Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Szkoły sparaliżowane przez powódź. Rząd zapowiada wsparcie finansowe
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 16.09.2024 16:09

Szkoły sparaliżowane przez powódź. Rząd zapowiada wsparcie finansowe

powódź, samochód
Fot. Pixabay/stefan_bernsmann

Druga połowa września rozpoczęła się dla Polaków prawdziwą katastrofą. Wiele osób już od zeszłego tygodnia walczy z żywiołem. W trudnej sytuacji znaleźli się również uczniowie — jak zapowiedziała ministra edukacji, Barbara Nowacka, zamknięcie kolejnych szkół nie pozostanie bez odpowiedzi rządu.

Ponad 400 szkół zamkniętych, liczba wciąż rośnie

Eksperci alarmowali przed załamaniem pogody, a jednak skala ulew przeszła najśmielsze oczekiwania. Sytuacja wygląda szczególnie dramatycznie na południu Polski, m.in. w śląskim Kłodzku czy Głuchołazach, ale, niestety, na tym nie koniec. Jak poinformowała Barbara Nowacka, szefowa resortu edukacji, wczoraj wieczorem zamknięto 420 szkół w czterech województwach, ale w poniedziałkowy poranek los ten podzieliły kolejne placówki. Czego mogą spodziewać się uczniowie w czasie tak trudnego początku roku szkolnego? Nadchodzi rządowa pomoc dla powodzian?
 

Rząd Tuska podjął decyzję. Dodatkowe miliony złotych dla księży

Nie tylko nauka zdalna. Ministra reaguje na powodzie w szkołach

Wiele osób spodziewało się powrotu nauki zdalnej w wyjątkowej sytuacji. Ministra Nowacka przyznała jednak, że nie wszędzie takie rozwiązanie jest możliwe — w wielu miejscowościach w związku z powodziami brakuje prądu. Co więcej, zamknięte placówki to nie tylko kwestia braku możliwości dojazdu, ale również wykorzystanie szkół jako miejsc ewakuacji. Ministra edukacji podkreśla, że edukacja zdalna, oczywiście, zostanie zorganizowana w miejscach, gdzie będzie to możliwe, priorytetem pozostaje jednak bezpieczeństwo dzieci, a dalsze działania będą podejmowane po konsultacjach z władzami lokalnymi.
 

Plan awaryjny dla szkół. Resort uruchamia finansową rezerwę

Szefowa Ministerstwa Edukacji zapewniła, że szkoły i uczniowie nie pozostaną bez pomocy finansowej. Pieniądze zostaną wypłacone z rezerwy w subwencji oświatowej, a także funduszu na wsparcie dzieci poszkodowanych przez żywioł. Ministra Nowacka zapowiedziała także rozmowy z ministrem finansów i Unią Europejską. Co więcej, wiele organizacji, takich jak Siepomaga czy Czerwony Krzyż ogłosiło już własne zbiórki.

Szefowa resortu podkreśliła, że pod uwagę bierze się również możliwość organizacji miejsc pobytu w szkołach.

Mamy doświadczenie, chociażby z czasu wybuchu wojny w Ukrainie, gdzie masowo przyjmowano dzieci, żeby miały gdzie mieszkać, gdzie chodzić do szkoły. (...) Dzisiaj cała uwaga skoncentrowana jest na przeżyciu, ale w ciągu tygodnia nie wszystkie domy będą nadawały się do użytku, a dzieci muszą być bezpieczne i mieć proces edukacyjny — zaznaczyła Barbara Nowacka.