BiznesINFO.pl
kaloryfer-ogrzewanie-iberion

Domena publiczna

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

20 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Jak podaje Dziennik Gazeta prawna rząd pracuje nad dodatkiem do energii elektrycznej. Miałby wynieść 1 tys. złotych. To kolejny w ostatnich tygodniach pomysł wsparcia odbiorców ciepła.

Dodatek do energii elektrycznej

Z informacji pozyskanych przez gazetę wynika, że rząd szykuje dodatek dla osób, które ogrzewają swoje domy energią elektryczną, nieoficjalnie podają, że to kwota co najmniej 1 tys. złotych. Gazeta podkreśla, że byłby on wypłacany dopiero od przyszłego roku i, podobnie jak jest w przypadku innych źródeł ciepła, konieczne będzie wskazanie w deklaracji CEEB grzejników elektrycznych lub pomp ciepła jako głównego źródła ogrzewania. Są to nowe, na razie nieoficjalne ustalenia.

Rząd planuje także zamrozić taryfy na gaz do pewnego poziomu zużycia lub ograniczyć wzrost taryf. Na razie nie ma jasności w tej kwestii, gdyż koszt takiego rozwiązania jest wyższy niż w przypadku innych dodatków, w dodatku na rynku błękitnego paliwa obserwuje się ogromne wahania cen. 

Ustawa o wsparciu odbiorców ciepła

W ostatnich tygodniach rząd podjął szereg działań, aby chronić odbiorców ciepła przed rosnącymi kosztami ogrzewania. Zaczęło się od dodatku węglowego, jednak ustawa została rozszerzona o gospodarstwa domowe korzystające z innych źródeł ciepła. 

Prezydent podpisał ustawę o wsparciu odbiorców ciepła. Przewiduje ona m.in. dodatki dla gospodarstw domowych, w których do ogrzewania używa się drewna, pelletu, oleju opałowego lub LPG. 20 września br. ustawa o wsparciu odbiorców ciepła weszła w życie.

Pojawiła się również propozycja zamrożenia stawek za energię elektryczną, jeśli nie przekroczy się zużycia na poziomie 2 tys. kWh rocznie. Dziennik Gazeta Prawna zwraca uwagę, że gospodarstwa domowe, które korzystają z pomp ciepła czy ogrzewania elektrycznego nie są w stanie zmieścić się w tej granicy, dlatego rząd planuje kolejny dodatek właśnie dla nich. 

Tagi:

ogrzewanie domufinanse

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Eksperci przestrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu zimą.

Finanse

Zamrożenie cen prądu. Rząd przyjął projekt ustawy. Wiemy kto skorzysta

Czytaj więcej >
Podatek od zysków nadmiarowych. Rzeczpospolita donosi, że Rząd po cichu pracuje nad nowym podatkiem

Finanse

Rząd wprowadzi nowy podatek od nadzwyczajnych zysków dużych firm

Czytaj więcej >
Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >