Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse

Finanse

biznes-info-640x433
08.01.2020 01:00 Minister o trzynastej emeryturze. Ujawnił, jak często będzie wypłacana

Trzynasta emerytura to świadczenie, które emeryci po raz pierwszy otrzymali w maju 2019 roku. Wówczas na rządzących spadła krytyka szczególnie ze strony opozycji, która wskazywała, że w ten sposób władza przekupuje seniorów przed wyborami do europarlamentu. W tym roku trzynastka również zostanie wypłacona w podejrzanym dla niektórych terminie.Mowa o 1 kwietnia. Oznacza to, że emeryci na miesiąc przed wyborami prezydenckimi dostaną dodatkowe pieniądze. Jak wskazuje portal Forsal.pl, po raz kolejny da się słyszeć, że w ten sposób Prawo i Sprawiedliwość gra pod Andrzeja Dudę, który liczy na reelekcję w wyborach prezydenckich. Na te oskarżenia odpowiedział wiceminister MRPiPS, Stanisław Szwed. Jak zwrócił uwagę, trzynasta emerytura wchodzi na stałe, bez względu na to, czy w danym roku będą wybory czy nie.

biznes-info-640x433
07.11.2019 01:00 Ubezpieczenie OC może być znacznie tańsze. Wystarczy spełniać jeden warunek

Ubezpieczenie OC jest obowiązkiem każdego kierowcy. Portal INN:Poland wskazuje, że co prawda można się od niego migać, ale jeśli udowodni się nam, że takowego nie posiadamy, czekają wysokie kary, które zdecydowanie przekonują do wykupienia polisy. Dlatego też warto dbać o to, by ubezpieczenie było aktualne i regularnie opłacane. Niestety, nie brak kierowców, którzy narzekają na wysokość składek na OC. To można jednak zmienić.Wystarczy spełniać jeden z warunków, by móc załapać się na niższe stawki składek. Co ciekawe, warunki te nie zawsze zależą od tego, jakie jest nasze auto - jaką ma pojemność silnika, ile miejsc dla pasażerów, jakiej jest marki i jaki ma rok produkcji - ale chodzi także o czynniki, które nazwać można "pobocznymi", a które towarzystwa ubezpieczeniowe nazywają czynnikami kształcującymi ryzyko ubezpieczeniowe. To przez nie dwóch różnych kierowców w tych samych samochodach może płacić inne składki w ramach ubezpieczenia OC.

biznes-info-640x433
29.10.2019 01:00 Rydzyk ma problem z finansami. Winą obarcza "diabelskie siły"

Tadeusz Rydzyk to postać, której nikomu w Polsce nie trzeba przedstawiać. Założyciel Radia Maryja, TV Trwam czy Fundacji Lux Veritatis, to najjaskrawszy przykład połączenia w jednej osobie biznesmena i kapłana. Tadeusz Rydzyk to również bohater najobszerniejszego wywiadu ostatniego numeru prawicowego tygodnika "Sieci".Michał Karnowski przeprowadził z nim rozmowę, w której Rydzyk wypowiada się na tematy światopoglądowe, jak i ekonomiczne. Co do tych pierwszych, prezentuje tradycyjnie poglądy konserwatywne i homofobiczne. Zapytany o to, czy odczuwa "wielki niepokój, bo idą siły lewicowe", Rydzyk odpowiedział, że to "siły diabelskie". - Nie tylko. To idą międzynarodowe siły, diabelskie. Robią wszystko, żeby zniszczyć rodzinę, zniszczyć człowieka, wiarę Kościół. to jest ta nowa lewica, jak to niektórzy nazywają. W tym ideologia gender, bardzo niebezpieczna - mówił Rydzyk.

biznes-info-640x433
22.09.2019 02:00 Robert Lewandowski zarabia coraz więcej na swoim nowym biznesie

