Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Tak wielkiej zmiany w prawie nie było w Polsce od ponad 60 lat. Prawo pogrzebowe czekają olbrzymie metamorfozy
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 24.04.2023 13:34

Tak wielkiej zmiany w prawie nie było w Polsce od ponad 60 lat. Prawo pogrzebowe czekają olbrzymie metamorfozy

Trumna podczas pogrzebu
Domena publiczna

Nadchodzi prawdziwa rewolucja w prawie pogrzebowym. Jak wynika z informacji jednego z pełnomocników Prezesa Rady Ministrów, Wojciecha Labudy, projekt odpowiedniej ustawy jest blisko rozpatrzenia przez rząd.

Rewolucja w branży pochówkowej

W tej chwili projekt oczekuje na przekazanie do Rady Ministrów przez Komisję Prawniczą. Jak przekazuje portal prawo.pl, zmiany zawarte w nowelizacji mają być wręcz rewolucyjne.

Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych wprowadzi wyższe od obecnych standardy w branży pochówkowej. Procedury dotyczące zwłok mają z kolei zostać usprawnione.

Dwa lata ustaleń

Ze słów Wojciecha Labudy cytowanych przez portal prawo.pl wynika, że nowelizację poprzedziły dwa lata rozmów i ustaleń ze wszystkimi zainteresowanymi podmiotami, w tym różnymi ministerstwami. Ostatnie zmiany mają jedynie charakter redakcyjny.

Cytowany przez prawo.pl Labuda ujawnił również, że nowelizacja zakłada umożliwienie załatwienia wielu spraw związanych z pogrzebami przez internet. Będzie też sporo ułatwień - np. nie będzie potrzeby zgłaszania zgonu danej osoby w urzędzie stanu cywilnego.

Wchodzi internet i niskie ceny

Zdaniem Labudy, włącznie usług elektronicznych do ustawy spowoduje obniżenie cen na cmentarzach. Ma to być możliwe m.in. dzięki lokalizowaniu miejsc pochówku czy powiadomieniach o terminach opłat za grób.

Prawo.pl zaznacza również za Labudą, że stare przepisy mają ponad 60 lat i przez długi czas nie były aktualizowane - zawierają m.in. zapisy o milicji czy gromadach. Branża pogrzebowa ma również prowadzić działalność nie tylko zgodnie z przepisami sanitarnymi, lecz również z etyką.

Jak cytuje Labudę portal prawo.pl, jest szansa na ponadpartyjne porozumienie ws. nowej ustawy. Projekt ma zostać przyjęty przez Sejm jeszcze podczas obecnej kadencji.

Tagi: Ustawa