy.
Od 1 kwietnia 2024 roku wzrosną stawki jednorazowych odszkodowań wypłacanych przez ZUS. O rekompensatę mogą ubiegać się osoby poszkodowane w wypadku przy pracy lub takie, które doświadczyły uszczerbku na zdrowiu wywołanego chorobą zawodową, jak i uprawnieni członkowie rodziny osoby zmarłej wskutek wspomnianych okoliczności. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że nowe stawki będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 roku do 31 marca 2025 roku. O ile w tym czasie wzrosną odszkodowania?
Wszystko wskazuje na to, że ojciec Tadeusz Rydzyk wpadł w niemałe kłopoty. Ma to związek z jego muzeum “Pamięć i Tożsamość” w Toruniu. Na jego terenie miała być prowadzona działalność komercyjna, okazuje się, że odbywały się tam koncerty i inne wydarzenia, w których można było wziąć udział po kupieniu biletu.
Seniorzy co roku z niecierpliwością czekają na waloryzację emerytur i rent, która odbywa się zawsze w marcu. W górę poszły nie tylko świadczenia emerytalno-rentowe, ale także rozmaite dodatki wypłacane. Okazuje się, że to nie jedyne zmiany, które czekają Polaków tym miesiącu.
Zmiany w składce zdrowotnej to jeden z kluczowych postulatów wyborczych, który znalazł się w “100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów” przedstawionych przez Koalicję Obywatelską. Teraz okazuje się, że spełnienie tej obietnicy może nie dojść do skutku, a to wszystko przez brak środków.
Pobyt w polskim szpitalu w teorii jest darmowy. Jak się jednak okazuje, rzeczywistość jest nieco inna, a pacjenci często spotykają się z tym, że muszą ponieść dodatkowe opłaty. Wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że szpitale mają całe listy usług, które nie są darmowe. Za co konkretnie trzeba zapłacić podczas pobytu w szpitalu?