Robert Lewandowski to nie tylko znakomity piłkarz, ale i biznesmen. Agencja mediowa RL Media, w której udziały ma gwiazda reprezentacji Polski, uzyskała w zeszłym roku 2,2 mln zł zysku netto. Spółka zajmuje się przygotowywaniem kampanii wizerunkowych dla sportowców. Firma wystartowała na jesieni 2017 roku - to właśnie w tamtym momencie gwiazdor Bayernu Monachium wykupił za pośrednictwem RL Investments 49 proc. udziałów w firmie. Właścicielem reszty udziałów (51 proc.) jest spółka Group One. Ubiegły rok był pierwszym, w którym agencja działała przez 12 miesięcy.

biznes-info-640x433
18.09.2019 02:00 Rzecznik Finansowy wskazał inwestycje, na których możesz stracić mnóstwo pieniędzy

Ofert inwestowania w weksle jest coraz więcej na polskim rynku. Takie propozycje kierowane są do osób prywatnych, to nowy sposób na pozyskiwanie pieniędzy od osób fizycznych. Mechanizm w uproszczeniu działa tak: inwestor przekazuje pieniądze przedsiębiorcy, a dostaje weksel, który ma gwarantować określoną stopę zwrotu.Celem takiej oferty jest ominięcie obostrzeń prawnych, które dotyczą emisji, a także oferowania obligacji korporacyjnych - podaje portal Bankier.pl, powołując się na Krzysztofa Witkowskiego, z biura Rzecznika Finansowego.

biznes-info-640x433
28.08.2019 02:00 Gratka dla rencistów. Od września mogą dorobić więcej

Renta połączona z pracą zarobkową? To możliwe, a nawet w niektórych przypadkach konieczne. Trudno bowiem utrzymać się za niską rentę czy emeryturę, dlatego też wiele osób decyduje się mimo wszystko na kontynuację swojej ścieżki zawodowej, byleby dołożyć do comiesięcznego przychodu trochę grosza.Trzeba jednak to robić z głową, ponieważ wypracowany zbyt spory zarobek może nas odciąć od finansowania. Muszą o tym pamiętać osoby na rencie lub przedwczesnej emeryturze, zanim osiągnęły jeszcze wiek emerytalny. Ci, którzy już przekroczyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn mogą pracować bez obaw, że ZUS uszczupli im świadczenie.

biznes-info-640x433
24.08.2019 02:00 mBank szykuje przerwę. Klienci bez dostępu przez kilka godzin

mBank ogłosił, że jego klienci będą mieli problemy z dostępem do jego usług w ten weekend. Jak się okazuje, bank planuej przeprowadzenie przerwy technicznej, podczas której dojść ma do prac konserwacyjnych. Dla klientów oznacza to jedno - zostaną odcięci od usług swojego banku.O jakich usługach i o jakim czasie wyłączenia dostępu do nich mowa? Jak podał mBank, przerwa techniczna będzie miała miejsce w godzinach 2:30 do 6:30 w nocy z 24 na 25 sierpnia. W tym czasie nie będzie możliwości zapłacenia kartą, wypłacenia gotówki z bankomatu oraz skorzystania z wpłatomatu.

biznes-info-640x433
22.08.2019 02:00 Nie wyrzucaj ich na śmietnik. Meble z PRL znów w modzie, możesz na nich dużo zarobić

Meble z PRL, czyli czasów powszechnie dzisiaj nazywanych "słusznie minionymi" znów są w grze. Jak się okazuje, pochowane nierzadko po piwnicach i strychach fotele, sofy, stoły i całe meblościanki rodowodem z Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, obecnie cieszą się niemałym zainteresowaniem. Drugie życie zapewniają im miłośnicy retro.Ci natomiast nie mają oporów, by przy okazji, kiedy widzą większy śmietnik, w którym są meble, zajrzeć do niego i ewentualnie wydobyć to, co ich interesuje najbardziej. Dobrym przykładem jest chociażby wspominane przez projektantkę mebli, Ewelinę Lekką, w materiale TVP krzesło projektu Marii Chomentowskiej. Taki mebel przed renowacją kosztuje około 200 złotych, po - już dwa razy tyle. Astronomiczne ceny potrafią osiągać słynne dzieła Chomentowskiej z lat 50. XX wieku. Krzesło "Pająk" wylictowano 6 listopada 2018 roku za 45 tys. złotych.

