Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Tak tanio jeszcze nie było. Fantastyczna sytuacja na rynku gazu
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 31.05.2023 21:46

Tak tanio jeszcze nie było. Fantastyczna sytuacja na rynku gazu

gaz ziemny
Domena publiczna

Bardzo dobre wieści płyną z rynku gazowego. W ostatnich dniach maja ceny gazu kontynuowały swoje spadki. Z kolei sektor biznesowy liczy na to, że stawki u dostawców również pójdą w dół.

Ceny gazu w dół

Wieści dotyczące cen gazu napawają sporym optymizmem na nadchodzące miesiące. Jak podaje Interia za “Rzeczpospolitą”, za dostawy na czerwiec na giełdzie TTF inwestorzy proponowali ceny poniżej 24 eur/MWh.

Dla porównania przytoczono również poprzednie ceny. W ostatnim miesiącu zeszłego roku cena przekraczała 80 euro, zaś w kwietniu było to 40 euro.

Spadki na Towarowej Giełdzie Energii

Gaz idzie w dół również na Towarowej Giełdzie Energii. Jak wynika z informacji Interii i “Rzeczpospolitej”, surowiec ten osiągnął najniższą cenę od dwóch lat. 

Po dokładniejszym przyjrzeniu się danym, faktycznie jest się z czego cieszyć. W dostawach natychmiastowych cena sięgnęła bowiem kwoty 120,83 zł.

 

Rynki już obniżyły, czas na taryfy

Na obniżki cen u dostawców gazu w kraju liczy sektor biznesowy. Jak informuje Interia za “Rzeczpospolitą”, lekką obniżkę wprowadził już PKN Orlen, pod którego pieczą znajduje się już PGNiG.

Mimo to, ceny giełdowe są nadal niższe od taryfowych i sektor biznesowy liczy na dalsze spadki. Przykładowo, jak podaje “Rzeczpospolita”, cennik Gaz dla Biznesu stawka netto na 1 MWh gazu w czerwcu jest niższa od majowej o 8,29 zł - dokładna kwota wynosi 293,43 zł/MWh.