BiznesINFO.pl
Za pół roku będzie po szczepieniach?

flickr.com/Dafne Cholet

Szczepienia chcą zakończyć w trzecim kwartale. Padła konkretna data

30 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

We wtorek odbyła się konferencja z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego dotycząca szczepień przeciw COVID-19. Podczas konferencji szef rządu podał konkretną datę zakończenia szczepień dla osób, które będą chciały przyjąć preparat.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie roczniki będą w najbliższym czasie szczepione

  • Do kiedy mają zostać zaszczepieni wszyscy obywatele

  • Co będą musieli zrobić pracodawcy, którzy zechcą zaszczepić zespół

Za pół roku będzie po szczepieniach?

We wtorek odbyła się konferencja poświęcona szczepieniom przeciw COVID-19 z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, a także szefa kancelarii premiera - Michała Dworczyka.

Podczas wystąpienia szefa rządu padła konkretna data zakończenia szczepień, dla osób, które będą chciały przyjąć preparat.

- Obiecaliśmy na początku roku, że wykonamy 6 mln szczepień do końca pierwszego kwartału i właśnie dzisiaj to szczepienie jest wykonywane. Do końca II kwartału wykonamy łącznie 20 mln szczepień, a do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich, którzy będą chcieli się zaszczepić – zapowiedział szef rządu, cytowany przez Money.pl.

- To program, od którego zależy powrót do normalności sprzed COVID-19, żeby tak się stało, musimy jak najszybciej przygotować odpowiednią infrastrukturę i pozyskać jak najwięcej szczepionek. To zależne jest od Unii Europejskiej. Tu każdy dzień się liczy, zwłoka kosztuje nas zdrowie i życie – dodał.

Z zapowiedzi premiera wynika, że już za pięć miesięcy, czyli w okresie zakończenia wakacji, zaszczepieni przeciwko COVID-19 zostaną wszyscy ci, którzy będą tego chcieli. Z kolei szefa kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że „od 12 kwietnia rozpoczynamy zapisy od rocznika 1962 i potem przez kolejne dwa tygodnie aż do rocznika 1973”.

- Każdego dnia uruchamiamy kolejna grupę. To oznacza nowelizację NPS (Narodowy Program Szczepień – red.). To jest efekt podsumowania I kwartału i wyciągnięcia wniosków. System, żeby działał, był wydajny, bezpieczny dla pacjenta i przyjazny dla punktów, które prowadzą szczepienia, musi być jak najprostszy. Zdecydowaliśmy się znowelizować NPS, zrezygnować z etapów 2 i 3. W celu przyspieszenia wprowadzić od razu szczepienia populacyjne – podkreślał podczas konferencji Dworczyk.

Szef kancelarii premiera zapowiedział również, że w drugim kwartale tego roku powstaną nowe punkty szczepień. „Szkieletem” mają być szpitale tymczasowe, gdzie będzie najwięcej szczepień.

- Ponadto w każdym powiecie, gdzie jest szpital, będzie jeden szpital tradycyjny, który będzie wykonywał szczepienia, również w każdym powiecie będzie występował jeden punkt szczepień, który będzie prowadził samorząd – mówił Dworczyk.

Szef kancelarii premiera zapowiedział również uruchomienie szczepień dla pojedynczych ratowników medycznych i pielęgniarek, wprowadzenie punktów drive thru, a także szczepień w zakładach pracy, co ma nastąpić jeszcze w drugim kwartale tego roku. Michał Dworczyk wyjaśniał, że w przypadku pracodawcy, który będzie miał minimum 500 chętnych pracowników do zaszczepienia i będzie w stanie zapewnić zespół szczepienny i właściwe zabezpieczenie, otrzyma szczepionki i będzie mógł zaszczepić zespół.

„Szczepienia są światełkiem nadziei”

Obecny na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślał z kolei, że „musimy liczbę osób zaszczepionych zwiększyć tak, żeby dojść do tych poziomów, które stały się naturalną barierą dla rozwoju pandemii”.

– Dzisiaj rano czytałem badania, które pokazują, że w Izraelu, kiedy liczba osób zaszczepionych, czy ich udział w społeczeństwie osiągnął mniej więcej 25 proc., ta fala zachorowań, która była obserwowana w Izraelu, zaczęła hamować. Bardzo bym chciał, żeby ta naturalna bariera związana ze szczepieniem, z tym że mamy już dużo osób też będących ozdrowieńcami, zaczęła działać – mówił szef resortu zdrowia, cytowany przez serwis 300polityka.pl.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. dodatku węglowego. Polacy mogą szykować wnioski

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą kadencję samorządów

Czytaj więcej >
Przewodów: dziennikarz dotarł do wstępnych ustaleń śledczych, nowe przecieki

Polska i Świat

Associated Press zwolniła reportera. Podał mylącą informację

Czytaj więcej >