biznes-info-640x433
31.07.2019 02:00 Polska hamuje biznes? Jesteśmy jednym z 10 najtrudniejszych państw do prowadzenia firmy

Polska znalazła się w rankingu najtrudniejszych dla biznesu państw Europy na lokacie zamykającą pierwszą 10. Jak wynika z badania TMF Group, nasz kraj posiada jedne z najbardziej złożonych przepisów dotyczących prowadzenia działalności na Starym Kontynencie. Problemy piętrzą się oczywiście przed naszymi rodzimymi przedsiębiorcami, którzy nierzadko potrafią zgubić się w biurokratycznym natłoku, ale jak wskazuje dyrektor operacyjna TMF Group w Polsce, Dagmara Witt-Kuczyńska, zakładanie działalności w Polsce to spore wyzwanie dla osób zza granicy.Firmy z zagranicy chcące rozpocząć działalność w Polsce spotykają się z dużym wyzwaniem. Wszystkie dokumenty korporacyjne muszą być wypełnione w języku polskim, a założenie firmy w przypadku podmiotów, których spółki-matki zlokalizowane są poza Polską może trwać bardzo długo. Takie czynniki powodują, że tak istotny rynek europejski jak Polska ma wysokie bariery wejścia, co z kolei zmusza inwestorów do bliskiej współpracy z lokalnymi partnerami, poruszającymi się swobodnie w zakresie krajowych regulacji - mówi Dagmara Witt-Kuczyńska.

biznes-info-640x433
31.07.2019 02:00 Rosną różnice wśród gmin. Najbogatsza przebija najbiedniejszą 20 razy

Gmina Kleszczów jest najbogatszą Polską gminą. Jak wynika z informacji podanych przez Wyborczą, dochody gminy są naprawdę spore i wynoszą aż 35 tys. złotych na mieszkańca. Co więcej, w 2018 roku dochody samorządów rosły najszybciej w powiatach, a najwolniej - w miastach na prawach powiatu. W ciągu 4 lat (od 2014 roku) dochody gmin wzrosły o 40%, a miast na prawie powiatu o kilkanaście. Dane te Gazeta Wyborcza podaje za tygodnikiem "Wspólnota", który jest autorem zestawienia najbogatszych polskich samorządów.Wspomniana gmina Kleszczów jest ze względu na swoje bogactwo nazywana "polskim Kuwejtem". Jej zyski biorą się z działającej na jej terenie działa kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego oraz elektrownia, co sprawia, że w gminie bezrobocia nie ma. Na drugim miejscu po Kleszczowie znajduje się Rewal, jednak dystans, jaki je dzieli, jest spory. Rewal ma dochód 12504,26 złotych per capita. Z kolei najbiedniejszą z wiejskich gmin jest Bolesław położony w Małopolsce. Na 8 tys. mieszkańców osiąga bowiem dochód 2211,87 złotych. Jak widać więc, różnice w zamożności są spore.

biznes-info-640x433
27.07.2019 02:00 800 złotych za rozwiązanie umowy. Bank w ten sposób odsyła klientów

Bank DNB pozbywa się klientów indywidualnych. Jak podaje Gazeta.pl, insytutcja finansowa rozdaje nawet po 800 złotych, by klienci rozwiązalli umowy o konta, karty kredytowe, a także anulowali ubezpieczenie. Wszystko przez zmianę strategii działania banku, który zdecydował się, że odtąd będzie obsługiwał jedynie firmy. Robi to już od kilku miesięcy.Przedtem jednak DNB Bank Polska oferował klientom nie od 600 do nawet 800 złotych, a 300 złotych. Pieniądze otrzymają ci, którzy z własnej woli rozwiążą umowę i zamkną konta osobiste, wallutowe, oszczędnościowe oraz zrezygnują z wszelkich kart wydanych im przez bank. Gazeta.pl informuje, że najwięcej dostaną ci, którzy mają wykupione ubezpieczenienieruchomości czy na życie, gdyż to kolejne 200 złotych i wówczas z podstawowego 600 złotych zrobi się 800.

biznes-info-640x433
24.07.2019 02:00 Berlusconi ma powody do radości. Sąd umorzył postępowanie

Silvio Berlusconi może odetchnąć z ulgą. Sąd w Rzymie umorzył prowadzone przeciwko niemu postępowanie dotyczące pakietu posiadanego przez jego holding w grupie Banca Mediolanum. O sprawie poinformował prawnik Berlusconiego. Niccolo Ghedini. Sędzia, co prawda, przyznał, że dochodzenie "uwypukliło pewne niejasności", ale dowody, które udało się zebrać w sprawie nie pozwalały na dalsze kontynuowanie postępowania.Sąd w Rzymie umorzył postępowanie ws. korupcji przeciwko byłemu premierowi Włoch Silvio Berlusconiemu związane z pakietem posiadanym przez jego holding Fininvest w zarządzającej aktywami i ubezpieczeniami grupie finansowej Banca Mediolanum - podał prawnik.

biznes-info-640x433
17.07.2019 02:00 IKEA wycofuje produkcję z USA. Szwedzki gigant meblarski w tarapatach?

IKEA wycofuje się ze Stanów Zjednoczonych - przynajmniej z produkcją swoich produktów w tym kraju. Otwarty w 2008 roku w Danville w stanie Wirginia zakład niebawem zostanie zamknięty. Zatrudniająca 300 osób placówka dotąd zajmowała się wytworem materiałów drewnianych, jak donosi Bankier.pl. Mowa o np. półkach, stolikach, szafach czy łóżkach.Jak tłumaczył kierownik zakładu, Bert Eades, długo starano się, by utrzymać wysoką konkurencyjność zakładu, ale nie jest to dłużej możliwe. Dlatego też szwedzka spółka kończy produkcję swoich mebli w Stanach Zjednoczonych. Na konkurencyjność niebagatelny wpływ miały ceny surowców. Te, wedle wskazań koncernu, są w USA znacznie wyższe niż w Europie.

biznes-info-640x433
15.07.2019 02:00 Emerytury w Polsce pobiera coraz więcej obcokrajowców

Emerytury w Polsce coraz częściej pobierają cudzoziemcy. Jak wynika z danych przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ich grupa rośnie cały czas, choć w zasadzie wartość ich emerytur nie powala. Najczęściej bowiem osoby te inkasują świadczenia warte mniej niż 1100 złotych. Ich prawo do pobierania świadczenia wynika z faktu, że pracowali przez lata nad Wisłą. Największymi grupami emerytów zza granicy są przede wszystkim przyjezdni ze Wschodu - Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie, ale o emerytury starać mogą się także i Niemcy.Tak samo w przyszłości w kolejkach po emerytury ustawiać się będą mogli ich krajanie, choć kolejki te będą znacznie liczniejsze niż dzisiaj. Obecnie już pół miliona obcokrajowców pracuje w Polsce, odprowadzając do ZUS składki emerytalne. Należy podkreślić, że cudzoziemcy już zgromadzili ponad 13,7 mld złotych na przyszłe świadczenia. W 2017 roku było to 3 mld złotych, w 2018 już 4,3 mld złotych. Wszelkie argumenty skrajnej prawicy o tym, że cudzoziemcy bezprawnie pobierają środki emerytalne są więc, delikatnie mówiąc, nieprawdziwe.

biznes-info-640x433
07.07.2019 02:00 Drożej w polskich sklepach. Od września zapłacimy za każdą foliówkę

Zakupy w sklepach już niebawem droższe. W czwartek Sejm przyjął nowelizację ustawy recyklingowej, która zakłada rozszerzenie opłaty na torby foliowe. Od 1 września 2019 roku określoną oplatą recyklingową objęte mają zostać wszystkie foliówki w sklepach poza tzw. zrywkami. To cienkie folie z tworzywa sztucznego, w które zwykle w sklepach pakujemy pieczywo czy warzywa.Pierwsza wersja tego prawa, która wprowadzała opłaty na torby foliowe i plastikowe w polskich sklepach, została wprowadzona na początku stycznia 2018 roku. Rząd nie policzył sobie jednak jej wprowadzenia, jako sukces, gdyż sieci handlowe znalazły sposób na obejście prawa. Dlatego też w czwartek niższa izba parlamentu przyjęła jej nowelizację, która ma tym razem zadziałać.

biznes-info-640x433
04.07.2019 02:00 Spotkanie biznesowe - kto płaci za kolację?

