BiznesINFO.pl
Mieszkania i obwodnice

Obraz Photo Mix z Pixabay

Czeka nas wysyp tanich mieszkań oraz nowych obwodnic. Ważna ustawa znowelizowana

4 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Rząd znowelizował bardzo ważne ustawy. Przybędzie obwodnic oraz tanich mieszkań. Na budowę dróg znalazły się dodatkowe pieniądze. Mieszkania z kolei będą powstawały w ramach współpracy developerów z samorządami.

W końcu się udało. Będzie znacznie łatwiej o budowę obwodnic na drogach wojewódzkich. Samorządy dostaną na to dodatkowe pieniądze. Ponadto wczoraj rząd dokonał nowelizacji ustawy o mieszkalnictwie. W miastach będzie łatwiej o tanie mieszkania. Zmiany, na które Polacy czekali od lat wchodzą w życie.

Będą nowe drogi i obwodnice

Kwotą zwiększoną aż o 3 mld złotych będzie dysponował Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Zastąpi on Fundusz Dróg Samorządowych. Nowe narzędzie dysponuje znacznie większym budżetem. Poszerzona została także lista dotowanych inwestycji. 

Wczoraj przyjęty został projekt nowelizacji Ustawy o Rządowym Funduszu Drogowym, który zastąpił Fundusz Dróg Samorządowych. Zwiększono o 3 mld złotych finansowanie nowej inicjatywy.

– Priorytetem obecnego rządu jest budowa spójnego układu komunikacyjnego kraju. Nie uda się to bez rozwoju i poprawy jakości sieci dróg lokalnych, dlatego kolejny raz poszerzamy zakres rządowego wsparcia dla dróg samorządowych. Dodatkowe 3 mld zł przeznaczymy na dofinasowanie budowy obwodnic na drogach wojewódzkich oraz budowy, remontów i modernizacji dróg w dużych miastach – wskazał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, którego wypowiedź cytuje portal Rynek Infrastruktury.

1. Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?2. Czy masz w zwyczaju gotować rosół na udkach od kurczaka? Popełniasz kardynalny błąd, ostrzegają wybitni kucharze3. Kolejny głos w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Gowin mówił już o ew. zmianach dotyczących niedziel handlowych

Co zmienia nowelizacja? Poza znacznym zwiększeniem finansowania, na liście dotowanych projektów pojawiają się takie zapisy, jak między innymi:- budowa obwodnic w ciągach dróg wojewódzkich- budowa, przebudowa i rozbudowa dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych w miastach na prawach powiatu- poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych

Jak wskazuje RI, wojewódzkie samorządy będą mogły liczyć na wsparcie inwestycji w wysokości do 80 proc. wartości. Zadania związane z obwodnicami nie mogą jednak kosztować więcej niż 100 mln złotych, zaś miejskie nie więcej niż 30 mln zł.

Tanie mieszkania staną się faktem?

Wczorajsze prace rządu przyniosły też nowelizację ustawy o mieszkalnictwie. Co się zmienia? Samorządy będą mogły developerom przekazywać grunty pod realizację inwestycji mieszkaniowych, a część gotowych mieszkań trafi do gminnych zasobów nieruchomości.

Rząd liczy na prawdziwy boom i wskazuje, że dzięki zmianom w przepisach uda się zapewnić więcej mieszkań do taniego wynajmu dla osób słabo zarabiających. Zdaniem władzy zwiększy to podaż, a co za tym idzie pomoże rozruszać gospodarkę.

Portal Samorządowy wskazuje, że nowe przepisy pozwolą na stworzenie ram do współpracy między inwestorami prywatnymi, a samorządami. Partnerstwo ma ułatwić developerom pozyskiwanie gruntów pod inwestycje, a samorządy dzięki temu wzbogacą się o mieszkania, ale także lokale użytkowe. PS zaznacza, że część z nich będzie mogła być wykorzystywana jako lokale użyteczności publicznej, na przykład jako żłobki, czy oddziały bibliotek.

Zdaniem rządu inwestycje pobudzą polską gospodarkę, ułatwią osobom najsłabiej zarabiającym dostęp do tanich mieszkań na wynajem w dużych ośrodkach miejskich. Rząd chce by tanie mieszkania przyczyniły się do redukcji negatywnych ekonomicznie skutków pandemii koronawirusa.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >