Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Takie emerytury otrzymują księża w Polsce. Kwoty zaskakują
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 21.05.2024 17:29

Takie emerytury otrzymują księża w Polsce. Kwoty zaskakują

ksiądz
Fot. Pixabay/kisistvan77

Kwoty zwalają z nóg — tak z pewnością o swojej emeryturze może powiedzieć niewielu. Wśród tych nielicznych znajdzie się jednak część emerytowanych księży. W jakiej wysokości ZUS wypłaca im świadczenia? Tajemnica wysokich emerytur tkwi w dodatkowym funduszu.

Ile emerytury dostają księża?

Nie od dziś wiadomo, że emerytury w Polsce nie są wysokie. Wciąż znajdą się jednak osoby, które co miesiąc otrzymują nie kilka, ale kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wiele zależy bowiem od naszego stażu pracy, a także wykonywanego zawodu.

Specyficzną grupą zawodową pod względem emerytur są księża. Ich emerytury wypłacane są bowiem nie tylko przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale również z Funduszu Kościelnego. To sprawia, że emerytowani księża i biskupi mogą otrzymać naprawdę spore sumy.

Bank PKO BP apeluje do klientów. "Nie zgadzaj się"

Wysokość emerytur zaskakuje

Przejście na emeryturę w przypadku księży nie jest takie proste.  Zdecydowana większość Polaków na emeryturę przechodzi w wieku 60 lub 65 lat. W tym wieku uzyskują prawo do wypłaty świadczenia. Pieniądze z ZUS po ukończeniu wieku emerytalnego otrzymują również księża, ale Prawo Kanoniczne określa moment przejścia na emeryturę na 75. rok życia. Prośba musi zostać dodatkowo pozytywnie rozpatrzona przez Biskupa. W efekcie jednak emerytowani proboszczowie otrzymują pieniądze z dwóch źródeł, a kwoty potrafią budzić zazdrość.

Średnia emerytura polskich księży wynosi 5 tys. zł. Biskupi natomiast mogą liczyć na dwa razy tyle. Rekordowo wysokie świadczenie otrzymuje natomiast abp Sławoj Leszek Głódź. Jego emerytura to około 23 tys. złotych! Warto jednak zaznaczyć, że aż 18 tysięcy złotych jest mu wypłacane za stopień generała.

”Nie będę mówił o wysokościach emerytur. Większość jest bardzo niska”

Każdy medal ma rzecz jasna dwie strony i nie wszyscy emerytowani duchowni otrzymują wysokie świadczenia. W znacznie gorszej sytuacji są m.in. siostry zakonne, zwłaszcza jeśli nie wykonywały one dodatkowej pracy zarobkowej. Co więcej, na księżach na emeryturze wciąż spoczywa wiele obowiązków. Wysokość samej emerytury może być natomiast bardzo różna.

Nie będę mówił o wysokościach emerytur biskupów. Ja sam mam dobrą emeryturę przez pracę naukową. Natomiast wysokość emerytury księdza, który nie pracował dodatkowo, jest bardzo niska – powiedział ks. prof. Paweł Góralczyk w rozmowie z o2.

W praktyce zatem emerytowani księża znajdują się często w takiej samej sytuacji, co większość Polaków — otrzymują niskie świadczenia i nadal muszą pracować. Jak w każdej innej grupie zawodowej, również tutaj widać olbrzymie różnice.

źródło: radio zet, o2.pl