Spotkanie biznesowe kto płaci? Warto się nad tym zastanowić, ponieważ spotkania biznesowe to już część pracy w biznesie. Podczas wspólnego posiłku łatwiej nawiązać nowy kontakt, nić porozumienia, której sprzyja luźniejsza atmosfera oraz oczywiście dobre jedzenie. Warto jednak pamiętać o podstawach takiego spotkania.Bo przecież nie dla każdego oczywistym jest to, kto za takie spotkanie płaci. Wystarczy więc z pozoru mała, niby nie znacząca nic gafa, by zepsuć całe spotkanie i wywołać puste milczenie, które z pewnością zostanie zapamiętane na długo. Jednym z podstawowych kwestii jest to, kto płaci za spotkanie biznesowe.

biznes-info-640x433
02.07.2019 02:00 Kiedy waluta drożeje? Wyjaśniamy proces

Kiedy waluta drożeje? Bez wątpienia pytanie to zadało sobie wiele osób, kiedy usłyszało o tym, że dana waluta drożeje, czyli zwiększa się jej wartość. Oznacza to, że umacnia się jej kurs walutowy - cena danej waluty w innej walucie. Wzrosta wartości danej waluty względem innych nazywamy aprecjacją, a sytuację odwrotną - deprecjacją. Kiedy jednak do tego dochodzi?Musimy pamiętać, że cena danej waluty jest powiązana nierozłącznie z gospodarką danego kraju, który tę walutę emituje. Oznacza to, że im silniejsza gospodarka określonego państwa, tym cenniejsza emitowana przez nie waluta. Jednak nie sama gospodarka jest w tę sprawę zamieszana - także polityka międzynarodowa ma ogromny wpływ na wartość danej waluty.

biznes-info-640x433
25.06.2019 02:00 Złodzieje kradną w marketach fortunę. Sektor traci 49 mld euro rocznie

Złodzieje nie mają oporów w okradaniu supermarketów. Wynika tak z najnowszego badania, które przeprowadziła firma Crime&tech, należąca do organizacji Università Cattolica del Sacro Cuore – Transcrime. Sklepowych złodziejaszków wzięto pod lupę w 11 krajach Europy: Belgii, Finlandii, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Rosji, Hiszpanii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii. Wyniki badania dają do myślenia.Razem ze złodziejami z supermarketów rokrocznie "wychodzi" aż 49 mld euro. Warto podkreślić, że kwota ta stanowi 2,05% całej wartości obrotu sektora handlu detalicznego w Europie. Wartość strat to także wartość obrotu w czwartej pod względem wielkości sieci handlu detalicznego na Starym Kontynencie.

biznes-info-640x433
24.06.2019 02:00 Polak żyje lepiej niż Grek. Do czołówki jednak daleko

Polacy wyżej w rankingu Eurostatu od Grecji. Pierwszy raz w najnowszej historii nad Wisłą lepiej się żyje niż w kolebce bogów Olimpu. Wciąż jednak przed Polską długa droga na szczyt listy, która powstała, by zobrazować poziom życia w poszczególnych krajach Europy. Jak podaje Bankier.pl, w sporządzeniu zestawienia Eurostat opierał się na PKB per capita, który jest tylko częściowo miarodajny. Dlatego też badanie oparto również o AIC, czyli wskaźnik obrazujący rzeczywistą konsumpcję indywidualną. Z danych przekazanych przez Eurostat wynika, że w Polsce żyje się coraz lepiej. W ubiegłym roku wskaźnik konsumpcji indywidualnej w Polsce wyniósł 77% średniej unijnej i zaliczył wzrost o 2 punkty procentowe względem 2017 roku. Należy podkreślić, że żaden z krajów Unii Europejskiej nie zaliczył tak dobrego wyniku wzrostu w tym okresie.

