Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Tyle wynosi zasiłek pogrzebowy. Co z podwyżką świadczenia?
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 09.07.2024 21:33

Tyle wynosi zasiłek pogrzebowy. Co z podwyżką świadczenia?

trumna
Fot. Pixabay/carolynabooth

Już jakiś czas temu pojawiła się obietnica podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Aktualna wysokość świadczenia nie jest w stanie pokryć wszystkich kosztów związanych z pochówkiem. Ile aktualnie wynosi zasiłek? Kiedy możemy spodziewać się podwyżki?

Kwota zasiłku pogrzebowego nie jest wystarczająca

Zasiłek pogrzebowy nie doczekał się podwyżki od 2011 roku. Aktualnie ZUS wypłaca w ramach tego świadczenia 4000 złotych. W ostatnim czasie usługi pogrzebowe mocno zdrożały i aktualna wysokość zasiłku nie jest w stanie pokryć wszystkich kosztów związanych z pogrzebem. Przy obecnych cenach wsparcie wystarcza na opłacenie około połowy ceny  standardowego pochówku.

Zobacz także: W Dino zacznie się już jutro. Sieć wprowadzi gigantyczne obniżki

Ci seniorzy dostaną 3096 zł dodatku do emerytury. Trzeba złożyć wniosek

Podwyżka zasiłku pogrzebowego

Kwestia podniesienia zasiłku pogrzebowego pojawiła się już podczas kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi. Wówczas zapowiedziano, że kwota świadczenia wzrośnie z 4000 zł do 7000 zł. Co więcej, zasiłek ma także podlegać waloryzacji.

Początkowo mówiono, że podwyżka zostanie wprowadzona w życie 1 lipca 2024 roku, ale jak na razie świadczenie nie zostało jeszcze podwyższone. Kiedy możemy spodziewać się zmian w tym kluczowym wsparciu finansowym?

Kiedy zasiłek pogrzebowy pójdzie w górę?

Jakiś czas temu na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy dotyczący podwyższenia zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł. Jak na razie, nowelizacja ustawy nie została jeszcze przegłosowana przez Sejm.

Nowelizacja wejdzie w życie dwa tygodnie po ogłoszeniu jej w Dzienniku Ustaw. W tym momencie ciężko jest sprecyzować, kiedy zmiany w kluczowym świadczeniu zostaną wprowadzone, ale jest szansa, że stanie się to w najbliższych miesiącach.