Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Na świadczenie resort wydał już 840 mln zł. Jeszcze 2 mln Polaków ma prawo dostać, może tobie też się należy
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 29.08.2020 02:00

Na świadczenie resort wydał już 840 mln zł. Jeszcze 2 mln Polaków ma prawo dostać, może tobie też się należy

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.06.2019. n/z Polskie banknoty.
https://eastnews.pl/Arkadiusz-Ziolek

Świadczenie 300 plus kosztuje setki milionów

Świadczenie 300 plus przyznawane jest w ramach rządowego programu Dobry start. Według rządowych założeń 300 plus ma być inwestycją w edukację polskich dzieci. "To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. To wsparcie dla 4,6 miliona uczniów." - napisano na rządowej stronie.

Świadczenie 300 plus przysługuje na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się szkole mogą pobierać świadczenie, aż do 24. roku życia. W celu przyznania świadczenia należy złożyć odpowiedni wniosek. Można to zrobić poprzez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. Od sierpnia wnioski można składać także drogą tradycyjną za pośrednictwem poczty lub osobiście. Wniosek należy złożyć do 30 listopada.

Świadczenie 300 plus nadal w grze

Świadczenie 300 plus wypłacane jest w formie pieniężnej. "Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku." - informuje rząd. Świadczenie 300 plus nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola lub żłobka. Świadczenia nie mogą pobierać także studenci.

Świadczenie 300 plus do tej pory pochłonęło ok. 840 mln zł z budżetu państwa. Złożono 2,5 mln wniosków o przyznanie 300 plus. - Chcemy rodzicom pomóc w przygotowaniu odpowiedniej wyprawki, a że wydatki związane z rozpoczęciem roku szkolnego ponoszą wszyscy, to program również dedykowany jest wszystkim uczniom bez wyjątku, bez względu na dochody rodziny - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Marlena Maląg.

<