Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Szykują się duże zmiany w służbie zdrowia. Na to czekają miliony Polaków
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 11.10.2023 09:58

Szykują się duże zmiany w służbie zdrowia. Na to czekają miliony Polaków

karetka
Domena publiczna

PiS składa kolejną obietnicę. Tym razem dotyczy ona sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.

Karetka w 15 minut

We wtorek Elżbieta Witek pojawiła się we wsi Grodzieniec, gdzie spotkała się z mieszkańcami oraz kandydatami z listy PiS w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Podczas spotkania marszałek Sejmu zapowiedziała zmiany m.in. w systemie ochrony zdrowia, informuje wp.pl.

 - W najmniejszych nawet miejscowościach budowane lub remontowane są remizy, strażacy OSP szkoleni są na ratowników medycznych. Nasz plan zakłada, by w ciągu kilku lat 2013 karetek pogotowia trafiło do straży. Chcemy, żeby w każdej gminie była karetka, tak, by dojazd do potrzebującego nie przekraczał 15 minut - tłumaczyła Witek.

- One będą stacjonowały przy jednostkach Państwowej Straży Pożarnej, także przy wyselekcjonowanych OSP, tych, które są w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym - kontynuowała marszałek Sejmu.

Taką kwotę NFZ zamierza przeznaczyć na leczenie zębów Polaków. Może nie starczyć na plombę

Rodzaje ambulansów

Jak czytamy na stronie gov.pl, od chwili przyjęcia zgłoszenia średni czas dotarcia karetki do pacjenta nie powinien być większy niż 8 minut w mieście powyżej 10 tys. mieszkańców, natomiast poza miastem powyżej 10 tys. mieszkańców nie powinien być większy niż 15 minut.

Obecnie w Polsce wyróżniamy 5 podstawowych rodzajów ambulansów. 

  • Specjalistyczne (karetka S): Często nazywane "eskami". Są to karetki reanimacyjne używane w przypadkach życiowego zagrożenia. Obsługiwane są przez co najmniej trzech pracowników, w tym przynajmniej jednego lekarza. Jeśli nikt z obsady nie może prowadzić pojazdu uprzywilejowanego, kierowcą może być czwarta osoba. Te karetki są najlepiej wyposażone i posiadają zaawansowaną aparaturę medyczną.
  • Podstawowe (karetka P): zespół P różni sie od S wyłącznie brakiem możliwości podawania leków zwiotczających, a pozostały sprzęt specjalistyczny ma na wyposażeniu. Jeśli nie ma w zespole lekarza to pracuje w zespole 3 osobowym. Ratownik medyczny również stwierdza zgon , zgodnie z ustawą o Zawodzie RM.
  • Transportowe (karetka T): Są używane do przewozu poszkodowanych lub chorych, którzy nie wymagają intensywnego nadzoru medycznego. Mogą być używane do transportu międzyszpitalnego lub przewozu narządów i krwi. Zazwyczaj obsadzane są przez kierowcę i ratownika. Istnieje także wariant karetki transportowej lekarskiej, w którym jest obecny lekarz. Oznaczenia karetek transportowych różnią się w zależności od regionu.

Mamy również karetki weterynaryjne, do transportu zwierząt (nie wszystkie są pojazdami uprzywilejowanymi) oraz neonatologiczne (karetka N) do transportu noworodków i niemowląt do 1 roku życia w sytuacjach podobnych do karetek T, ale są wyposażone w sprzęt reanimacyjny.

Liczba karetek

Jak wynika ze sprawozdania z działalności Narodowego Funduszu Zdrowia, w I połowie tego roku zakontraktowano łącznie 1 tys. 607 zespołów ratownictwa medycznego (ZRM), w tym 1 tys. 284 podstawowych, 316 specjalistycznych i 7 wodnych. 

Ogólna liczba zespołów ratownictwa medycznego względem I półrocza zeszłego roku wzrosła o 10, przy czym zmniejszyła się liczba zespołów specjalistycznych, a liczba podstawowych wzrosła o 16. Jak wskazuje NFZ, zmiany te wynikają z konieczności przekwalifikowywania specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego na zespoły podstawowe, z uwagi na brak personelu medycznego (lekarzy) niezbędnego do zapewnienia odpowiedniego ich funkcjonowania.

Tagi: zdrowie