BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Wbrew temu co głosi rząd, szara strefa w Polsce ma się wciąż świetnie

4 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Jedna stawka na umowie, inna rzeczywiście wypłacana pracownikowi. Tego typu proceder jest znany wielu osobom. Pracodawca próbuje oszczędzić na wciąż rosnących kosztach pracy, pracownik po prostu chce zarobić więcej lub… cokolwiek zarobić, w tych miejscowo

Dlaczego pracodawcy tak chętnie proponują wypłacanie części pensji “do ręki”?

Powodem, dla którego polscy pracodawcy tak chętnie oferują swoim pracownikom minimalną pensję na umowie, a resztę wynagrodzenia wypłacaną “do ręki” czy z tytułu umowy zlecenia to po prostu chęć oszczędzenia na składkach na ubezpieczenie społeczne. Nie muszą płacić składek od pełnej kwoty zatrudnienia danego pracownika. Oprócz kontroli PIP-u nie dotyczą ich inne negatywne skutki. W przeciwieństwie do pracownika.

Konsekwencje na barkach pracownika

Pracownicy godzą się na takie rozwiązanie, aby więcej zarabiać lub po prostu nie chcą przeciwstawić się procederom, które działają w całej firmie. Często też nie wiedzą, jakie konsekwencje to pociąga. Pracując w takim systemie, pracownik idąc na zwolnienie chorobowe czy urlop macierzyński dostanie mniejszy zasiłek, ponieważ jest on wyliczany z podstawy umowy. Może mieć też problem z zaciągnięciem kredytu nie wspominając o… problemach z samym otrzymaniem drugiej części pensji.

Jak pisze Szwarek na portalu Bankier, osoby z którymi rozmawiała opowiadały o sytuacjach, gdy pracodawca nie chciał jednak wypłacić pieniądzy, wypłacał ich mniej tłumacząc się później, że to miała być tylko ewentualna premia, na którą w tym miesiącu pracownik nie zasłużył lub... wykorzystywał ten proceder do upokarzania pracowników.

Pieniądze są tutaj wykorzystywane do poniżania ludzi. Wypłaca się je z opóźnieniem, ludzie czekają godzinami na korytarzach. Pracownicy około 11-12. dnia danego miesiąca gromadzą się pod gabinetem prezesa i dopytują siebie nawzajem, czy szef będzie dzisiaj płacił. Czasami zaczyna przyjmować po południu, po wydaniu pieniędzy połowie osób zdarza się, że idzie do domu, czasami też nie przygotował kopert dla wszystkich w danym dniu – mówi Anna w rozmowie z Weroniką Szwarek.

Polacy częściej pracują “na szaro” niż na czarno

Z raportu GUS-u z 2018 roku,  880 tys. Polaków przynajmniej raz wykonywało pracę nierejestrowaną. Dla aż 420 tys. osób praca w szarej strefie stanowiła główny zarobek. Jest to aż 5,4% polskich pracowników. Państwowa Inspekcja Pracy stara się wyeliminować nieuczciwe zachowania pracodawców z rynku pracy. Wraz z wprowadzeniem ustawy o minimalnej stawce godzinowej przy umowie zlecenia, pracodawcy muszą przygotować się na coraz częstsze i bardziej szczegółowe kontrole.

2. Fiskus będzie się przypatrywał rowerzystom

3. Możesz liczyć na 10 000 zł od rządu "na raz", jeśli popracujesz trochę dłużej

4. Biedronka będzie miała nowego konkurenta w Polsce

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS przypomina o dopełnieniu obowiązków. Inaczej możemy stracić zwolnienie lekarskie

Czytaj więcej >
Wieszanie billboardu

Praca

Billboard wymierzony w PLL LOT blokowany przez firmy reklamowe

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Oszczednosci starszej osoby na emeryturze.

Praca

Zmieniają się limity dla dorabiających emerytów. ZUS podał nowe kwoty

Czytaj więcej >
prezenty dla koleżanki z pracy

Praca

Urodziny koleżanki z pracy? Zobacz wyjątkowe inspiracje prezentowe!

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z List z ZUSu.

Praca

ZUS prosi o dopilnowanie ubezpieczenia. Inaczej zostaniemy z niczym

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS nadal przypomina o ważnej aktualizacji. Inaczej możemy wpaść w tarapaty

Czytaj więcej >