Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Szczepionka na koronawirusa coraz bliżej. Już wiemy, kiedy może być dostępna
Radosław Święcki
Radosław Święcki 25.03.2020 01:00

Szczepionka na koronawirusa coraz bliżej. Już wiemy, kiedy może być dostępna

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Kiedy szczepionka na koronawirusa?

Szczepionka na koronawirusa to wiodący temat rozmowy portalu z wirusolożką dr Eweliną Król z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pytana, o to ile trwają prace nad szczepionką ekspertka zwraca uwagę, że zmienny wirus, jakim jest wirus grypy nie doczekał się do tej pory uniwersalnej szczepionki, a jedynie szczepionek sezonowych. Nie wszystkie wirusy są jednak tak zmienne i z nimi – jak podkreśla dr Król – łatwiej sobie poradzić.

- Mam nadzieję, że koronawirus wywołujący Covid-19 będzie właśnie takim wirusem, na którego szczepionka pojawi się dosyć szybko – mówi wirusolożka, zastrzegając jednak, że informacji o tym, że nastąpi to za kilka miesięcy nie traktuje jako wiarygodne.

Dopytywana, czy można podać jakiś okres w przybliżeniu, dr Król podkreśla, że wszystko zależy od tego z jakim wirusem mamy do czynienia.

- Jeżeli z patogenem, który się dopiero pojawia, nie wiemy o nim nic, to zanim w ogóle zaczniemy nad nim pracę, musimy poznać sekwencję jego genomu. Inaczej nie możemy zacząć projektować genów np. białek strukturalnych.W przypadku tego obecnego koronawirusa sekwencję jego genomu poznaliśmy w ciągu zaledwie 42 dni od momentu, gdy pojawiła się pierwsza wzmianka o jego występowaniu w Chinach. To jest naprawdę błyskawiczne tempo, które pokazuje jak mocno poszły do przodu biologia molekularna, inżynieria genetyczna – tłumaczy ekspertka.

- Ale musimy też pamiętać, że poznanie sekwencji genomu to dopiero początek. Aktualnie pomaga nam to, że mieliśmy już wcześniej koronawirusy, które dały nam bolesną lekcję - mówię tutaj o SARS i MERS. Prace nad szczepionkami były już rozpoczęte, co pozwala nam korzystać z tych doświadczeń i przyspieszyć prace nad szczepionką na nowego koronawirusa – dodaje.

Tagi: Koronawirus