biznes-info-640x433
21.06.2019 02:00 Kiedy przedsiębiorca płaci tylko składkę zdrowotną? Wyjaśniamy

Składka zdrowotna zazwyczaj wchodzi w cały pakiet składek, które uiszcza się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Obok składki rentowej, emerytalnej oraz chorobowej to właśnie zdrowotna jest tą, którą opłaca pracownik. Płaci ją również przedsiębiorca, który działa w ramach samozatrudnienia w jednoosobowej działalności gospodarczej. Wówczas w przypadku rozliczeń z ZUS, przedsiębiorca zobowiązany jest opłacać składkę zdrowotną oraz składki ZUS społeczne.Warto jednak zauważyć, że coraz częściej pracujący w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, podejmują pracę w innych firmach. Wówczas dochodzi do zbiegu tytułu ubezpieczeń ZUS, gdyż przedsiębiorca ubezpieczany jest z ZUS ze względu na prowadzoną działalność, ale również i ze względu na swój stosunek pracy.

biznes-info-640x433
17.06.2019 02:00 Najdroższy pies świata: cena, ile kosztuje, rasa

Najdroższy pies świata zdecydowanie pozostaje poza zasięgiem kieszeni przeciętnego obywatela tego globu. Pies, o którym mowa, jest niesamowicie ekskluzywną rasą. Do tego stopnia jest on ekskluzywny, że nie ma się nawet podejścia do jego zakupu, dopóki dopóty nie udowodni się, że jest się naprawdę bogatym człowiekiem.

biznes-info-640x433
17.06.2019 02:00 Jakie zarobki w Pepco? Pensje pracowników Pepco

Zarobki w Pepco kuszące na tyle, by podjąć się pracy w sieciówce? Niewątpliwie wiele osób zadawało sobie pytanie na temat płac w popularnym dyskoncie odzieżowym. Jak się jednak okazuje, sprawa sprawdzenia zarobków w Pepco nie musi być wcale taka prosta.

biznes-info-640x433
13.06.2019 02:00 Ceny ropy w górę. Powodem zagadkowy atak w Zatoce Omańskiej

Ropa drożeje na naszych oczach. Winny wszystkiemu jest atak, jaki miał miejsce w Zatoce Omańskiej. To tam doszło w czwartek rano do dwóch tajemniczych aktów agresji. Ofiarami zostały zbiornikowce - jeden, Front Altair, należący do firmy z Norwegii, który płynął pod banderą Wysp Marshalla, drugi, Kokuka Courageous, należący do japońskiej firmy, który płynął pod banderą panamską.Pierwszy z nich miał zostać trafiony torpedą, jak podała czarterująca go tajwańska grupa CPC Corp. Potwierdzono też, że doszło do trzech wybuchów na zbiornikowcu, a irańska agencja informacyjna IRNA, podała, iż jednostka zatonęła. Wieści te zdementowała norweska firma Frontline. Front Altair na swoim pokładzie miał 75. tys. ton produktu ropopochodnego - benzynę ciężką. Statek miał kierować się na Tajwa. Drugi zaś transportował metanol. Jak podała firma BSM Ship Management "incydent na pokładzie (Kokuka Courageous), który spowodował uszkodzenie kadłuba statku na prawej burcie".

biznes-info-640x433
09.06.2019 02:00 Praca na wycieczkowcu się opłaca? Spore różnice w płacach

Praca na wycieczkowcu może wydawać się prawdziwym spełnieniem marzeń. Ciepłe morza, malownicze widoki i owoce morza na każde z dań dla niejednego pewnie są mocno kuszące. Inaczej jednak sprawa się ma, jeśli spojrzeć na tę pracę z poziomu zarobków i obowiązków, jakie musi spełniać codziennie pracownik.Business Insider Polska opublikował wyniki badania, które przeprowadził amerykański oddział portalu. Te są naprawdę zaskakujące. Okazuje się, że spełnienie marzeń, za jakie może uchodzić praca na wycieczkowcu, wcale takim nie jest. Bez wątpienia uderza fakt, ile zarabiają najgorzej opłacani pracownicy, ale także dysproporcja ich płac do płac najlepiej opłacanych.